Jesteś tutaj:Gospodarka Szpital „Pomnik” przejmie oddziały z „Dziekanki”
poniedziałek, 18 stycznia 2021 12:28

Szpital „Pomnik” przejmie oddziały z „Dziekanki”

 

Jeszcze w tym roku Szpital Pomnik Chrztu Polski przejmie najpewniej dwa oddziały, znajdujące się obecnie w lecznicy przy ul. Poznańskiej 15, ratując tym samym przed ich możliwym zlikwidowaniem. 

Kilka dni temu członkowie Rady Społecznej Szpital Pomnik Chrztu Polski zaopiniowali pozytywnie nową koncepcję rozszerzenia działalności szpitala "Pomnik" w zakresach neurologii i leczenia udarów. Obecnie oddziały te znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, prowadzonym przez samorząd wojewódzki. 

Dalsze funkcjonowanie tych oddziałów w obecnej lokalizacji jest zagrożone, a wynikać to ma - nieoficjalnie - z konieczności wdrożenia programu naprawczego dla placówki przy ul. Poznańskiej 15. Aby pomóc w pozostawieniu ich na terenie Gniezna, planuje się zarówno oddział leczenia udarów, jak i neurologiczny, przenieść do Szpitala Pomnik Chrztu Polski. 

- Jako dyrekcja możemy tylko rekomendować czy to jest dla szpitala dobre czy złe rozwiązanie. Decyzje zapadają poza szpitalem - są one na poziomie Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego. Jeżeli do tego porozumienia dojdzie, to my jesteśmy gotowi te oddziały przejąć - przekazał Grzegorz Sieńczewski, dodając iż przeniesienie jednostek do centrum miasta będzie korzystne przede wszystkim dla pacjentów: - Będzie to dobre dla społeczeństwa lokalnego i nie tylko, ale także dla szpitala. Jeżeli będziemy przejmować te oddziały to wraz z tym potencjałem osobowym, który jest na Dziekance. Będzie to ogromne wsparcie i jesteśmy na to gotowi - przyznał dyrektor. Jak dodał, w momencie, kiedy uruchomiony zostanie nowy budynek D, zwolnią się pomieszczenia oddziałów zajmujących stary gmach przy ul. 3 Maja i to w tym obiekcie miałyby zostać ulokowane przeniesione jednostki.

- Dziekanka to bardzo specyficzny szpital i dla niego utrzymywanie tych dwóch oddziałów jest ekonomicznie nieuzasadnione. To, że tam przynosi on straty nie znaczy, że tu będzie je przynosić. Generalnie są to oddziały, które mają szansę się bilansować i mogą przynosić zysk, one w wielu miejscach są dochodowe w innych szpitalach, dlatego ten kontrakt jest dobrym kontraktem. Będzie trzeba trochę czasu na to, by to uruchomić i zaczęły one działać w 100%, ale mają te oddziały szansę na to, by się bilansować - przyznał Grzegorz Sieńczewski. Kolejne kroki w sprawie przejęcia oddziałów mają zostać wykonane w najbliższym czasie.

 

5 komentarzy

 • Link do komentarza salowa środa, 24 lutego 2021 16:32 napisane przez salowa

  Panie avalon, proszę pisać na temat. Gnieznu potrzebne sa wszystkie oddziały specjalistyczne, także te wspominane, ale także np. oczny i wiele innych. Ale tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Nie można jednak tworzyć niczego kosztem innych. bo jest to niegodziwe i nikczemne. I tyle w temacie tego kupczenia, bo od tego zaczęła się cała ta kompromitująca władze sprawa.

 • Link do komentarza Adam środa, 24 lutego 2021 13:40 napisane przez Adam

  Witam jestem obecnie w szpitalu na dziekance i mam prośbę czy może mi ktoś z państwa udzielić informacji jak jest na oddziale nr. 11. Proszę o odpowiedź. Pilne

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 18 stycznia 2021 22:42 napisane przez avalon

  Leżałem tydzień w Klinice Neurologii i Neurochirurgii po zdarzeniu drogowym (uszkodzony jeden z kręgów szyjnych) w jednym z naszych największych szpitali uniwersyteckich. Chodziło tylko o badania więc trafiłem tam, gdzie było miejsce. Jest to pododdział a dokładniej Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu. 38 stałych łózek w tym 6 na intensywnej terapii. Tylko ja i kolega z sali nie mieliśmy udaru, trafiliśmy tam na badania. W ciągu tygodnia było kilka dni że dodatkowe łóżka stały także na korytarzu. A to tylko jeden z kilku podobnych oddziałów które są także w innych szpitalach w mieście.

  Dość dużo przez ten tydzień widziałem i poznałem. Począwszy od specjalnego podjazdu wyłącznie dla karetek udarowych. Liczy się każda sekunda więc pacjent "z ulicy" trafia prosto z pojazdu na intensywną terapię. Widziałem ludzi którzy nie poruszali się nawet przez klika dni, rodziny czekające na dobrą wiadomość przed oszkloną ścianą sali intensywnej terapii do której nie można wejść na odwiedziny. Widziałem zarówno starsze i bardzo młode osoby które jeszcze kilka dni wcześniej normalnie żyły a tam leżały bez ruchu po kilka dni. Widziałem jak kolejne osoby zaczynały chodzić podpierając się o poręcze ale widziałem też wózki z tymi, którym się nie udało.

  Tak jak napisałem powyżej, w przypadku udaru liczy się każda sekunda. To sekundy decydują czy chory wróci do normalnego życia, czy będzie niepełnosprawny do końca, czy odjedzie na wózku. Sekundy.

  Ile sekund potrzebuje karetka żeby dowieźć chorego z udarem z Gniezna do Wrześni, Poznania, Bydgoszczy, Inowrocławia lub Konina?
  Ile sekund potrzeba żeby przyleciał jeden z dwóch helikopterów ratowniczych jakie są zlokalizowane w promieniu 100 km do Gniezna (Poznań i Bydgoszcz)? Ile sekund potrzeba żeby chory z Gniezna trafił na najbliższy i mający wolne miejsce specjalistyczny oddział ratujący życie?

  Nie wiem jak jest zorganizowany, wyposażony i jaki ma personel istniejący oddział w Gnieźnie. Może jest świetny a może słaby. Nie wiem.
  Można go zlikwidować lub jak najlepiej nim zarządzać, dofinansować, zmodernizować, zatrudnić personel medyczny. To co się stanie, zależy od właściciela szpitala.
  W Gnieźnie nadal jest oddział neurologiczny - jedyny taki dla prawie 150 tysięcy mieszkańców i dziesiątek tysięcy ludzi jadących codziennie przez powiat tranzytem.

  Jeżeli istniejący oddział ulegnie likwidacji, Gniezno straci go bezpowrotnie. Ewentualne odtworzenie neurologii zajmie lata i znacznie większe pieniądze.

  Bez specjalistycznych oddziałów ratujących życie gnieźnieński szpital stanie się czymś w rodzaju większego gminnego ośrodka zdrowia.

 • Link do komentarza Mirosława poniedziałek, 18 stycznia 2021 14:43 napisane przez Mirosława

  Ratować ! Ratować ! Ratować. Te oddziały muszą pozostać w Gnieźnie !!!

 • Link do komentarza salowa poniedziałek, 18 stycznia 2021 12:56 napisane przez salowa

  Interna czy neurologia?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane