Jesteś tutaj:Gospodarka Mieszkańcy przeciwko blokom przy ul. Spokojnej
sobota, 20 lutego 2021 16:00

Mieszkańcy przeciwko blokom przy ul. Spokojnej

 
Mieszkańcy przeciwko blokom przy ul. Spokojnej zdjęcie nadesłane

Grupa mieszkańców zdecydowała się sprzeciwić planom zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Spokojnej, gdzie projektuje się zabudowę wielorodzinną z usługami.

Kilka dni temu jako pierwsi opublikowaliśmy informację, że w najbliższym czasie do publicznej dyskusji wyłożony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Spokojnej w Gnieźnie. Mowa o obszarze położonym wzdłuż tej wąskiej drogi, prowadzącej z os. Ustronie w kierunku Róży, wzdłuż parku przy Jeziorze Winiary. Ponadto plan obejmuje także działkę położoną między wspomnianym akwenem a torami kolejowymi Gniezno - Gniezno Winiary. 

Opublikowanie projektu uchwały spowodowało sporą dyskusję w sieci. Część mieszkańców wyrażała swoje niezadowolenie z propozycji ulokowania zabudowy wielorodzinnej na terenach bezpośrednio stykających się z parkiem. Dyskusja ta znalazła znalazła swój upust w formie petycji, pod którą właśnie zbierane są podpisy:

Każdy obywatel, który uważa, że teren ten powinien zostać przeznaczony na: 
1. W piewszej kolejności zieleń rekreacyjną i miejsce odpoczynku obywateli, 
2. W drugiej kolejności na częściową zabudowę jednorodzinną 
Proszony jest o oddanie głosu i podpis pod petycją.

Pismo można podpisywać w formie elektronicznej pod tym adresem (link). 

Jednocześnie też przypomnijmy iż pięć lat temu w czerwcu 2016 roku Rada Miasta Gniezna wyraziła zgodę na zakup nieruchomości o powierzchni 1,29 hektara, położonej na wspomnianym obszarze (częściowo zalesioną), należącej wówczas do Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Koszt zakupu miał wynieść 456 tys. złotych. 

W trakcie posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska w czerwcu 2016 roku, prezydent Tomasz Budasz wyjaśniał powody, dla których nieruchomość miała zostać nabyta, a także jakie są plany wobec tego terenu: - To jest lokata naszych środków. Jak mówiłem, za rozsądną cenę korzystamy z prawa pierwokupu. Uda nam się też zgromadzić teren, w którym stuprocentowym właścicielem będzie Miasto Gniezno wokół jeziora. Dzięki temu w dalszych planach rewitalizacji, będziemy mogli myśleć także o tym terenie - mówił (wypowiedź z czerwca 2016 roku). Projekt uchwały pozwalającej na zakup działki został zaopiniowany pozytywnie, a potem przyjęto go jednogłośnie. 

W uzasadnieniu do wspomnianej uchwały, podjętej w tym samym miesiącu, zawarto wówczas również: - Przedmiotowa nieruchomość jest zlokalizowana na obszarze objętym aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu otoczenia jeziora Winiary w Gnieźnie, zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta Gniezna Nr XXIII/242/2000 z dnia 8 grudnia 2000 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego Nr 8 z dnia 6 lutego 2001 r., poz. 100. Zgodnie z ustaleniami powołanego wyżej planu nieruchomość leży na terenie przeznaczonym pod zieleń parkową (symbol ZP) - czytamy.

Jak dalej zawarto w uzasadnieniu wspomnianej uchwały z czerwca 2016 roku: - W bezpośrednim otoczeniu nieruchomości znajdują się tereny będące własnością Miasta Gniezno o znacznym obszarze, które służą zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty mieszkańców, stanowiących zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym zadania własne gminy, między innymi w zakresie kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Wobec powyższego zasadnym jest nabycie przedmiotowego gruntu od Archidiecezji Gnieźnieńskiej, tak, aby możliwe było spójne zagospodarowanie całego terenu. Teraz, jak widać z projektu nowego planu zagospodarowania przestrzennego, planuje się jednak teren ten przeznaczyć pod zabudowę wielorodzinną lub usługową. 

W poniedziałek 22 lutego w Starym Ratuszu o godzinie 16 odbędzie się publiczna dyskusja nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla wspomnianego terenu. Udział w dyskusji może wziąć każdy, tak jak każdy może złożyć uwagi do Urzędu Miejskiego w sprawie proponowanych zmian - powinny być dostarczone do Urzędu Miejskiego do 19 marca 2021 roku. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec ustronia środa, 03 marca 2021 21:45 napisane przez Mieszkaniec ustronia

  Pani(e) Gui - nie wiadomo jeszcze kto tam będzie budował ponieważ jeszcze się nie odbył przetarg na sprzedaż tego terenu. Nie jestem za zamurowaniem tego terenu, ale zastanawiam się skąd nagle taka troska o ten teren. Na chwilę obecną jest tam faktycznie trochę drzew ale generalnie zaczynają przeważać śmieci, butelki, gówna psów i inne odpady i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Założę się ze wielu z tych osób protestujących nawet nie wie dokladnie gdzie ten teren się znajduje. Moze wszyscy protestujący ruszą swoje cztery litery i zrobią tam wielkie sprzątanie jak takimi ekologami są? I jeszcze drugi temat: zabudowa jednorodzinna jest ok (bo nikt nie protestował jak powstawały tam domy jednorodzinne), a wielorodzina już jest be....Gdzie tu k... logika?

 • Link do komentarza Gui środa, 03 marca 2021 11:28 napisane przez Gui

  a ktory tam ma budowac? Kowalczyk Marzec czy Płachtij? Juz byla rewitalizacja parku kolo nowych blokow na Łąkowej/ Cierpiegach ( swoją drogą niezly " exclusive" w tak syfiatej okolicy..). Teraz kolejne..Ludzie czy wy nie potraficie w swoim miesxie zrobic porzadku ze spoldzielnią i wybieracie kogo wybieracie do UM ? Żal patrzec na to beznadziejne miasto...

 • Link do komentarza wilk środa, 24 lutego 2021 22:13 napisane przez wilk

  Już na osiedlu Ustronie jeden bubel komuna z urzędu miasta i spółdzielni razem do spółki zrobili!! Zniszczyli plac zabaw,podjazd do inwalidów i matek z wózkami,ba nawet słynne ławeczki z...PECu,aby wybrukowac,czytajcie ze zrozumieniem,bo napiszę drukiem PLAC MANEWROWY STRAŻY POŻARNEJ!!! I stoi sobie ten wybrukowany plac pusty,na środku osiedla,jak taki wrzut na d....,bo ta postępowa i prospołeczna komuna postawiła tam znak zakazu i jak zaczeli tam ludzie po prostu parkować auta,to zaczęli STARYM SWOIM ZWYCZAJEM,donosic na policję!!!Więc ,jak mówią mieszkańcy, KTO tam przyjął .....do kieszeni,że takie g.......o zostawili na osiedlu i CI SAMI,,teraz chcą zrobić to samo z zielonymi PŁUCAMI,Winiar,Tysiąclecia i Ustronia nad jeziorem!!!!NIE można na to pozwolić za wszelką cenę!!!

 • Link do komentarza mieszkaniec z tego osiedla wtorek, 23 lutego 2021 12:21 napisane przez mieszkaniec z tego osiedla

  @radek, jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to raczej zamilcz. Twoje uwagi są nie na miejscu!

 • Link do komentarza Radek wtorek, 23 lutego 2021 10:19 napisane przez Radek

  Proponuje kościół tam postawić....

 • Link do komentarza Pat G poniedziałek, 22 lutego 2021 23:22 napisane przez Pat G

  A może też sprzeciwić się budowie,,chorych,, basenów przy hali. Idiotyczny pomysł. Gdzie będzie problem z hałasem i brakiem miejsc parkingowych.

 • Link do komentarza Pablo poniedziałek, 22 lutego 2021 14:15 napisane przez Pablo

  Drogi Marko rozwój miasta to nie bloki tylko gospodarka.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 22 lutego 2021 10:33 napisane przez mieszkaniec

  ad. Kot Jarka - fajny to może i ten prezydent jest, ale nigdy nie był i nie jest dobrym gospodarzem miasta, a społeczeństwo dla niego nie ma żadnego znaczenia. Długo trwało, zanim pan się do tego przekonał.

 • Link do komentarza Paulina poniedziałek, 22 lutego 2021 10:30 napisane przez Paulina

  Rozwój miasta? Miasto mogłoby poświecić środki na rozwój gdyby były zapewnione podstawowe potrzeby mieszkańców. Patrząc na inne miasta niestety nasze wygląda naprawdę kiepsko i nie dziwię się sprzeciwowi mieszkańców. Co mam na myśli mówiąc, że miasto wygląda kiepsko? Opłakany stan dróg - dziury, stan placów zabaw lub ich brak na osiedlach - zwłaszcza ul budowlanych, odebranie dużej części terenu parku trzech kultur dzieciom na którym było o wiele więcej atrakcji niż obecnie.

 • Link do komentarza Kot Jarka niedziela, 21 lutego 2021 19:20 napisane przez Kot Jarka

  Za publiczne pieniądze zrobiono pseudo-rewitalizację Łazienek, wybudowano plac zabaw i "wychodek" dla piesków.... Wszystko zaczyna się układać w jedne karty. Teren przygotowywany dla "panów", którzy niebawem będą sobie rościć prawo i do jeziora... no bo spacerowicze za głośno będą stukać kijkami do nordic, a morsy obrażać uczucia religijne. A myślałem, że mamy fajnego gospodarza naszego miasta.

 • Link do komentarza obywatel RP niedziela, 21 lutego 2021 07:12 napisane przez obywatel RP

  Atrakcyjne działki w pobliżu jeziora z pewnością dewelopera przypadły do gustu. Nasze miasto zamiast stawiać na rozwój rekreacyjny woli betonować miasto. Dzis mamy tylko do wyboru pqrki badz jeziora w których nic sie nie znajduje. I co z TBS?

 • Link do komentarza Pat G sobota, 20 lutego 2021 21:58 napisane przez Pat G

  A może też sprzeciwić się budowie,,chorych,, basenów przy hali. Idiotyczny pomysł. Gdzie będzie problem z hałasem i brakiem miejsc parkingowych.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 20 lutego 2021 19:30 napisane przez rowerzysta

  Też mam takie zdanie, że w planie zagospodarowania te tereny powinny mieć przeznaczenie rekreacyjno gastronomiczne.
  Za chwile się zrobi to co nad wieloma jeziorami - czyli mieszkańcy najbliższych działek zablokują dostęp do jeziora.

 • Link do komentarza Osa sobota, 20 lutego 2021 18:56 napisane przez Osa

  Brawo! nie dajcie ostatniej oazy zieleni! nie pozwólcie zabetonować miasta!

 • Link do komentarza Małgorzata Piwońska sobota, 20 lutego 2021 17:37 napisane przez Małgorzata Piwońska

  Jestem przeciwna planom budowy bloków. Nie można mieszkańcom odbierać miejsca do odpoczynku. Niszczyć zieleń, której jest w mieście coraz mniej. Czy nie liczy się opinia mieszkańców, którzy dość mają betonowych przestrzeni? Do tej pory pana prezydenta za dbałość o wizerunek miasta. Ale teraz nie rozumiem tej decyzji. Najpierw odebrano nam wybieg dla psów. Teraz chcą nam odebrać skrawek zieleni, ostoję ciszy, spokoju. Śpiew ptaków, piękno kojącej zieleni.

 • Link do komentarza Marko sobota, 20 lutego 2021 16:42 napisane przez Marko

  Szkoda ze niektórzy utrudniają rozwój miasta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane