Jesteś tutaj:Gospodarka Rusza nowa inwestycja na terenie koszar
środa, 24 lutego 2021 11:20

Rusza nowa inwestycja na terenie koszar

 

Na terenie powojskowym przy ul. Chrobrego ruszyła jedna z największych inwestycji mieszkalno-usługowych w centrum miasta. Mowa o zabudowie, która realizowana będzie w miejscu, gdzie do wojny stał blok koszarowy.

W lipcu 2020 roku informowaliśmy, że znalazł się nabywca nieruchomości, wystawionej na sprzedaż przez Powiat Gnieźnieński, położonej na terenie po dawnych koszarach przy ul. Chrobrego. Mowa o podłużnej działce sąsiadującej z budynkiem dawnego gimnazjum, gdzie do tej pory znajdowały się garaże i magazyny pobudowane przez wojsko. Nieruchomość o powierzchni 4195 metrów kwadratowych została zakupiona za kwotę ponad 1 mln złotych przez Eresco Sp. z o.o. sp. k. z Poznania.

W pierwszych dniach grudnia spółka złożyła wniosek o pozwolenie na zabudowę wspomnianej nieruchomości i w ostatnich dniach tego samego miesiąca otrzymała pozwolenie na realizację zadana - budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z usługami oraz parkingiem. W ostatnich dniach miało miejsce wyburzanie starych obiektów oraz przycinanie zachowanych drzew i ruszają już pierwsze prace ziemne. Planuje się w tym miejscu realizację budynku mieszkalnego, który powstanie "po śladzie" dawnego bloku koszarowego, stojącego tu do września 1939 roku, kiedy to został zbombardowany - był on bliźniaczy dla tego, który dziś stoi przy ul. Sobieskiego. Trzeci, główny blok od strony ul. Chrobrego, był pobudowany na planie o kształcie litery U.

Nowa inwestycja Eresco zakłada powstanie budynku z parkingiem podziemnym i pięcioma kondygnacjami nadziemnymi (razem z parterem), zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, o łącznej kubaturze 45924 metrów sześciennych. Na parterze przewiduje się lokale usługowe, a górne poziomy budynku przeznaczone będą pod mieszkania. Elewacja budynku ma nawiązywać do detalu dawnego bloku koszarowego tj. cegły klinkierowej. 

To tylko początek większej inwestycji w tym miejscu - rozpoczęła się już także częściowa rozbiórka dawnego budynku węzła łączności, stojącego w sąsiedztwie. Obecnie rozbierany jest dach budynku, którego stan techniczny nie pozwala na wykorzystanie istniejącej struktury na potrzeby lokalowe. Planuje się w miarę możliwości chociaż częściowe jego odratowanie, ale w ostatecznym założeniu - odbudowanie w tym samym kształcie. Winą jest niestabilny grunt w tym miejscu, przez który budynek cały czas osiada. Oprócz tego budynku, tuż obok planuje się realizację nowego obiektu zbliżonego kubaturowo - zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Oba obiekty będą musiały powstać na nowej podbudowie, a dodatkowo planuje się realizację tarasu od strony Parku Miejskiego, gdzie inwestor planuje budowę dojścia do inwestycji. 

Cały kompleks we wschodniej części koszar, na który składać się mają trzy obiekty, otrzymał nazwę "Bulwary Bolesława Chrobrego".

To nie koniec inwestycji na terenie dawnej jednostki wojskowej. Obecnie także jeszcze jeden inwestor przymierza się do realizacji budynku wielorodzinnego z usługami, który ma stanąć na terenie pomiędzy hotelem a istniejącym blokiem koszarowym od strony ul. Sobieskiego. Przewidywany obiekt, postawiony na planie litery L, ma mieć cztery kondygnacje nadziemne oraz parking podziemny. Również i w tym przypadku elewacja ma nawiązywać do cegły. 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Magda sobota, 27 lutego 2021 21:53 napisane przez Magda

  Uważam,ze świetna inwestycja,; mam nadzieje,ze będzie ciut podobne do stylu co city park w poznaniu( kto zna ten wie:) No i fantastyczna lokalizacja! Jeżeli będzie tam knajpa z widokiem na park to już jeszcze lepiej. Wreszcie coś innego ; brawo

 • Link do komentarza avalon piątek, 26 lutego 2021 00:08 napisane przez avalon

  Przejrzałem zdjęcia i w sumie szkaradne to.
  Zwykły blok jak na Budowlanych a balkon obok balkonu wskazuje że będą tam mieszkania nieco większe od pokoju hotelowego. Zresztą to barachło trochę przypomina też stare PRL-owskie hotele. I zapewne będzie to hotel robotniczy dla osób mówiących po radziecku.

 • Link do komentarza sio_partia czwartek, 25 lutego 2021 13:07 napisane przez sio_partia

  Ale będzie ruch w tej okolicy ho ho.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 25 lutego 2021 10:23 napisane przez Gnieźnianin

  A jednak i pierwszy krok deweloperski w przestrzeń Miejskiego Parku w centrum Miasta został zrobiony, o czym przestrzegałem we wcześniejszych komentarzach, a co było z oburzeniem krytykowane przez dyżurnego krytyka społecznej krytyki. A swoją krytykę takiego traktowania terenów zieleni czyniłem dla przestrogi z uwagi na podobne przypadki już zaistniałe w Polsce.

 • Link do komentarza avalon środa, 24 lutego 2021 22:38 napisane przez avalon

  Blok jak blok, nic ciekawego.
  Ale przerażające jest to, że w mieście gdzie każde mini rondko dostaje nazwę której nikt nie pamięta i nikt nie używa nie potrafią nadać nazw nowym ulicom przy których powstaje wiele mieszkań / adresów.

  Na terenie dawnej jednostki jest przynajmniej 5 niezależnych ulic:
  - od Sobieskiego (PUP) do dawnego WKU
  - od wjazdu przy gazowni do hotelu
  - wzdłuż budynku szkoły
  - wzdłuż nowo budowanego bloku
  - między hotelem a archiwum

  Z tego co wiem, cały teren ma obecnie dwa adresy "Sobieskiego 20" lub "Chrobrego 20". Jak to zabudują, będzie problem z odszukaniem adresu. Jak w wielu miejscach w Gnieźnie powstanie chaos adresowy.
  Tak trudno nadać kilka nowych nazw nowym jakby nie było ulicom dopóki nikt tam nie mieszka?
  Sądzę, że znalazłoby się pięciu królów którzy nie są jeszcze patronami ulicy w Gnieźnie..

 • Link do komentarza LIDIA środa, 24 lutego 2021 21:42 napisane przez LIDIA

  Fantastyczna wiadomość! Miejsce idealne pod inwestycje tego typu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane