Wydrukuj tę stronę
środa, 24 lutego 2021 13:02

Przy ul. Cymsa powstanie nowy blok w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

 
Przy ul. Cymsa powstanie nowy blok w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych źródło: UM

Obok istniejących przy ul. Cymsa dwóch bloków komunalnych w przeciągu roku ma ruszyć budowa kolejnego - tym razem pobudowanego w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. 

O nowej inwestycji, którą realizować będzie Miasto Gniezno w ramach programu rządowego poinformowano dziś w Magistracie.

- Na dzisiejszej sesji przystąpimy do wywołania uchwały dotyczącej faktu, że będziemy w Gnieźnie budowali kolejny blok z mieszkaniami na wynajem za przystępnym czynszem. Taki sam blok, jak już dwa pobudowane przy ul. Cymsa. Powstanie kolejny blok, który będzie miał 45 mieszkań, trzykondygnacyjny - na każdej po 13 mieszkań. Na parterze tylko sześć, gdyż tam zostanie ulokowane miejskie przedszkole. W tym obszarze jest zapotrzebowanie, na co wskazuje sytuacja w przedszkolu w koszarach, które jest oblegane - przekazał prezydent Tomasz Budasz. Ponadto budynek będzie posiadał podziemną halę garażową.

Budynek ma powstać w ramach rządowego projektu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W jej ramach samorząd powoła spółkę z innymi miastami (partnerami w projekcie). Jak przekazał prezydent, zakłada się iż powstanie spółki nastąpi jeszcze w marcu br.: - Przewidujemy wbicie łopaty na tym terenie na wiosnę przyszłego roku.

Powstanie inwestycji opierać się będzie na kilku operacjach. Po pierwsze Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa przekaże wsparcie na rzecz gnieźnieńskiego samorządu 3 mln złotych: - Środki te zostaną wykorzystane na objęcie udziałów w spółce Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Zachodni. Akcjonariuszem tej spółki będzie Krajowy Zasób Nieruchomości, który działa w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego i w ramach tego programu można uzyskać 35% wartości całej inwestycji. KZN posiada także działki na terenie Gniezna, w związku z czym Miasto dokona zamiany działki na terenie przy ul. Cymsa, gdzie znajdują się już dwa istniejące bloki komunalne i w zamian za to otrzymamy działkę przy ul. Gdańskiej - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski. Miasto Gniezno już posiada projekt na realizację wspomnianego budynku i będzie on wykorzystywany przez wspomnianą spółkę. 

- 35% całej kwoty inwestycji pochodzić będzie z dopłaty Narodowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, do 55% można uzyskać kredyt w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego i pozostała kwota to kwota, która będzie pochodzić z wpłat mieszkańców, którzy będą tam w przyszłości mieszkać. W pierwszej kolejności środki te będą finansowane w ramach udziałów tych wszystkich samorządów, które wejdą do tej spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Zachodni. W ten sposób powstanie pierwszy blok i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, że będziemy rozmawiali o kolejnej budowie - mówił Michał Powałowski.

Budowa nowego bloku miałaby ruszyć wiosną 2022 roku. Przydzielanie lokali oraz późniejsze administrowanie budynkiem ma stać po stronie Miasta Gniezna. 

6 komentarzy