Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 maja 2021 12:20

Budynek dla Stolicy eXperymentu już wkrótce doczeka się realizacji

 

W najbliższym czasie ma zostać wyłoniony wykonawca nowego budynku edukacyjnego, który powstanie na terenie Gniezna.

W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane związane z realizacją Stolicy eXperymentu. Nowa placówka oświatowa powstanie przy warsztatach CKZiU przy ul. Słowackiego. Będzie to nowoczesne, interaktywne centrum edukacyjne, które powstanie przy wsparciu Miasta, Powiatu Fundacji Velux oraz dofinansowania na kwotę 8 mln złotych. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 12 mln złotych, a jego realizacja ma się zakończyć pod koniec 2022 roku.

- Wymyśliliśmy taki obiekt, który ma służyć młodzieży z naszego powiatu i gminy, by zaspokajały swoje potrzeby edukacji technologicznej przyszłości - mówił Michał Sękowski, pełnomocnik zarządu spółki Stolica eXperymentu. 

Projekt nowego budynku dydaktycznego już został zrealizowany, a 30 marca br. zostało wydane pozwolenie na budowę. W poniedziałek 24 maja ma zostać ogłoszony przetarg na jego wykonanie: - Budynek został tak zaprojektowany, by mieścił w sobie sale edukacyjne, zlokalizowaliśmy tam 7 laboratoriów - programowania, robotyki, automatyki, fizyki, chemii i multimediów. Jest wydzielona część gastronomiczna, a budynek jest również przystosowany tak, by można było się tam spotkać podczas konferencji w większym gronie - sale będzie można połączyć w przestrzeń ponad 200-metrową. Jest więc on oparty o zasady uniwersalnego projektowania - dodał Michał Sękowski.

- Cieszy nas to, że projekt posuwa się naprzód i że te wszystkie założenia, które przyjęliśmy sobie kilka lat temu są one bezproblemowo realizowane. Chcemy na przełom 2022 i 2023 roku uzyskać przestrzeń, obiekt, który będzie służył edukacji STEM. Z tą edukacją mamy trochę problemów w naszym kraju, ale jest ona niezbędna do tego, by krzewić zainteresowania technologią i techniką wśród dzieciaków, ale by przede wszystkim generować rozwój. Nie na zasadzie takiej, byśmy gruntownie nauczali technologii, bo to też będzie miało miejsce w Stolicy eXperymentu, ale by przede wszystkim uczyć możliwości - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Szacunkowy koszt budowy i wyposażenia nowego obiektu wynosi 12 mln złotych, ale póki co nie są znane oferty potencjalnych firm. Przedstawiciele spółki mają jednak nadzieję, że uda się jednak wyłonić wykonawcę, który podejmie się zadania w ramach tego budżetu. Na tę chwilę realizacja Stolicy eXperymentu zyskała już patronat Politechniki Poznańskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. - W ramach tego budżetu mamy ambicję stworzyć w Gnieźnie jedno z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejsze centrum technologii - nie ukrywa Michał Sękowski. 

Galeria

3 komentarzy