Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 lutego 2021 09:10

Blisko powiatu gnieźnieńskiego może powstać elektrownia atomowa

 
Blisko powiatu gnieźnieńskiego może powstać elektrownia atomowa źródło: Wikipedia aut. Stefan Kühn

W nieopublikowanym do tej pory projekcie rządowym, zakładającym plany energetyczne kraju na najbliższe 30 lat, zakłada się budowę elektrowni atomowej kilkadziesiąt kilometrów od Gniezna.

O sprawie poinformował serwis Business Insider Polska, który dotarł do niepublikowanego rządowego projektu "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." Wskazuje on strategiczne kierunku rozwoju sektora energetycznego, umożliwiającego stopniowe odchodzenie od stałego źródła energii, jakim jest węgiel. W projekcie, który ma dopiero zostać ujawniony, rozważa się cztery potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowych. 

Jeszcze w połowie stycznia minister klimatu i środowiska wskazywał, że pierwsza elektrownia atomowa powstać ma na Pomorzu. Zaktualizowany projekt, jak informuje Business Insider Polska, prezentuje aż cztery potencjalne lokalizacje, z czego dwie są nowe, a jedna szczególnie interesująca także dla mieszkańców naszego regionu. 

Jak się okazuje, w projekcie rozpatrywana jest także lokalizacja elektrowni atomowej na północ od Konina w okolicach obecnej elektrowni Pątnów. To około 50 kilometrów od Gniezna w linii prostej i 30 kilometrów od granic powiatu gnieźnieńskiego. Przy dobrej pogodzie z wieżowców na Winiarach widać także kominy oraz dym i parę uchodzącą z kominów podkonińskiej elektrowni. 

Pozostałe lokalizacje brane pod uwagę to dwie w rejonie bałtyckiego brzegu - Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec, a czwarta nowa to Bełchatów w województwie łódzkim. Wiele jednak wskazuje, że to właśnie miejsca położone na Pomorzu są najbardziej branymi obecnie pod uwagę, co nie oznacza iż w przyszłości kolejne tego typu obiekty nie powstałyby w pozostałych punktach. 

Zakłada się, że budowa pierwszego bloku jądrowego mogłaby się rozpocząć nie później niż w 2026 roku, zapewniając w kolejnych latach energię elektryczną pozyskiwaną z innego źródła niż węgiel. Do 2043 roku miałoby zostać uruchomionych 6-9 GW mocy.

Energia jądrowa to także aspekt gospodarczy, gdyż zakłada się iż 70% wartości projektu miałyby realizować polskie przedsiębiorstwa, a docelowo energetyka jądrowa w ciągu 20 lat ma wygenerować co najmniej 25 tysięcy miejsc pracy. W przypadku Konina byłoby to szczególnym atutem, gdyż region ten od dawna odznacza się jednym z najwyższych odsetków bezrobocia, a w przypadku likwidacji elektrowni węglowej, zapewniłby zatrudnienie.

Więcej w artykule Business Insider Polska

 

16 komentarzy