Jesteś tutaj:Gospodarka Projekt dla terenów pokolejowych - dyskusja publiczna
piątek, 16 kwietnia 2021 11:34

Projekt dla terenów pokolejowych - dyskusja publiczna

 

Pod koniec kwietnia odbędzie się spotkanie w sprawie publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów pokolejowych w Gnieźnie.

Zakończyły się wstępne prace projektowe przy planie zagospodarowania terenu, który obejmuje część terenów dawnej stacji oraz parowozowni. Mowa o obszarze, który nie był nigdy lub został już wyłączony z czynnej eksploatacji na potrzeby kolei.

Co przewiduje projekt? Obszar objęty planem ograniczony jest ul. Dworcową, Pocztową, Konikowo, Pod Trzema Mostami, a także wiaduktem nad torami i ul. Składową oraz sąsiedztwem fabryki stolarki okiennej przy ul. Słonecznej. Teren ten jest przedzielony czynnymi torami kolejowymi oraz obszarem zamkniętym, stanowiącym torowisko stacji na pół - stronę północną i południową.

W części północnej, częściowo zagospodarowanej, planuje się utworzenie publicznego parkingu, ulokowanego od zachodniej części dworca w rejonie dziś już istniejącego, częściowo nieuregulowanego. Nieruchomość na końcu ul. Pocztowej, gdzie dziś znajduje się złomowisko oraz schronisko dla bezdomnych, przeznaczona ma być pod usługi. Działka po przeciwnej stronie, znajdująca się na końcu ul. Chrobrego, może zostać wykorzystana pod zabudowę wielorodzinną lub usługową. Pozostałe nieruchomości położone wzdłuż ul. Konikowo, zajęte obecnie dawnymi zabudowaniami m.in. "rybiarni" czy niezagospodarowane działki sąsiadujące bezpośrednio ze stacją aż do ul. Pod Trzema Mostami, trafią pod usługi.

Planiści inaczej widzą możliwości dla terenów położonych w południowej części MPZP. Teren parowozowni, zgodnie z dyskusjami prowadzonymi w poprzednich latach w trakcie warsztatów publicznych z mieszkańcami, podzielony jest na kilka części. Dwa obiekty główne - hale wachlarzowe wraz z wieżą wodociągową, halą suwnic, warsztatami i pozostałymi budynkami pomiędzy, przeznczone mają być pod zabudowę usługową i obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Możliwość wykorzystania pod usługi stwarza także opcję funkcjonowania w tym miejscu również instytucji kultury czy muzeum. 

Kolejny teren, na którym stoją następne zabytkowe obiekty m.in. elektrownia, wagonownia i warsztaty oraz magazyny, przeznaczony ma być pod usługi.

Następnie na wysokości ul. Surowieckiego planowana jest droga wewnętrzna, od której zaczyna się część przeznaczona pod budownictwo wielorodzinne i usługowe. Przecinany ma on być kolejnymi drogami wewnętrznymi oraz łącznikiem pieszo-rowerowym dla planowanego w przyszłości przedłużenia tunelu z peronu nr 3. Co istotne - na całym dotychczasowym terenie ma zostać częściowo zachowane torowisko, także żuraw węglowy oraz infrastruktura kolejowa. Ponadto ma być możliwość zachowania połączenia torami do funkcjonującego torowiska poza zakresem opracowania. 

Ostatni fragment MPZP w południowej części przeznaczony ma być pod zabudowę obiektami produkcyjnymi, składami i magazynami lub usługami.

Co ważne, od zakrętu ul. Składowej i Surowieckiego do ul. Słonecznej ma zostać stworzona nowa droga, zapewniająca dojazd do wszystkich wymienionych terenów.

Ponieważ część terenu została usypana w okresie rozbudowy stacji (w trakcie ostatniej wojny), przeprowadzono także badania gruntowe, mające na celu ustalić nośność. - Teren objęty opracowaniem jest terenem geologicznie nadającym się do celów budowlanych, jednak z uwagi na występującą w części strukturę nasypową – z zachowaniem ostrożności przy wykonywaniu prac budowlanych. Uwarunkowania te czynią go terenem przydatnym inwestycyjnie, przy zachowaniu wszelkich zasad projektowania konstrukcji budowlanych oraz przy wykonaniu geotechnicznych badań podłoża gruntowego dokładnie w miejscu przewidywanej konstrukcji budowlanej - czytamy w opracowaniu prognozy oddziaływania na środowisko.

Od 16 kwietnia do 7 maja br. trwa publiczne wyłożenie projektu MPZP dla obszarów kolejowych część A wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Do 21 maja br. można zgłaszać swoje uwagi do Magistratu.

W piątek 30 kwietnia o godzinie 14 w Parowozowni Gniezno przy ul. Składkowej odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, gdzie będzie można usłyszeć odpowiedzi na ewentualne pytania. 

Załączniki z projektem uchwały oraz rysunkiem MPZP dostępne są poniżej

 

35 komentarzy

 • Link do komentarza Zbigniew czwartek, 20 maja 2021 13:07 napisane przez Zbigniew

  Przeglądałem wszystkie komentarze. Generalnie społeczeństwo naszego miasta jest za utworzeniem muzeum kolejnictwa.
  Dlatego uważam dalej, że najlepszym rozwiazaniem, jest przekazać tereny parowozowni kolejom niemieckim. Poprowadzenie pociagu z Berlina do Mikołajek też jest dobrym pomysłem co mogłoby zwiększyć ruch turystyczny w naszym miescie.

 • Link do komentarza Dorota wtorek, 18 maja 2021 13:03 napisane przez Dorota

  Zbigniew ty masz chyba wspaniały pomysł. Koleje Niemieckie mogłyby tez postarać się o poprowadzenie własnego pociągu na linii Berlin - Mikołajki na Mazurach. Akurat ten pociąg jechałby przez Gniezno. W Gnieźnie Niemcy mogliby podziwiać wkład prusaków w rozwój terenów kolejowych na terenie Wielkopolski.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 18 maja 2021 10:41 napisane przez mieszkaniec

  Co do ulicy Konikowo to jest nieporozumienie, że ona została poprzez możliwość przejazdu do Reymonta ulicą przelotową! To nie te parametry. Ta szybkość pojazdów szczególnie jadących w kierunku miasta jest często niebezpieczna. Ktoś, kto organizował ten przelot przy dawnej weterynarii nie pomyślał, jakie problemy stworzył dla użytkowników tej ulicy. No i jeszcze jedno pytanie, Czy na tej ulicy po przeciwnej stronie budynków jest jakieś składowisko śmieci? Teraz liście na krzewach i drzewach to zasłaniają, ale cos się wydaje, ze to chyba nie jest zgodne z przepisami, bo z planami na pewno nie!

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 17 maja 2021 22:29 napisane przez Mieszkaniec

  Avalon. Piękna sprawa. Tylko taka inwestycja przerasta nasz samorząd. W Gnieźnie ważniejsza jest dolina pojednania i miejsca dla psów.

 • Link do komentarza Zbigniew niedziela, 16 maja 2021 20:34 napisane przez Zbigniew

  Uważam, ze tereny parowozowni z powodu braku zainteresowania PKP i polskiego biznesu, aby utworzyć w niej muzeum, proponuje przekazać kolejom niemieckim.
  Oni te budynki zaprojektowali i wyposazyli, napewno będą zainteresowani ich odrestaurowaniem.
  Smutne to jest, ale lepiej oddać w obce ręce niż budynki miałyby się zawalić.
  Niedługo będzie 150 lat od otwarcia linii kolejowej do Poznania.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 04 maja 2021 22:56 napisane przez avalon

  Jeszcze jedna uwaga.
  Wiaduktu na Warszawskiej nie można ruszyć bo to podobno jakiś zabytek. Ok.

  Dlaczego nie powstanie przy okazji tworzenia tego planu ulica łącząca Lecha i Surowieckiego?
  Równie małe jak Gniezno miasto Siedlce zbudowały w ostatnich latach tunel pod dworcem kolejowym.
  W Gnieźnie można wybudować niemal identyczny w celu odciążenia wiaduktu.

  Sytuacja w Gnieźnie i Siedlcach jest niemal identyczna - Lecha jest tej samej szerokości co Kilińskiego w Siedlcach, podobna ilość torowisk stacji, tunel kończyłby się na terenie zlikwidowanego Zakładu Taboru PKP.

  Gnieźnieński tunel powinien zaczynać się na wysokości PZMotu i podobnie jak w Siedlcach mieć minimalnej szerokości pasy wjazdu / zjazdu po obu stronach. Wyjazd koło składu węgla + rondo kompaktowe.
  Na poziomie "zero" po stronie Dworcowej skrzyżowanie z Pocztową + pasy ruchu umożliwiające objazd parku Kościuszki i skręt z Pocztowej w Lecha i Kościuszki.
  Na to wszystko jest tam miejsce.

  Jak to zrobili w Siedlcach?

  https://www.youtube.com/watch?v=-K66GKlXcco

  https://www.youtube.com/watch?v=CHuk5SySAPc

 • Link do komentarza maciejkr@eta.pl niedziela, 02 maja 2021 13:28 napisane przez maciejkr@eta.pl

  To może zapytajcie się... Jak to się robi? Bo Koszalin wybudował nam stację Jelonek na wąskotorówce. Teraz zakończono w tym mieście budowę amfiteatru za 44 mln złotych OCZYWIŚCIE z dotacją Ministerstwa dziedzictwa. Chyba jedyna taka sposobność aby ktoś usłyszał w Polsce lub Europie o unikatowej parowozowni Gniezno.

 • Link do komentarza Maro sobota, 01 maja 2021 21:23 napisane przez Maro

  AVALON. masz rację . Ulica Konikowo powinna zostać jako dojazdowa i na całej długości z miejscami postojowymi

 • Link do komentarza Zbigniew Zasada sobota, 01 maja 2021 09:54 napisane przez Zbigniew Zasada

  Chciałbym żeby w naszym mieście powstało muzeum kolejnictwa, ale wydaje się, że z tego nic nie będzie.
  Obawiam się, że prędzej budynki ulegną całkowitemu zniszczeniu i zostanie zaprzepaszczona szansa na powstanie coś nadzwyczajnego.
  Teren wówczas wykupi deweloper,
  który nie będzie musiał wykładać
  dużych pieniędzy na konserwację
  zabytkowych budynków.
  Jeżeli nie ma chętnych na wyłożenie pieniędzy w Polsce, może nalezaloby zainteresować tym tematem obcy kapitał.

 • Link do komentarza Od koła dookoła piątek, 30 kwietnia 2021 23:01 napisane przez Od koła dookoła

  Kiedy miałem 5 lat... prawie pół wieku temu, w przedszkolu na ul. Rybnej z kolegą chowaliśmy kółka od klocków Le go na następny dzień zabawy. Zawsze ich brakowało. Śledząc przepychanki związane z parowozownią Gniezno stare wspomnienia wracają. A gdzie tu mówić o lokomotywach.

 • Link do komentarza Mieszko piątek, 30 kwietnia 2021 10:00 napisane przez Mieszko

  Sądzę, że każdemu mieszkańcowi naszego miasta powinno zależeć za zachowaniu zabytkowego obiektu z 1875 r. parowozowni i przeznaczeniu go na muzeum kolejnictwa i miejsca dla ciekawego spędzenia czasu. Galeria jest obok więc nie widzę sensu tworzenia podobnego obiektu. A ul. Składowa powinna zostać połączona z ul. Słoneczną. Może firma Velux chętnie by zakupiła tereny na dalsze inwestycje ?

 • Link do komentarza Katarina niedziela, 25 kwietnia 2021 11:57 napisane przez Katarina

  No już bez przesady z tymi centrami handlowymi, większość, no może poza tym na Gdańskiej to niewypały. A bezpowrotnie utracone zostanie to co unikatowe na skalę światową i co mogłoby do Gniezna ludzi przyciągnąć. Naprawdę nie ma dziś środków w naszym kraju na zachowanie takiego unikatu, podczas gdy miliardy idą wszyscy wiemy na co.

 • Link do komentarza Banda i Wanda czwartek, 22 kwietnia 2021 22:32 napisane przez Banda i Wanda

  Ach ci nasi miejscy planiści. Bawią się z gnieźnianami jak dziećmi. Ściągają do Gniezna całą grupę architektów z Warszawy ( dwa lata temu), każą im rysować jakieś tam projekciki. Każą nad nimi społeczeństwu dyskutować. Płaca architektom za tą zabawę kroicie. A po dwóch latach i tak forsują znowu swoje wizje? Ale czy na pewno swoje? Czyli znowu uważają, że trzeba na terenie parowozowni zbudować Galerię Handlową. Czy oni nie widzą pustego centrum handlowego MAX ? W tym mieście z tego urzędu miejskiego należałoby wyrzucić nie tylko prezydentów ale również wszystkich miejskich planistów. Czy doszło to już do wszystkich ? Czy jeszcze ktoś, czegoś nie rozumie?

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 21 kwietnia 2021 12:23 napisane przez Gnieźnianin

  Cyt : Dwa obiekty główne - hale wachlarzowe wraz z wieżą wodociągową, halą suwnic, warsztatami i pozostałymi budynkami pomiędzy, przeznczone mają być pod zabudowę usługową i obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kwadratowych.
  Kto to wymyślił ??? Obok jest galeria
  Ten niby zabytkowy wiadukt musi być odbudowany bez żadnych zmian
  A unikalne na skalę chyba nawet światową obiekty parowozowni można zniszczyć i przebudować na obiekt handlowy ???
  Tylko muzeum kolejnictwa Wtedy dopiero Gniezno przyciągnie turystów

 • Link do komentarza Bolo poniedziałek, 19 kwietnia 2021 21:28 napisane przez Bolo

  Powiem tak. Z Gniezna mamy kilku posłów i senatora. Przepraszam, ale nie widzę ich zaangażowania w temat zachowania tego obiektu i utworzenia tutaj muzeum kolejnictwa. Szkoda, bo to przyszłe pokolenia by im pamiętały.

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gniezna poniedziałek, 19 kwietnia 2021 20:27 napisane przez Mieszkaniec Gniezna

  Wszyscy wypowiadający się tutaj są zainteresowani ochroną zabytkowych budynków. Niestety z doświadczenia wiem, że "team" Urzędu Miasta ma w głębokim poważaniu ochronę zabytków. Nawet budynki wpisane w rejestr zabytków nie są bezpieczne. Wystarczy przecież znaleźć pretekst, aby je wypisać z owego rejestru. No cóż Gniezno nie jest miastem turystycznym. ...ups jest ale tylko w sloganach urzędników miejskich. I tutaj kończy się turystyka!!!

 • Link do komentarza qm poniedziałek, 19 kwietnia 2021 16:36 napisane przez qm

  Już niedługo lato, pojedziemy nad morze do Mielna, Łaz, Sarbinowa, Darłowa, Kołobrzegu. Część odwiedzi w pochmurny dzień rodzinę w Koszalinie. Warto wtedy porównać to miasto z Gnieznem. Oba miasta na początku transformacji stały się zapyziałymi miejscami, w których panowało bardzo wysokie bezrobocie, gdzie zlikwidowano wszystko co miało wartość i cechy nowoczesności. Dziś Koszalin stał się miastem nowoczesnym w dziedzinie społecznej, naukowej, kulturalnej, komunikacyjnej, zdrowotnej, zatrudnienia, itd. Nasze Gniezno od tego czasu nie zmieniło się prawie wcale. W obu miastach od wielu lat rządzi lewica i PO, jednak tam rządzący mają wizję sięgającą dalej niż czubek własnego nosa i przepastność własnej kieszeni. Pamiętać należy, że to Gnieźnianie zasiedlali Koszalin, a dziś żyją w nim ich dzieci, wnuki i prawnuki. Piszę to w kontekście kuglowania terenami pokolejowymi; już czas by naszej nieudolnej władzy powiedzieć dość. Dość rozpychającej się deweloperki, biedronek, Lidl, Dino, galerii handlowych niszczących tereny stanowiące duszę miasta. Potrzeba nam ludzi z wizją potrafiących wykorzystać położenie miasta i jego zasoby intelektualne. Towarzysze Szmaciaki niczego dobrego dla miasta nie wymyślą.

 • Link do komentarza Czekam poniedziałek, 19 kwietnia 2021 11:48 napisane przez Czekam

  Nowoczesne muzeum kolejnictwa albo nic!! Żadnych galerii, sklepów, patodeweloperek!! To będzie jak uderzenie w twarz dla tak wartościowego zabytku!!!

 • Link do komentarza wartość poniedziałek, 19 kwietnia 2021 09:25 napisane przez wartość

  Cały świat walczy o takie obiekty - perełki. U nas kilku ludzi ze stowarzyszenia Parowozownia Gniezno społecznie jako OPP dba o wspólne dobro. No szkoda tego miejsca.

 • Link do komentarza avalon niedziela, 18 kwietnia 2021 22:20 napisane przez avalon

  Ulica Konikowo nie powinna przejmować większego ruchu. Ta wąziutka dróżka powinna zostać jedynie ulicą dojazdową do kilkunastu domków, które ram stoją.
  Chaotyczna obecnie Reymonta powinna być przebudowana na ulice z rondami i zatokami autobusowymi z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Dodatkowo powinny tam powstać pasy rowerowe.

  Ulica w kierunku stacji PKP o której wspomniano wcześniej, (teoretycznie) powinna być zwykłą ulicą zbiorczą w przekroju jednojezdniowym po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Powinna być przedłużeniem ulicy Dworcowej i kończyć się na Reymonta przejmując cały ruch ponadlokalny z nienadających się do tej roli uliczek Konikowo i Pocztowej.

  Niestety to utopia - PKP nadal, sporadycznie ale niestety nadal, użytkuje teren i torowiska zdewastowanej stacji towarowej. Dodatkowo przy ulicy Konikowo działa Zakład Eksploatacji PKP. Znając życie i działalność PKP, prawie nieużywana stacja towarowa (w zasadzie kilka torów bocznic do wyładunku węgla) oraz ten ZE za jakiś czas i tak zlikwidują. Ale teraz miasto nie ma możliwości planować ulicy na terenach które są wyłączone z administracji gminnej. Taka ulica miałaby sens tylko gdyby prowadziła bezpośrednio z Dworcowej na Reymonta z całkowitym pominięciem Konikowa.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane