Jesteś tutaj:Gospodarka SP nr 5 doczeka się nowej elewacji
wtorek, 18 maja 2021 12:03

SP nr 5 doczeka się nowej elewacji

 

W okresie letnim gmach Szkoły Podstawowej nr 5 doczeka się remontu całej elewacji budynku edukacyjnego. Ogłoszono przetarg na wykonanie zadania.

Budynek popularnej "Piątki" jest jednym z ostatnich budynków edukacyjnych, który do tej pory nie doczekał się remontu zewnętrznego. Elewacja obiektu nie podlegała żadnym pracom od kilkudziesięciu lat, a jedynie dotyczyło to sali gimnastycznej, stojącej obok szkoły. Na przestrzeni lat prace prowadzono jedynie wewnątrz budynku, a ostatnim akcentem jest wykorzystanie na cele edukacyjne dawnych pomieszczeń mieszkalnych w niższej części placówki.

Obecnie Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie remontu elewacji, na którą SP nr 5 czekała od dawna. Budynek, który swoją metryką sięga okresu jeszcze sprzed I wojny światowej, podlega nadzorowi konserwatorskiemu. - Budynki są murowane z cegły pełnej. Jako pierwszy powstał budynek A, który pierwotnie miał elewację ceglaną. Budynek B został wybudowany w późniejszym okresie, jest uboższy o detal architektoniczny. Oba budynki są otynkowane. Dla budynku A przeprowadzono badania konserwatorskie, które stwierdziły, że tynk przylega zbyt mocno do cegły i próba oczyszczenia elewacji z tynku w celu odtworzenia elewacji ceglanej nie dadzą zamierzonego - czytamy w opracowaniu zadania. 

Budynek szkoły, zgodnie z projektem Pracowni Architektonicznej Karol Wegner, ma zyskać jasny, szary kolor. Wymienione mają zostać także elementy blaszane i parapety, a znajdująca się w przyziemiu ceglana elewacja oczyszczona i zabezpieczona przed graffiti. 

Zgodnie z założeniami zamówienia, prace mają zostać zakończone do 23 sierpnia br., zanim uczniowie powrócą do szkoły.

4 komentarzy

 • Link do komentarza pytam środa, 19 maja 2021 17:57 napisane przez pytam

  Szara elewacja? A to jakiś bunkier czy co?

 • Link do komentarza Regi wtorek, 18 maja 2021 16:11 napisane przez Regi

  Super, szkoła wreszcie będzie piękna .

 • Link do komentarza Dziki wtorek, 18 maja 2021 14:30 napisane przez Dziki

  Ekstra. To dobra wiadomość.

 • Link do komentarza kpina wtorek, 18 maja 2021 13:31 napisane przez kpina

  Remont pierwszej potrzeby ???? No, ale w końcu jesteśmy najbogatszym miastem w Polsce. Przecież Gniezno leży na złożach ropy naftowej !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane