Jesteś tutaj:Gospodarka Budynek dla Stolicy eXperymentu już wkrótce doczeka się realizacji
piątek, 21 maja 2021 12:20

Budynek dla Stolicy eXperymentu już wkrótce doczeka się realizacji

 

W najbliższym czasie ma zostać wyłoniony wykonawca nowego budynku edukacyjnego, który powstanie na terenie Gniezna.

W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane związane z realizacją Stolicy eXperymentu. Nowa placówka oświatowa powstanie przy warsztatach CKZiU przy ul. Słowackiego. Będzie to nowoczesne, interaktywne centrum edukacyjne, które powstanie przy wsparciu Miasta, Powiatu Fundacji Velux oraz dofinansowania na kwotę 8 mln złotych. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 12 mln złotych, a jego realizacja ma się zakończyć pod koniec 2022 roku.

- Wymyśliliśmy taki obiekt, który ma służyć młodzieży z naszego powiatu i gminy, by zaspokajały swoje potrzeby edukacji technologicznej przyszłości - mówił Michał Sękowski, pełnomocnik zarządu spółki Stolica eXperymentu. 

Projekt nowego budynku dydaktycznego już został zrealizowany, a 30 marca br. zostało wydane pozwolenie na budowę. W poniedziałek 24 maja ma zostać ogłoszony przetarg na jego wykonanie: - Budynek został tak zaprojektowany, by mieścił w sobie sale edukacyjne, zlokalizowaliśmy tam 7 laboratoriów - programowania, robotyki, automatyki, fizyki, chemii i multimediów. Jest wydzielona część gastronomiczna, a budynek jest również przystosowany tak, by można było się tam spotkać podczas konferencji w większym gronie - sale będzie można połączyć w przestrzeń ponad 200-metrową. Jest więc on oparty o zasady uniwersalnego projektowania - dodał Michał Sękowski.

- Cieszy nas to, że projekt posuwa się naprzód i że te wszystkie założenia, które przyjęliśmy sobie kilka lat temu są one bezproblemowo realizowane. Chcemy na przełom 2022 i 2023 roku uzyskać przestrzeń, obiekt, który będzie służył edukacji STEM. Z tą edukacją mamy trochę problemów w naszym kraju, ale jest ona niezbędna do tego, by krzewić zainteresowania technologią i techniką wśród dzieciaków, ale by przede wszystkim generować rozwój. Nie na zasadzie takiej, byśmy gruntownie nauczali technologii, bo to też będzie miało miejsce w Stolicy eXperymentu, ale by przede wszystkim uczyć możliwości - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Szacunkowy koszt budowy i wyposażenia nowego obiektu wynosi 12 mln złotych, ale póki co nie są znane oferty potencjalnych firm. Przedstawiciele spółki mają jednak nadzieję, że uda się jednak wyłonić wykonawcę, który podejmie się zadania w ramach tego budżetu. Na tę chwilę realizacja Stolicy eXperymentu zyskała już patronat Politechniki Poznańskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. - W ramach tego budżetu mamy ambicję stworzyć w Gnieźnie jedno z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejsze centrum technologii - nie ukrywa Michał Sękowski. 

3 komentarzy

  • Link do komentarza iks de niedziela, 23 maja 2021 13:49 napisane przez iks de

    A po okresie trwałości projektu znajdziemy inne zastosowanie...

  • Link do komentarza qter niedziela, 23 maja 2021 11:06 napisane przez qter

    Doskonałą lokalizacją tej placówki są budynki parowozowni. Tam połączyć można nowoczesność rozwiązań z przeszłości ze współczrsnością i wizją przyszłości. Parowozownia stwarza możliwość systematycznej kontynuacji projektu, coś na kształt Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Od parowozy po Kosmos". Niestety ten sposób myślenia przerasta percepcję władz miasta i powiatu. Lepiej zrobić tam kolejną bezużyteczną galerię handlową, a teren oddać za grosze zaprzyjaźnionemu deweloperowi. Smutne! Apeluję by Velux wycofał swój sponsoring; lokalizacja w parowozowni to przecież tuż obok waszej firmy. Czy wam nie zależy na reklamie? Ścieżka zwiedzania mogłaby wówczas objąć Waszą firmę. W ten sposób ratujemy też muzeum pary.

  • Link do komentarza Marek  Z. piątek, 21 maja 2021 13:53 napisane przez Marek Z.

    Szkoda, ze w tym miejscu a nie bliżej Centrum. Nie będzie to zatem żadna atrakcja dla ewentualnych wycieczek z młodzieżą odwiedzających Gniezno.. Lepszą lokalizacją było by otoczenie parowozowni jako połączenie starych technik stosowanych w przedwojennej parowozowni z nowymi ludzkimi pomysłami !! I było by to też bliżej fabryki VELUX a głównego sponsora tego obiektu. I bliżej dużych parkingów !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022