Jesteś tutaj:Gospodarka Nowy dworzec autobusowy coraz bliżej ukończenia
wtorek, 20 kwietnia 2021 11:06

Nowy dworzec autobusowy coraz bliżej ukończenia

 

Większa część prac związanych z powstającym Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym już jest wykonana. Do ich zakończenia zostało jeszcze kilka tygodni.

Jeszcze w tym półroczu otwarty ma zostać uruchomiony nowy dworzec autobusowy, który powstaje przy dworcu kolejowym. Na terenie inwestycji główne prace ziemne zostały już zakończone, a obecnie ponad nią spięły się filary dla sześciu wiat oraz budynku obsługującego pasażerów.

- Na koniec drugiego kwartału przewidziane jest zakończenie realizacji projektu łącznie z przekazaniem tej inwestycji Miastu. Inwestycji niezwykle potrzebnej, która nie tylko będzie funkcjonalna, ale także zmieni obraz, który do tej pory był nie do końca zachęcający dla wszystkich tych, którzy przybywali do naszego miasta komunikacją zorganizowaną - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Obecnie, poza wspomnianymi konstrukcjami wiat oraz budynku kubaturowego, realizowana jest podbudowa przyszłej nawierzchni, a także rozpoczęło się brukowanie parkingu, który powstał na terenie od strony ul. Pocztowej - w sumie znajdzie się tam miejsce dla 85 samochodów. ZIC będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne, WIFI, kosze, ławki i całą niezbędną infrastrukturę, także tablice informacyjne oraz biletomat (z którego będą mogli korzystać przewoźnicy). 

Całkowity koszt zadania wynosi 5 mln 300 tys. złotych, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 4 mln 500 tys. złotych. W ramach tego projektu, poza ZIC powstał także parking przy stadionie żużlowym oraz wdrożony zostanie wkrótce system roweru miejskiego.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Ach ta nasza gnieźnieńska władza poniedziałek, 24 maja 2021 08:00 napisane przez Ach ta nasza gnieźnieńska władza

  W Świnoujściu władze lepiej dbają o konie, niż władze w Gnieźnie o swoich obywateli. Te zadaszenie w użytkowaniu będą g...... warte. W czasie ulewnego, zacinającego deszczu ludzie pod nimi stojący zmokną do ostatniej nitki. Zobaczcie jakie przystanki dla koni zrobiono w Świnoujściu !! https://wiadomosci.onet.pl/szczecin/swinoujscie-powstana-wiaty-dla-dorozek-i-koni-wizualizacje/mg2evp9

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 26 kwietnia 2021 21:56 napisane przez avalon

  Cały rejon stacji kolejowej i przystanku autobusowego powinien zostać wyburzony i zaplanowany na nowo.
  Stacja w Gnieźnie należy do jednych z większych w kraju pod względem ilości obsługiwanych pasażerów. I jest też jedną z największych w promieniu 100-150 km od Gniezna.

  W 2017, przed reaktywacją połączenia do Wrześni i startem PKM, stacja Gniezno obsługiwała 5300 pasażerów na dobę. Jest więc to 1 934 500 pasażerów rocznie.
  Stacja Trzemeszno obsługuje między 300 a 500 pasażerów na dobę.
  Stacja Włocławek obsługiwała w tym czasie 2200 pasażerów na dobę.

  Dlaczego porównuję akurat te stacje? Gniezno z obsługą pasażerów na poziomie 5300 osób na dobę ma obiekt, w którym cała obsługa pasażerska mieści się w jednym małym pomieszczeniu. Są w nim dwie kasy, kiosk, kilka miejsc siedzących. W godzinach zwiększonego ruchu pasażerowie czekają na pociągi na peronach a jak pada deszcz, tłoczą się w ciasnym tuneliku w którym są duże przeciągi jak jest większy wiatr. Niektórzy czekają w pomieszczeniu kasowym ale w większości tłoczą się na stojąco lub siedzą na podłodze, na torbach, walizkach...

  Stacja Trzemeszno otrzyma po remoncie podobnej wielkości pomieszczenie obsługi pasażerów plus osobną poczekalnię.
  Włocławek czeka natomiast na całkowicie nowy, bardzo duży dworzec integrujący w jednym budynku trzy środki transportu:
  "budynek trzykondygnacyjny o długości 91 m i szerokości 24 m, składający się z trzech segmentów. Jego centralną część będzie stanowił hol główny – z zejściem do tunelu oraz wejściem na peron przylegający do dworca. Stanowiska kasowe zostały rozdzielone na dwie strony holu – w południowej kasy biletowe kolei, w północnej PKS i MPK."

  Gniezno, pomijając że w miejscu dawnego dworca kolejowego ma MOPS, buduje obecnie ciasne peroniki dla busów oraz dziwny kiosk z poczekalnią, obsługą pasażerów i... kierowców.... Nie będzie nawet placu postojowego dla autobusów.
  Nic dziwnego, że w Gnieźnie międzynarodowi przewoźnicy mają przystanek na parkingu przy Łaskiego i Poznańskiej...


  https://gniezno.naszemiasto.pl/dworzec-w-trzemesznie-bedzie-zmodernizowany-wizualizacja/ga/c1-7966039/zd/57368453

  https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/rusza-przetarg-na-nowy-dworzec-we-wloclawku-wizualizacje-66801.html

  Gniezno w ostatnich latach i obecnie nie zrobiło nic dla poprawy warunków obsługi podróżnych i integracji różnych systemów komunikacji.
  Powiem wprost - Gniezno zrobiło ogromny skok DO TYŁU w tym zakresie.

  Dworzec kolejowy zawsze był za mały ale teraz całkowicie stracił funkcjonalność zmieniając się w podrzędny, prowincjonalny przystanek.
  Dworzec autobusowy tak jak kiedyś nadal będzie wciśnięty w wąską uliczkę Pocztową. Brak poczekalni, brak logicznej funkcji przesiadkowej.
  Poza tym brak placu postojowego dla autobusów będzie skutkował tym, że przynajmniej niektórzy przewoźnicy będą szukać innych miejsc do obsługi swoich podróżnych.
  Czytałem, ze przez te perony mają przejeżdżać wszystkie autobusy MPK jadące przez rejon dworca.
  Oznacza to, że godzinach szczytu będą tam wjeżdżać głównie autobusy MPK.
  Nie będzie tam więc miejsca dla Flixbusa, Sindbada, autobusów międzyregionalnych innych przewoźników, być może nie będzie tam nawet miejsca dla autobusów lokalnych które zastąpiły PKS.

  Czyli mieszkaniec np Mogilna, chcący przesiąść się z PKP na Sindbada w Gnieźnie będzie musiał iść 1,5 km pieszo lub czekać na rzadko jeżdżący autobus linii 2 lub 7 na Łaskiego/Poznańską. Pewnie pojadą do Poznania, Inowrocławia czy Torunia, Gniezno będą omijać z daleka.
  Brak poczekalni spowoduje, że pasażerowie będą marznąc, moknąć czy po prostu czekać na pociąg / autobus w prymitywnych warunkach.
  Może kiedyś będą reaktywowane inne połączenia kolejowe z Gniezna, może w miejscu PKS powstanie sensowne przedsiębiorstwo autobusowe obsługujące powiat i nie tylko. Z pewnością w PL powstaną kolejne międzynarodowe/międzyregionalne linie autobusowe które będą omijać Gniezno z powodu braku dworca.
  Sami mieszkańcy Gniezna będą zmuszeni do dojazdu do Poznania żeby pojechać dalej Flixem do Berlina czy Pragi a autobus ominie Gniezno obwodnicą S5?

  Szkoda, była okazja żeby zbudować nowy dworzec. Okazja zmarnowana na wiele dekad bo teraz nikt nie odważy się tego ruszyć...

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT sobota, 24 kwietnia 2021 12:36 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Uwaga mieszkańca ze Skorzęcina jest bardzo cenna. Ale już spieszę z podpowiedzą , jak tej niedogodności szybciutko zaradzić. Panowie i panie projektantki tych nowych gnieźnieńskich peronów. By padający deszcz nie dokuczał osobom oczekującym na autobus proponuję połączyć chociaż częściowo te zadaszenia półkolistymi daszkami z poliwęglanu. Takimi, no może trochę większymi, jak są np: nad wiatami przystanków autobusów miejskich . Takie półkoliste, przezroczyste połączenie dachów wiat nowego centrum przesiadkowego dałoby dużo lepsze schronienie przed deszczem niż to co widzimy teraz. A jeżeli poliwęglan byłby zbyt delikatny na ten cel , to mam też druga propozycję . Proszę zastosować jako połączenie wiat przezroczyste, półkoliste daszki z włókna szklanego. Takie jak są nad altanami śmietnikowymi w Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. One tam już się sprawdziły i co najważniejsze mają bardzo dużą rozpiętość i sztywność! (Praw autorskich sobie nie zastrzegam.)

 • Link do komentarza mieszkaniec skorzecina piątek, 23 kwietnia 2021 10:07 napisane przez mieszkaniec skorzecina

  Bolo. Zadaszenie będzie nad pasażerami nie nad autobusami.
  Ale daszki będą takie wąskie i tak nachylone, że przy deszczu padającym z ukosa pasażerowie będą cali mokrzy. A jest to otwarta przestrzeń i wiatry w czasie deszczu zdarzają się tam bardzo często

 • Link do komentarza Maxym piątek, 23 kwietnia 2021 07:36 napisane przez Maxym

  Perony jak za króla Świeczka. Żadnego nowoczesnego pomysłu. A wystarczyło skopiować niebieski dworzec komunikacji miejskiej w Poznaniu koło Politechniki ! Proste !! Ale nie dla gnieźnieńskich prominentów . Oni wolą wydawać pieniądze na nowe, gówniane projekty !

 • Link do komentarza Kaufman 73 czwartek, 22 kwietnia 2021 09:30 napisane przez Kaufman 73

  Dlaczego przypomina to wielki bubel za jeszcze większe pieniądze jakim jest pseudo targowisko na ul. Warszawskiej ?

 • Link do komentarza Bolo środa, 21 kwietnia 2021 12:41 napisane przez Bolo

  Szkoda, że zadaszenie będzie tylko nad autokarami. Oczekujący będą mieli możliwość ochronić się przed deszczem i słońcem ?

 • Link do komentarza Wojtex środa, 21 kwietnia 2021 10:01 napisane przez Wojtex

  Nie zaplanowano zadaszenia, które by pozwoliło na sucho przejść podczas deszczu z autobusu na pociąg. Słabe...

 • Link do komentarza Robert wtorek, 20 kwietnia 2021 20:50 napisane przez Robert

  To będzie CENTRUM PRZESIADKOWE. Czy to znaczy, że jak ktoś przyjdzie pieszo z miasta, to nie będzie mógł tam wsiąść w żaden autobus ? Bo ten ktoś nie będzie się chciał przesiadać a wyłącznie będzie chciał wsiąść do autobusu.

 • Link do komentarza Marko wtorek, 20 kwietnia 2021 19:18 napisane przez Marko

  Brawo Prezydenci. Widać rok po roku inwestycje dla ludzi.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 20 kwietnia 2021 18:30 napisane przez avalon

  Koło dworca to nawet nie stało. Dziwadło.

 • Link do komentarza Piotr wtorek, 20 kwietnia 2021 13:42 napisane przez Piotr

  Będzie piękny dworzec autobusowy, z prawdziwego zdarzenia. Niestety PKS Gniezno nie dotrwał...

 • Link do komentarza Stefan12 wtorek, 20 kwietnia 2021 13:39 napisane przez Stefan12

  Ciekawe czy o ładowarce do samochodów elektrycznych pomyśleli.
  Wstyd, żeby w Gnieźnie nie było ani jednej.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 20 kwietnia 2021 12:01 napisane przez mieszkaniec

  Budynek poczty jest wizytówką przy dworcu.

 • Link do komentarza Wojtek wtorek, 20 kwietnia 2021 11:56 napisane przez Wojtek

  funkcjonalna... śmiech ;)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane