Jesteś tutaj:Gospodarka Dwór w Zdziechowie trafi na sprzedaż
poniedziałek, 26 kwietnia 2021 15:15

Dwór w Zdziechowie trafi na sprzedaż

 

Jeden z charakterystycznych budynków znajdujących się na terenie gminy Gniezno, otoczony parkiem, trafi wkrótce na sprzedaż.

Liczący już 150 lat dwór (nazywany popularnie "pałacem"), znajdujący się na niewielkim wzniesieniu pośrodku Zdziechowy, pierwotnie należał do rodziny Wendorffów. Zabytkowy budynek przez lata był świadkiem wielu wydarzeń, w tym także na przełomie 1918 i 1919 roku potyczki o tę wieś, stoczoną między oddziałami niemieckimi i powstańcami wielkopolskimi. Pozostawał on w rękach niemieckich do 1945 roku, kiedy to został przejęty na potrzeby sierocińca. Następnie utworzono w nim siedzibę szkoły podstawowej i przedszkola, które mieściły się tam do niedawna - do momentu wybudowania nowego gmachu przy wjeździe do Zdziechowy.

Właśnie z powodu opuszczenia budynku przez dotychczasowe placówki oświatowe, obiekt stoi opuszczony. W sporej części jego wnętrza są przebudowane i nie przypominają pierwotnego założenia, choć częściowo zachowany jest układ pomieszczeń. Z zewnątrz gmach nadal jest wykończony podobnie, jak w momencie jego wybudowania na początku lat 70. XIX wieku. Pierwotnie dwór posiadał także wieżę, która jednak nie zachowała się do obecnych czasów. Wokół niego znajduje się niewielki park, częściowo zagospodarowany na boisko z bieżnią. 

Cała nieruchomość, którą planuje się wystawić na sprzedaż, ma powierzchnię 1,75 hektara. Jak poinformowano na Komisji Gospodarki Rolnej, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego, operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę wycenił całość na kwotę 3 mln 244 tys. złotych. Na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy Gniezno podjęta zostanie uchwała o woli sprzedaży, która przy pozytywnym przyjęciu pozwoli na ogłoszenie przetargu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane