Jesteś tutaj:Gospodarka Szpital otrzymał dofinansowanie na nową karetkę
piątek, 26 marca 2021 11:21

Szpital otrzymał dofinansowanie na nową karetkę

 

Szpital Pomnik Chrztu Polski otrzyma ponad pół miliona złotych dofinansowania na zakup ambulansu, który wzmocni tabor gnieźnieńskiej lecznicy.

Wniosek szpitala o dofinansowanie spełnił warunki formalne i tym samym lecznica otrzymała środki na zakup ambulansu, który dołączy do pozostałych pojazdów ratujących życie w powiecie gnieźnieńskim.

Dofinansowanie w kwocie 519 982,50 zł pochodzi w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15% z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Środki zostaną otrzymane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

- Za pół miliona złotych można kupić wysokospecjalistyczną karetkę z pełnym wyposażeniem. Oprócz tego w ramach tego samego postępowania dostaliśmy dodatkowych 20 tysięcy na środki ochrony osobistej i do dezynfekcji - przekazał Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Do dalszych kroków należeć będzie podpisanie umowy na dotację oraz ogłoszenie przetargu na zakup pojazdu.

- Tych karetek jest bardzo mało, bo jest bardzo duży popyt na karetki, a podaż nie nadąża. Natomiast musimy do końca roku te pieniądze wykorzystać - poinformował dyrektor. W momencie zakupu nowy ambulans najpewniej dołączy do istniejącego taboru, ale z czasem zastąpi jeden z tych pojazdów, który uznany zostanie za najbardziej wysłużony.

2 komentarzy

 • Link do komentarza avalon piątek, 26 marca 2021 18:32 napisane przez avalon

  Zanim PO-PiS (d.AWS) zdewastował system ratownictwa medycznego, Gniezno miało tyle karetek, co obecnie ma Poznań.
  Ówczesne karetki typu "R" to dzisiejsze "S" - są to karetki z lekarzem i ratownikiem. Dawne karetki typu "P" posiadają takie samo oznaczenie - one mają tylko ratownika.
  Jak na I dekadę XXI w. gnieźnieńskie karetki były w większości pojazdami nowoczesnymi. Kilka sztuk Polonezów nie spełnia dzisiejszych standardów ale mogły przewozić chorych więc były użyteczne.
  Zestawienie gnieźnieńskich ZRM sprzed "reformy"::

  2 karetki typu R marki Mercedes
  2 karetki typu R marki Renault
  3 karetki typu P marki Renault Master
  1 karetka typu P marki Renault Kangoo
  1 karetka typu P marki Lublin
  5 karetek typu P marki Polonez

  To już historia.
  Jak jest w III dekadzie XXI wieku?
  W powiecie jest jedna karetka typu S i pięć karetek typu P z czego tylko dwie stacjonują Gnieźnie.

  Obecnie jest więc czterokrotnie mniej karetek z lekarzem i o połowę mniej karetek z ratownikiem.
  Do wypadków jeździ straż pożarna lub życie ratują policjanci. Coraz częściej do w miarę prostych wezwań przylatuje helikopter z Poznania lub Bydgoszczy...

 • Link do komentarza wuja piątek, 26 marca 2021 13:28 napisane przez wuja

  Gdyby nie UE, bylibyśmy daleko za murzynami...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane