Jesteś tutaj:Gospodarka Zrujnowany gmach koszarowy trafi na przetarg
czwartek, 29 kwietnia 2021 10:34

Zrujnowany gmach koszarowy trafi na przetarg

 

Częściowo spalony, a częściowo zagospodarowany na potrzeby warsztatowe i garażowe budynek z klinkierowej cegły, ma trafić na sprzedaż. 

W minioną środę radni miejscy podjęli uchwałę o woli sprzedaży budynku położonego na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Wrzesińskiej. Mowa o jednym z charakterystycznych podłużnych obiektów, położonych w północnej części kompleksu. 

Nieruchomość wraz z terenem o łącznej powierzchni 4830 metrów kwadratowych, zabudowana jest budynkiem wykonanym z klinkierowej cegły, który pierwotnie stanowił stajnie dla koni. Służyły one stacjonującemu tu początkowo w okresie pruskim regimentu dragonów, a później w okresie międzywojennym pułkowi ułanów i artylerii lekkiej. W okresie PRL-u obiekt uległ częściowej przebudowie poprzez wyburzenie ścian i wykonanie garaży dla pojazdów. Kilka lat temu w budynku wybuchł pożar, który strawił środkową część, a która to do dziś nie została ani odbudowana, ani nawet zabezpieczona - na co zwracał uwagę swojego czasu wojewódzki konserwator zabytków.

- Budynek znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga pilnych prac budowlanych, które powstrzymają jego dalszą degradację. Stan konstrukcji wymaga niezwłocznego zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi i zwiększenia sztywności przestrzennej swobodnie stojących murów. Konieczne jest podjęcie działań w celu tymczasowego zabezpieczenia obiektu do czasu wykonania właściwego dachu z odtworzeniem jego historycznej konstrukcji i bryły - zawarto w uzasadnieniu uchwały. W trakcie sesji przekazano iż koszty zabezpieczenia dachu są niewspółmierne do tego, jaką można będzie uzyskać cenę z jego sprzedaży, a samo Miasto Gniezno nie ma obecnie pomysłu na zagospodarowanie obiektu. Przetarg na zbycie nieruchomości ogłoszony ma zostać w najbliższych miesiącach.

 

 

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza avalon niedziela, 02 maja 2021 14:16 napisane przez avalon

  To nie jest i nigdy nie był żaden gmach. To zwykle garaże. Wyburzyć to barachło...

 • Link do komentarza Bobi piątek, 30 kwietnia 2021 09:49 napisane przez Bobi

  Szkoda tych budynków. Podobnie jak Parowozowni.

 • Link do komentarza Michał czwartek, 29 kwietnia 2021 18:35 napisane przez Michał

  Dlaczego na przetarg? Jeśli znajdzie się inwestor taki obiekt powinien być przekazany za przysłowiową złotówkę.
  Odrębną sprawą jest odpowiedzialność instytucji za zaistniały stan budynku. Tu powinny polecieć głowy oraz wejść prokuratura.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane