Jesteś tutaj:Gospodarka Blisko powiatu gnieźnieńskiego może powstać elektrownia atomowa
czwartek, 04 lutego 2021 09:10

Blisko powiatu gnieźnieńskiego może powstać elektrownia atomowa

 
Blisko powiatu gnieźnieńskiego może powstać elektrownia atomowa źródło: Wikipedia aut. Stefan Kühn

W nieopublikowanym do tej pory projekcie rządowym, zakładającym plany energetyczne kraju na najbliższe 30 lat, zakłada się budowę elektrowni atomowej kilkadziesiąt kilometrów od Gniezna.

O sprawie poinformował serwis Business Insider Polska, który dotarł do niepublikowanego rządowego projektu "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." Wskazuje on strategiczne kierunku rozwoju sektora energetycznego, umożliwiającego stopniowe odchodzenie od stałego źródła energii, jakim jest węgiel. W projekcie, który ma dopiero zostać ujawniony, rozważa się cztery potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowych. 

Jeszcze w połowie stycznia minister klimatu i środowiska wskazywał, że pierwsza elektrownia atomowa powstać ma na Pomorzu. Zaktualizowany projekt, jak informuje Business Insider Polska, prezentuje aż cztery potencjalne lokalizacje, z czego dwie są nowe, a jedna szczególnie interesująca także dla mieszkańców naszego regionu. 

Jak się okazuje, w projekcie rozpatrywana jest także lokalizacja elektrowni atomowej na północ od Konina w okolicach obecnej elektrowni Pątnów. To około 50 kilometrów od Gniezna w linii prostej i 30 kilometrów od granic powiatu gnieźnieńskiego. Przy dobrej pogodzie z wieżowców na Winiarach widać także kominy oraz dym i parę uchodzącą z kominów podkonińskiej elektrowni. 

Pozostałe lokalizacje brane pod uwagę to dwie w rejonie bałtyckiego brzegu - Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec, a czwarta nowa to Bełchatów w województwie łódzkim. Wiele jednak wskazuje, że to właśnie miejsca położone na Pomorzu są najbardziej branymi obecnie pod uwagę, co nie oznacza iż w przyszłości kolejne tego typu obiekty nie powstałyby w pozostałych punktach. 

Zakłada się, że budowa pierwszego bloku jądrowego mogłaby się rozpocząć nie później niż w 2026 roku, zapewniając w kolejnych latach energię elektryczną pozyskiwaną z innego źródła niż węgiel. Do 2043 roku miałoby zostać uruchomionych 6-9 GW mocy.

Energia jądrowa to także aspekt gospodarczy, gdyż zakłada się iż 70% wartości projektu miałyby realizować polskie przedsiębiorstwa, a docelowo energetyka jądrowa w ciągu 20 lat ma wygenerować co najmniej 25 tysięcy miejsc pracy. W przypadku Konina byłoby to szczególnym atutem, gdyż region ten od dawna odznacza się jednym z najwyższych odsetków bezrobocia, a w przypadku likwidacji elektrowni węglowej, zapewniłby zatrudnienie.

Więcej w artykule Business Insider Polska

 

16 komentarzy

 • Link do komentarza wilk środa, 17 lutego 2021 01:35 napisane przez wilk

  Balala----,nie kłam,bo prąd będzie tańszy z atomu i jest tańszy,tam gdzie są elektrownie!!!Tak samo jak geotermia jest tańsza w ogrzewaniu,jak ciepło systemowe z Picu,zarządzanego przez relikty komuny!!!Tylko trzeba chcieć podjąć odważne decyzje,które w przyszłości będą służyć dla dobra ogółu,a nie dla wąskiej kasty kolesi!!!Czy to jest jasne!!

 • Link do komentarza balala środa, 10 lutego 2021 16:11 napisane przez balala

  Przecież dobrze wiecie ,że prąd nie będzie tańszy z elektrowni atomowej to jest tylko wciskanie ciemnoty ludziom ,tak samo jak z żarówkami energooszczędnymi większość założyła a i tak płacą więcej za prąd. Poza tym mając bogactwo naturalne w postaci węgla wyrzekając się go i budowanie atomu jest skrajnie głupie spowoduje olbrzymie bezrobocie na śląsku i podniesie koszty prądu.Polska jest dziś jak zabłąkany rolnik wszystko kupuje w sklepie [mleko jajka mieso owoce i warzywa] bo nic się nie opłaci i po co mieć swoje jak można z marketu.

 • Link do komentarza Zulugullla środa, 10 lutego 2021 15:58 napisane przez Zulugullla

  To taki dziwny kraj, gdzie problem stanowi odprowadzenie stolicznych ścieków , lodomałacze nie mogą pracować ze względu na niskie temperatury, jedynie dostępne ryby w letnich bałtyckich smażalniach pochodzą prosto z Krakowa, a spis ludności przeprowadza się w dobie swiatowej pandemii.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 09 lutego 2021 14:45 napisane przez wilk

  Jestem za i nie piszcie bzdur,że zabraknie wody,bo to nie prawda !!! Wystarczy jeden sztuczny nawet zbiornik i to wszystko !!! Właśnie kopalnie odkrywkowe powodują ubywanie wód gruntowych! Atomówki są w miarę bezpieczne,nie ma u nas dużych trzęsień ziemi,wulkanów czy tornad,dlatego POLSKA już dawno powinna takowe mieć,byle by NIE budować w powiązaniu z technologią kacapską,to będzie wszystko okej !!!

 • Link do komentarza Daniel poniedziałek, 08 lutego 2021 12:51 napisane przez Daniel

  Niema co gdybać budować i koniec.

 • Link do komentarza avalon niedziela, 07 lutego 2021 18:24 napisane przez avalon

  Prąd z elektrowni atomowej nie jest tańszy. To nie tylko gigantyczny koszt budowy samej elektrowni i infrastruktury obok. To także bardzo wysokie koszty paliwa które będziemy musieli importować. To także ogromne koszty skandowania odpadów. To także za kilkadziesiąt lat gigantyczne koszty zamknięcia takiej elektrowni. Nawet nie wspominam o ewentualnych i możliwych kosztach ewentualnych awarii które także są liczone w miliardach dolarów.

  Normalne kraje zakazują budowy nowych elektrowni atomowych i prowadzą proces ich likwidacji. Biedne kraje Trzeciego Świata, takie jak kolonialna Polska PO-PiSu budują takie archaizmy jak elektrownia parowa w której wodę podgrzewają pręty uranowe...

 • Link do komentarza Basik niedziela, 07 lutego 2021 04:03 napisane przez Basik

  Jeszcze tylko tego nam potrzeba .....

 • Link do komentarza Marcin Majewski niedziela, 07 lutego 2021 00:11 napisane przez Marcin Majewski

  To duża szansa dla powiatu bo to i prąd taniej i prestiż większy , miejsca pracy darmowe wesołe miasteczka zamiast tych niby placów zabaw na nowo budowanych osiedlach a to szansa dla deweloperów

 • Link do komentarza Adam Niesłodowy piątek, 05 lutego 2021 15:46 napisane przez Adam Niesłodowy

  Wielka dziura nada się do składowania promieniotwórczych odpadów . Owszem, powstaną tekturowe zabudowania, fejkowe urządzenia oraz przesyłowe słupy energetyczne itp. Bo i tak nie będzie wiadomo skąd płynie prąd. W końcu cała Europa czeka na mozliwość składowania jądrowego szlamu.

 • Link do komentarza senior piątek, 05 lutego 2021 10:19 napisane przez senior

  Ludziom każą zakładać na dachy fotowolteiki, żeby czerpać prąd ekologixcznie, a nam pod nosem chcą budować elektrownię atomową wiedząc, ze wokół wszystko wysycha dzięki odkrywkowym kopalniom, a przecież do takiej elektrowni to potrzeba oceanu wody i to na okrągło. Żegnajcie jeziora powidzkie, skorzęcińskie i wszystkie okoliczne studnie! Już dzisiaj obniża się lustro wody w tempie zastraszającym, a co będzie później? Będzie elektrownia atomowa, ale nie będzie wody , co spowoduje całkowite wystepowienie Wielkopolski. No i koniec z urodzajami na polach, w ogrodach. A przy okazji życie, jak na bombie atomowej, bo awarie to rzecz nieprzewidywalna.

 • Link do komentarza jaś piątek, 05 lutego 2021 10:17 napisane przez jaś

  Zaczynają się wypowiadać pseudo eksperci. Wprawdzie mylą generator z reaktorem i nie znają polityki energetycznej Niemiec ale mieszają czytelnikom w głowach z przyjemnością.

 • Link do komentarza mieszkaniec realista piątek, 05 lutego 2021 09:39 napisane przez mieszkaniec realista

  SPOKOJNIE konin ma za mało wody do chłodzenia takich reaktorów ~

 • Link do komentarza avalon czwartek, 04 lutego 2021 19:03 napisane przez avalon

  Mamy niezagospodarowane rzeki, powinniśmy budować elektrownie wodne a nie inwestować w ten archaiczny syf.
  Niemcy likwidują wszystkie tego typu niebezpieczne elektrownie a my budujemy nowe.
  Jedna awaria w takim wynalazku i pół terytorium małej Polski nie będzie nadawało się do zamieszkania przez najbliższe kilkaset lat.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 04 lutego 2021 18:16 napisane przez Mieszkaniec

  Szok

 • Link do komentarza Sucho wszędzie czwartek, 04 lutego 2021 15:32 napisane przez Sucho wszędzie

  A wodę do chłodzenia generatorów będą czerpać wiaderkami ze Skorzęcina.

 • Link do komentarza Olaf czwartek, 04 lutego 2021 11:57 napisane przez Olaf

  70% wartości projektu miałyby realizować polskie przedsiębiorstwa. Jak historia pokazuje polskie przedsiębiorstwa będą tylko od brudnej roboty i z minimalnym zyskiem. Krocie zarobi firma zagraniczna, która wygra przetarg na budowę i ma pozwolenia na takie inwestycje (nie zdziwię się jak to będzie firma USA). Ponadto jeżeli chodzi o bezrobocie to wynika ono głównie z tego, że obecnie bardziej się opłaca pracować na czarno i brać wszelkie profity z OPS niż legalnie iść do pracy. Cała tajemnica bezrobocia...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane