Jesteś tutaj:Gospodarka Maszt na os. Piekary z pozwoleniem. Mimo zapisów w planie
środa, 28 kwietnia 2021 10:24

Maszt na os. Piekary z pozwoleniem. Mimo zapisów w planie

 

Sprawa masztu, którego budowa rozpoczęła się na terenie os. Piekary, dość mocno jest monitorowana przez mieszkańców osiedla, zwłaszcza tych, którzy mają domy w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji.

W miniony piątek poruszyliśmy temat protestu, jaki część mieszkańców os. Piekary postanowiła wyrazić wobec inwestycji, powstającej u zbiegu ul. Piekary, Rzemieślniczej i Chłopskiej. Na działce przeznaczonej pod usługi, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji gazowej, rozpoczęła się budowa masztu telekomunikacyjnego. Jak informują mieszkańcy - o sprawie dowiedzieli się dopiero z tablicy informacyjnej, a całość dzieje się wbrew zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który ich zdaniem zakazuje lokalizowania na tym osiedlu jakichkolwiek masztów. Sama inwestycja, jak udało się nam dowiedzieć, ma mieć ponad 60 metrów wysokości.

W tej sprawie, jak informowaliśmy w piątek, zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego jako organu, który - zgodnie z zapisem na tablicy informacyjnej - wyraził pozwolenie na realizację inwestycji. 

Jak nam przekazano w odpowiedzi ze Starostwa Powiatowego, procedury w sprawie wydania pozwolenia rozpoczęły się już w kwietniu 2019 roku, kiedy to został złożony pierwszy wniosek: - W związku z nieprawidłowościami w dokumentacji w dniu 9.05.2019 r. zostało wydane postanowienie w celu uzupełnienia dokumentacji. W związku z niewykonaniem przez inwestora żadnego obowiązku wynikającego z w/w postanowienia w dniu 4.06.2019 została wydana decyzja o odmowie pozwolenia na budowę - informuje nas Robert Bazułka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. 

Sprawa miała swoją kontynuację na przełomie 2019 i 2020 roku, kiedy to inwestor złożył ponownie wniosek o wydanie ww. pozwolenia. Wówczas jednak nakazano, by udokumentował iż budowa jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie jednak 8 stycznia 2020 roku wydano decyzję odmawiającą, motywując to właśnie tym iż lokalizacja masztu jest niezgodna z zapisami MPZP. W tym samym miesiącu inwestor odwołał się od tej decyzji do Wojewody Wielkopolskiego.

- W dniu 2 marca 2020 r. decyzją Nr IR-IV.7721.65.2020.3 Wojewoda Wielkopolski uchylił decyzję Starosty Gnieźnieńskiego, stwierdzając miedzy innymi "w świetle zapisów  m.p.z.p. i przepisów ustawy u.o.w.r.u i s.t. wbrew stanowisku organu I instancji ustalenia te nie zakazują lokalizowania inwestycji celu publicznego, urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej tj. stacji bazowej telefonii komórkowej" - informuje Robert Bazułka. Wobec tego, o toczącym się postępowaniu, miały zostać powiadomione osoby będące właścicielami działek leżących w obszarze oddziaływań obiektu. Decyzja Wojewody została podtrzymana mimo odwołania, jakie wniosła osoba fizyczna w lipcu 2020 roku. 

Jak dalej wskazano nam w odpowiedzi ze Starostwa Powiatowego, zapis w § 27 ust.6 .p.5  w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwalą nr LII/564/2006 Rady Miasta Gniezna z dnia 6 września 2006, oznaczający m.in. zakaz wznoszenia masztów telekomunikacyjnych, został zniesiony nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usługi sieci, podjętą w 2019 roku:

Art. 46. 1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zwany dalej „planem miejscowym”, nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

- Nowoczesna telefonia jest dużą wartością, ale powinna mieć odpowiednią lokalizację i być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Niestety nowelizacja ustaw, przeprowadzona przez Sejm w 2019 roku pozwala na budowę masztów telekomunikacyjnych w praktycznie każdej lokalizacji, wbrew stanowisku mieszkańców oraz uchwałom lokalnego samorządu - informuje Robert Bazułka. 

W trakcie wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, wiceprezydent Jarosław Grobelny na pytanie radnego Tadeusza Purola o tę inwestycję przyznał iż Miasto jako takie nie ma możliwości wstrzymania tej inwestycji, zwłaszcza iż uzyskano zgodę na jej realizację. - Urzędnicy miejscy w zakresie tego przedsięwzięcia mogą tylko wydać wyrys i wypis, urzędnicy Starostwa wydają pozwolenie na budowę, natomiast powiem w ten sposób - każdy działa w granicach prawa. Naszym zdaniem nie powinien tam stanąć ten obiekt, natomiast jest to kwestia naszej interpretacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, do czego do końca nie jesteśmy uprawnieni (...) - stwierdził Jarosław Grobelny, dodając iż w tej konkretnej sprawie rozmawiał z jednym z posłów. 

Czy jest jeszcze jakiś zapis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, z którym kłóci się wspomniana inwestycja? §12 pkt 2. ust. 1 mówi iż na obszarze osiedla Piekary należy "zabudowę kształtować harmonijnie w stosunku do istniejącego krajobrazu i zabudowy". 60-metrowy maszt jednak takich warunków nie spełnia, gdyż stanowić będzie dominantę wśród (co najwyżej) kilkunastometrowej zabudowy jednorodzinnej, znajdującej się w tej części osiedla.

Do urbanistycznego chaosu w kraju wszyscy powoli wszyscy są przyzwyczajani. Sprzyjają temu niedoskonałe przepisy, obowiązujące od lat, a także marginalizowane opinii mieszkańców w kształtowaniu własnego otoczenia, czego dowodów nie brakuje także w samym Gnieźnie. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Arci czwartek, 27 maja 2021 15:57 napisane przez Arci

  No i właśnie dziś stanął maszt no i w p...du . Niezły gigant a może zbojkotować sieć którą to postawiła !!!!!!

 • Link do komentarza wiktoriaPL wtorek, 04 maja 2021 12:32 napisane przez wiktoriaPL

  Sejm przyjął ustawę, która pozwala na budowę masztów wbrew zakazowi w planach. Przypomnijcie mi kto rządzi Polską od kilku lat.......???

 • Link do komentarza Lolo czwartek, 29 kwietnia 2021 17:09 napisane przez Lolo

  Na co MPZP skoro i tak ktoś może go interpretować po swojemu... wojewoda tutaj nie mieszka wiec wisi mu to czy ludzie się burzą, niech włodarze miasta sobie postawią ten maszt kolo domu...

 • Link do komentarza SUWEREN czwartek, 29 kwietnia 2021 05:17 napisane przez SUWEREN

  Chcieliście 5g to wam je budują.

 • Link do komentarza kpina środa, 28 kwietnia 2021 22:01 napisane przez kpina

  "jest to kwestia naszej interpretacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego". Koniec cytatu Grobelnego. Czyli ludziska. Jeżeli powiem, że białe jest czarne bo tak sobie to zinterpretuję to będzie znaczyło, że białe wcale nie jest białe tylko jest czarne. Ot nasi prezydenci po prostu mają taką wizję artystyczną i interpretują sobie wszystko po swojemu, naginając ją do swoich potrzeb zależnie od widzi mi się. A społeczeństwo Gniezna jeżeli gdzieś czyta A to wcale nie znaczy że to musi być A . Bo według wizji prezydentów to A , może być tak samo B albo C.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 28 kwietnia 2021 15:26 napisane przez mieszkaniec

  Ktoś na te niedoskonałe przepisy pozwala.

 • Link do komentarza DANIEL78 środa, 28 kwietnia 2021 14:21 napisane przez DANIEL78

  Chcecie żyć w świecie cyfrowym no to musicie mieć przekaźnik. Zawsze można go wysadzić w powietrze.

 • Link do komentarza Anna środa, 28 kwietnia 2021 13:14 napisane przez Anna

  Na tym osiedlu jesli chodzi o samowolke to jest caly czas i zagospodarowanie nic nie znaczy.... mimo oznaczonych terenow zielonych ludzie buduja i zakopuja oznaczone oczka wodne, ktorych teoretycznie nie maja prawa, wedlug zagospodarowania terenu, ale oczywiscie miasto mimo zgloszen nic sobie z tego nie robia...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane