Jesteś tutaj:Gospodarka Ul. Warszawska do przebudowy - tydzień na uwagi mieszkańców
czwartek, 25 marca 2021 12:00

Ul. Warszawska do przebudowy - tydzień na uwagi mieszkańców

 

Ul. Warszawska jeszcze w tym roku ma doczekać się przebudowy. Mieszkańcy otrzymali tydzień, by móc się wypowiedzieć w sprawie projektu organizacji ruchu. 

Już w czerwcu ubiegłego roku informowaliśmy o planowanych zmianach na ul. Warszawskiej, która przebudowy miała się doczekać właśnie w 2020 roku. Z uwagi na zmiany w budżecie i ograniczenie wydatków związanych z inwestycjami plany te odłożono na rok kolejny i obecnie Urząd Miejski zamierza ponownie podejść do tematu.

Przebudowa drogi ma objąć wyłącznie nawierzchnię, która zostanie sfrezowana, a także miejscami przebudowane zostaną elementy kanalizacji odprowadzającej wodę z ulicy. Jezdnia po przebudowie ma być asfaltowa, ale o tym, jak będzie się na niej odbywał ruch, mają  wypowiedzieć się mieszkańcy.

Zgodnie z ubiegłorocznym artykułem, projekt zmian przewiduje przeniesienie miejsc postojowych na drugą część ulicy. Pojazdy nie mają jednak parkować pod kątem, ale równolegle do krawężnika. Oznacza to redukcję liczby miejsc postojowych z 56 do 28. W zamian, wzdłuż jezdni (po lewej stronie patrząc od ul. Farnej) ma zostać poprowadzony kontrapas dla rowerów, który ma prowadzić od ul. Kościuszki aż na Rynek. 

- Chcemy zaprosić mieszkańców do konsultacji związanych ze zmianą ewentualną organizacji ruchu na ul. Warszawskiej. Nawiązując do polityki udrożnienia miasta w kierunku ruchu, także rowerowego, chcemy zaproponować wprowadzenie na ul. Warszawskiej kontrapasa dla rowerów - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny, przedstawiając ww. założenia zmian: - Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że pod targowiskiem mamy cały czas, jeśli popatrzymy dzisiaj i w dowolnej porze dnia, wolnych około 30-40 miejsc postojowych. Musimy zwrócić uwagę na to, że przy ul. św. Wawrzyńca od 2016 roku mamy 40 miejsc postojowych, a w tym roku uruchomimy na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Sobieskiego ponad 100 miejsc postojowych. W związku z tym, że będą to miejsca bezpłatne, część mieszkańców parkujących w strefie przesunie się tam z parkowaniem bezpłatnym samochodów - mówił. 

Mimo iż o planie wiadomo było już w zeszłym roku, konsultacje odbywają się dopiero teraz i tylko przez tydzień - od 25 marca do 2 kwietnia. - Tak, żebyśmy mogli zapoznać z tymi uwagami projektanta, a 15 kwietnia będziemy chcieli zorganizować spotkanie online z projektantem, aby mógł odpowiedzieć na wątpliwości naszych mieszkańców. Sama przebudowa ulicy ma się rozpocząć jeszcze przed wakacjami i trwać około 3 miesiące.

Uwagi co do planu zgłaszać można pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w formie pisemnej do Urzędu Miejskiego. Więcej informacji oraz projekt zmian dostępny jest pod adresem konsultacje.gniezno.eu lub też w załączniku pod artykułem.

 

19 komentarzy

 • Link do komentarza Klej Rej piątek, 23 kwietnia 2021 23:42 napisane przez Klej Rej

  Katedrę tez przebudują

 • Link do komentarza wilk niedziela, 28 marca 2021 18:20 napisane przez wilk

  Podajcie mi nazwisko tej osoby,która chce na siłę WCISKAĆ tam na wąskiej ulicy tzw. kontr pasy dla rowerzystów !!!!!Za takie coś powinien być od razu kryminał,przecież to zagraża bezpieczeństwu dla jednych i drugich,nie mówiąc już o jakimś BHP tutaj!!!! Niech już ci frajerzy nie wymyślają ,tylko przerobią ulicę ,aby miała normalną nawierzchnię,a rowerzystom,niech zrobią te komusze pociotki drogi wokół miasta,a nie do centrum!!! W centrum powinny być ciągi dla pieszego ruchu,dla matek z wózkami i inwalidów,rowerkami to nikt tam nie będzie jeździł po centrach,tylko na terenach zielonych i basta !!!

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT niedziela, 28 marca 2021 16:04 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Jak już tak na prawdę zależy prezydentowi na wprowadzeniu zakazu postoju samochodów osobowych wzdłuż ulicy Warszawskiej to proponuję wyburzyć jednocześnie, parterowe budyneczki starych hal targowych . Tych hal - punktów handlowych i usługowych , przy których jeszcze zaledwie dwie gospodynie sprzedają swoje jajka, sery, kury, miody i czasami także ziemniaki . W to miejsce proponuję stworzyć nowy płatny parking. Identyczny jak ten pod targowiskiem owocowo -warzywnym. A jak Miasto Gniezno za kilka lat będzie już stać na kolejną dużą inwestycję , to proponuję wybudować tam kolejny, centralny, trzy poziomowy ( nie koniecznie podziemny) parking samochodowy. Taki jak przy poznańskich galeriach handlowych. Teren jest wystarczająco duży, by ten interes się Miastu Gnieznu opłacił. A handlowcom z centrum nie powinno wtedy zabraknąć klientów, jak już ustanie ta straszna pandemia. Taki dodatkowy, trzy poziomowy parking w pełni zaspokoiłby potrzeby mieszkańców Gniezna i powiatu chcących zrobić zakupy w centrum miasta. Najgorszym natomiast pomysłem planistów z Urzędu Miejskiego było by sprzedanie tego terenu jakiemuś .........deweloperowi. A o takich planach Prezydenta już głośno się mówi. Szczególnie głośno wśród handlowców i usługodawców, którzy jeszcze na halach mają swoje malutkie businessy. Ale mam nadzieję, że do realizacji takiego bezmyślnego pomysłu planistów Gniezna nigdy nie dojdzie !

 • Link do komentarza Anna niedziela, 28 marca 2021 14:06 napisane przez Anna

  Do Jarydl te piramidy przy teatrze to dla tych, którzy nigdy nie wyjadą do Egipta!!! No i dla tych, którzy serfują na falach tu na deskorolce!!!! Czyli taki wyjazd bez kosztów, ale nam wymyślili zanim przyszła pandemia..... Nie musisz mieć testu negatyw. i szczepienia aby czuć się jak na wycieczce!!!!

 • Link do komentarza Aga R niedziela, 28 marca 2021 10:32 napisane przez Aga R

  To bez sensu. Kolejny problem pojawi się i korki w mieście. Nie ma gdzie stanąć. Uważam, że warto zrobić nawierzchnię i zostawić tak jak jest. Rzeźnicka ulica- sklepy zamknięte. Pozdrawiam serdecznie

 • Link do komentarza terazsiezgadza piątek, 26 marca 2021 11:05 napisane przez terazsiezgadza

  Targowisko czynne do 15.00, miejsc postojowy brakuje. Chyba komuś zależy abyśmy robili zakupy w zagranicznych marketach.

 • Link do komentarza Były członek Rady Osiedla piątek, 26 marca 2021 09:23 napisane przez Były członek Rady Osiedla

  Rom. A myślałeś , że po co prezydent Budasz i Grobelny robią te niby konsultacje społeczne w wielu sprawach ważnych dla nich ? Po to , żeby ludzie się nagadali i podenerwowali. A potem oni i tak zrobią to co sobie pierwotnie zamyślili. I po to, by nikt im nie zarzucił, że konsultacji społecznych nie było. Dla poparcia " swoich pomysłów" dołączą jeszcze do dokumentacji "poparcie na piśmie" jakiejś, czerwonej jak burak Rady Osiedla . I potem i tak im wszystko jak oni chcą, przegłosuje na TAK czerwona jak burak, Rada Miasta Gniezna z Ku na czele.

 • Link do komentarza Mieszkanka Gniezna piątek, 26 marca 2021 09:17 napisane przez Mieszkanka Gniezna

  W roku 2019 w Informatorze Gnieźnieńskim ukazała się informacja o przebudowie ulicy Żabiej, od odcinka Powstańców Wlk. do Świętokrzyskiej, miał być położony chodnik, z ulicy tej korzystają wszyscy mieszkańcy Gniezna ponieważ łączy ona dwa cmentarze, do dnia dzisiejszego nikt nie podjął się prac....obietnice bez pokrycia.....:-((((

 • Link do komentarza Zoja piątek, 26 marca 2021 08:42 napisane przez Zoja

  Świetny pomysł, popieram

 • Link do komentarza jarydl czwartek, 25 marca 2021 21:34 napisane przez jarydl

  Proponuję z całej ulicy warszawskiej zrobić dukt rowerowy lub deptak a targowisko przerobić na rowerowy tor przeszkód. Będzie modnie .
  Chciałbym się dowiedzieć kto - z imienia i nazwiska - jest twórcą tych koncepcji! Szare , brudne piramidy nie przyniosły refleksji? Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo , że o pieniądze. Tylko dla kogo?

 • Link do komentarza Rafał czwartek, 25 marca 2021 20:03 napisane przez Rafał

  I to jest Polityka!. Rewitalizacja jeziora Wenecja - do wycięcia ponad 600 drzew i krzaków, Likwidacja miejsc postojowych 28. A im mniej zieleni tym będzie słabsze powietrze i ciężko oddychało. Im mniej miejsc postojowych tym gorzej (w ciągu dnia) z parkowaniem. Dlaczego ludzie parkują często swoje pojazdy na rynku przy wjeździe na Farną?
  A co do rowerzystów jako mieszkaniec centrum miasta to naprawdę rzadko widzę. Bardziej rowerzyści widoczni są ulicami Chrobrego, Tumska.

 • Link do komentarza Rom czwartek, 25 marca 2021 17:29 napisane przez Rom

  Już rok temu pytano o zdanie mieszkańców, ale widzę, że to próżne gadanie. Zwracam uwagę,że starsi ludzie nie będą z zakupami z targowiska zasuwać na parking na Sobieskiego. W pobliżu targu pod koniec tygodnia wolnych miejsc nie ma. Zwrócę też uwagę,że mieszkańcy np. Tysiąclecia, Istronia mają tylko do wyboru własny samochod, lub własne nogi. Żadem bowiem autobus miejsiej komunikacji nie kursuje z tego rejonu. Zlikidowanie więc kolejnych miejsc parkingowych jest sprzeczne z interesem mieszkańców. Skoro więc opinie mieszkańców w tej sprawie z ubiegłego roku są bez znaczenia, to po co pytać ponownie?

 • Link do komentarza avalon czwartek, 25 marca 2021 17:23 napisane przez avalon

  Badał ktoś natężenie ruchu na relacjach wyjazdowych z Warszawskiej na skrzyżowaniu Kościuszki? W prawo skręca najmniej pojazdów, najwięcej jedzie na wprost i w lewo. Pas jazdy na wprost z możliwością skrętu w prawo powinien być a pas w lewo osobno.

 • Link do komentarza Jankowski Hieronim czwartek, 25 marca 2021 16:57 napisane przez Jankowski Hieronim

  Naszą wizytówką od 22. lat są tzw.chodniki na ul 3 Maja ! Zgroza !

 • Link do komentarza Anna czwartek, 25 marca 2021 16:30 napisane przez Anna

  No ja rowerem nie pojade do miasta.... Brawo!!! A młodzi nie jeżdzą po mieście tylko po terenach zielonych,,, Mieszkańcy ul. Warszawskiej też muszą gdzieś zaparkować? HMMMM i tak zrobicie co chcecie....

 • Link do komentarza Zbycho czwartek, 25 marca 2021 16:25 napisane przez Zbycho

  Najbezpieczniejszy kontrpas będzie przy chodniku , o szerokości około 2 metrów oddzielonym białym pasem od jezdni, przy którym będą te miejsca postojowe dla samochodów. Pozostała część jezdni będzie oczywiście dla ruchu samochodowego jednokierunkowego. Tak jest w wielu innych miastach.. Rowerzyści w pewnym sensie będą chronieni przez parkujące pojazdy.

 • Link do komentarza własciciel sklepu czwartek, 25 marca 2021 13:22 napisane przez własciciel sklepu

  W końcu będzie my mieli całkowicie puste - martwe centrum. Pandemia wykańcza nas teraz . A po jej zakończeniu wykończy nas pan Jarosław Grobelny zakazem postoju samochodów na ulicy Warszawskiej. Hura.

 • Link do komentarza ??????????????? czwartek, 25 marca 2021 13:21 napisane przez ???????????????

  Kiedy przebudujecie ulicę Sosnową ?????????????????????????????

 • Link do komentarza qter czwartek, 25 marca 2021 12:33 napisane przez qter

  A chodniki dalej będą koślawe? Proponowana przebudowa, to typowa fuszerka pod publiczkę. Należy kasę z Doliny Pojednania przeznaczyć na inwestycję Warszawska i zrobić raz kompleksowo i dobrze.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane