Jesteś tutaj:Gospodarka Park „Dziekanki” do rewitalizacji
wtorek, 05 stycznia 2021 10:11

Park „Dziekanki” do rewitalizacji

 

W najbliższych miesiącach trwać będzie realizacja projektu, a następnie ruszą prace związane z rewitalizacją zachodniej części parku, należącego do szpitala "Dziekanka". Teren ma zostać ukończony do wakacji 2022 roku.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych ogłosił przetarg typu "zaprojektuj i wybuduj", obejmujący teren zielony położony na zachód od kompleksu budynków lecznicy aż do granicy nieruchomości, a także obszar przed głównym gmachem mieszczącym siedzibę dyrekcji. To w sumie prawie 9 hektarów, obecnie tylko częściowo wykorzystywanych w formie rekreacyjnej, a w znacznej części zaniedbanego. Zadanie będzie realizowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Gniezna.

Zgodnie z założeniami, teren ten po jego ukończeniu ma być otwarty nie tylko dla pacjentów i personelu szpitala, ale także dla mieszkańców pobliskich osiedli. Dlatego też zakłada się w nim nie tylko pielęgnację zieleni, ale również uatrakcyjnienie małą architekturą.

Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie musiał wykonać zadanie w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje realizację projektu budowlanego i wykonawczego w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy, łącznie z pozyskaniem niezbędnych pozwoleń. Realizacja tego punktu ma potrwać do 30 czerwca 2021 roku.

Drugi etap trwa do 17 czerwca 2022 roku i obejmuje realizację w terenie na podstawie wspomnianego projektu - w tym pielęgnacja drzewostanu i wycinka, roboty drogowe przy realizacji ścieżek, rozbiórkę wskazanych obiektów starej infrastruktury, montaż nowego oświetlenia, małej architektury, założenia trawników i posadzenia nowych roślin.

- Wykonawca robót będzie zobowiązany uwzględnić w projekcie i wykonawstwie wysoką wartość przyrodniczą, kulturową i historyczną tak by planowane przedsięwzięcie w minimalnym stopniu naruszało ekosystem - zawarto w dokumentacji przetargowej i jak dodano: - Spodziewanym efektem inwestycji jest rewaloryzacja i przywrócenie funkcji wypoczynkowych i rekreacyjnych parku.

Alejki parkowe mają być wykonane z nawierzchni mineralnej, a także zaprojektowane według istniejących oraz nowych ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo południowa część terenu, bliżej ul. Orzeszkowej ma być zagospodarowana pod wypoczynek i rekreację z elementami zieleni. Ponadto wymienione ma zostać ogrodzenie (obecnie betonowe płyty) od strony zachodniej i południowej, które ma zostać zastąpione przez nowy parkan. Zabytkowy płot od strony ul. Poznańskiej podlegać ma konserwacji. 

Ponadto przewiduje się ustawienie około 90 latarni, 60 ławek, 40 koszy na odpady, stojaki rowerowe, domki dla owadów i ptaków itp. 

Zainteresowani wykonawstwem zadania mają czas do 25 stycznia na składanie dokumentacji. Jeśli utrzymane zostaną wszystkie terminy, odnowiony park powstanie do lata 2022 roku.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Pracownik czwartek, 21 stycznia 2021 16:16 napisane przez Pracownik

  No tak, łatwo narzekać i tworzyć wyliczanki co nam się nie podoba z perspektywy czasu. To że tak wygląda niestety obraz szpitala jest oczywiście złożony i nie zawsze jest wynikiem zaniedbań a często wynika z potrzeby chwili na ówczesne czasy które wymuszały takie działania. Mam tutaj na uwadze te szpetne garaże i budynki które teraz krytykowane wcześniej stanowiły zachętę (żeby nie powiedzieć lep) na kadrę medyczną i pozostałych pracowników. Kwestia parków, cóż faktem jest to że kiedyś parki były zadbane, ale i zainteresowanie utrzymaniem terenu było inne. Teren był przyporządkowany do oddziałów szpitalnych i pacjenci w ramach terapii pielęgnowali park. Inne było zaangarzowanie to i inny był wygląd parku po którym nawet przechadzały się pawie i słychać było orkiestrę szpitalną. Później ktoś mądry wymyślił że pacjęt nie może być zatrudniany do takich prac (a do których pacjęci garnęli się chętnie)! i teren parku stopniowo zarósł i zdziczał pomimo różnych prac pielęgnacyjnych wykonywanych okresowo przez kilku pracowników którzy mieli cały szereg innych obowiązków. Podobnie stało się z ogrodnictwem i oddziałem w Modliszewie które były pomocne nie tylko wizerunkowo ale i gospodarczo dla Dziekanki. Można by jeszcze wiele wyliczać ale teraz jak będzie przeprowadzona rewitalizacja parku to będą pieniądze na zagospodarowanie i wyposażenie a do tej pory jak ktoś chciał coś zrobić to słyszał tylko, Ale nie mamy na to pieniędzy bo pieniądze są potrzebne na podwyżki(zgadnijcie do kogo?)

 • Link do komentarza whosyourdaddy sobota, 09 stycznia 2021 19:50 napisane przez whosyourdaddy

  Kibic, oczywiście, że ciężkie przypadki są izolowane, ale są też takie, które się diagnozuje i co chwilę czmychają ze szpitala. Wiadomo co takiemu do głowy przyjdzie? Tak tylko gdybam...

 • Link do komentarza Do urzędas piątek, 08 stycznia 2021 22:35 napisane przez Do urzędas

  Nie pisz o rzeczach, o których nie masz pojęcia. Grunt ze ścieżką wzdłuż ogrodzenia Dziekanki nie został i nie zostanie sprzedany.

 • Link do komentarza Realista piątek, 08 stycznia 2021 11:52 napisane przez Realista

  Park Dziekanka to jeden z bardziej przyjaznych terenów dla gnieźnian,szczególnie tych mieszkających w pobliżu. Miejsce to zasługuje na nowy powiew odświeżający.

 • Link do komentarza Kibic czwartek, 07 stycznia 2021 18:30 napisane przez Kibic

  who... - przecież tam nie leczą się tylko psychicznie chorzy pacjenci. A nawet gdyby, to czy Ci ludzie nie mają prawa przebywać na świeżym powietrzu z innymi ludźmi? Ciężkie przypadki nie opuszczają odzdzialu więc nie ironizuj tym swoim marnym wpisem.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 07 stycznia 2021 16:39 napisane przez Marek ZYGMUNT

  To będzie piękny prezent dla osiedla Dziekanka i Skiereszewo. A jak wybudują jeszcze tunel pod , lub wiadukt nad torami, to będzie to też piękny park dla najbliżej mieszkających Gnieźnian z osiedla Dalki. Tylko żeby kolej budowała tą przeprawę dodatkową nad lub pod torami. Tak jak to zrobiono za Pobiedziskami !

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 07 stycznia 2021 12:20 napisane przez mieszkaniec

  ad.Do urzedas - skąd taka pewność? Czy ta droga, a w zasadzie udeptane przejście ma odrębną księgę wieczystą i jest wydzielonym pasem należącym do Miasta??? Tirilitkum, zawiązała sobie nitką. Tam nie ma żadnych oficjalnych dróg i ścieżek!

 • Link do komentarza whosyourdaddy czwartek, 07 stycznia 2021 10:24 napisane przez whosyourdaddy

  Piękny projekt, zakładający kontakt pacjentów szpitala psychiatrycznego z mieszkańcami pobliskiego osiedla.

 • Link do komentarza Do urzędas czwartek, 07 stycznia 2021 10:10 napisane przez Do urzędas

  Nie prawda. Ten teren nie był sprzedany. Tam gdzie jest ścieżka nigdy nie będzie sprzedaży.

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 05 stycznia 2021 18:34 napisane przez urzędas

  Ad. Marek - żadnego chodnika nie będzie, bo teren został przez Miasto sprzedany prywatnemu deweloperowi, a on nie będzie miał interesu robić komuś spoza jego klientów prezentu.

 • Link do komentarza Marek wtorek, 05 stycznia 2021 12:45 napisane przez Marek

  Najważniejsze, by był asfaltowy chodnik wzdłuż płotu szpitala od ul Orzeszkowej do ul. Poznańskiej. To jest konieczność. Oraz to by ten chodnik był cała noc OŚWIETLONY !!

 • Link do komentarza medyk wtorek, 05 stycznia 2021 11:11 napisane przez medyk

  Teren Dziekanki został zniszczony zabudową bloku mieszkalnego i garażami całkowicie nie pasującymi do architektury szpitala. Niestety, przebudowa w wyglądzie zewnętrznym niektórych pawilonów szpitalnych także całkowicie była pozbawiona sensu. Nadzieja, że w procesie rewitalizacji uporządkowane zostanie miejscy przy istniejącym kościele i rozebrane zostaną szpecące i rdzewieją blaszaki. Może także ten kościół zacznie ponownie spełniać rolę świątyni, bo nieużywany niszczeje z roku na rok. Całkiem nie zachęcająco wygląda także budynek portierni, który świadczy niestety o wielkopolskiej niegospodarności. Gdzie te czasy, gdy otoczenie pawilonów szpitalnych i teren Dziekanki wyglądał prawie jak ogród botaniczny? Czy w Polsce należy wszystko zepsuć, zaprzepaścić, zniszczyć, by potem z wielkim trudem i wysokimi kosztami rewitalizować? Ktoś chyba ponosi odpowiedzialność za dewastację naszego wspólnego mienia?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane