Jesteś tutaj:Gospodarka Na Jeziorze Winiary trwa koszenie rdestnicy
wtorek, 25 maja 2021 15:32

Na Jeziorze Winiary trwa koszenie rdestnicy

 
Na Jeziorze Winiary trwa koszenie rdestnicy źródło: UM

Po jednym z najpopularniejszych akwenów w Gnieźnie cały czas jeździ "wodna kosiarka", która zbiera rozrastającą się roślinność.

Tegoroczna zima była długa i dość mroźna, to jednak nie zmniejszyło występowania rdestnicy kędzierzawej, wyrastającej z dna Jeziora Winiary, która od kilku lat coraz bardziej obrasta popularne "Łazienki". 

- Zawiesina pływająca na tafli jeziora to właśnie liście rdestnicy kędzierzawej. Roślina ta jest niegroźna i bardzo pożyteczna, gdyż wpływa na oczyszczanie zbiornika wodnego. Rozrost rdestnicy kędzierzawej świadczy, że woda w jeziorze jest coraz bardziej przezroczysta - informują urzędnicy Magistratu, jednak jak dodają, konieczność kontroli jej występowania jest bardzo ważna - jeśli jest jej zbyt dużo, zaczyna obumierać i tym samym zabiera tlen, bardzo potrzebny w jeziorze.

Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym prowadzone są działania mające na celu kontrolowanie rozrostu rdestnicy. Od kilku dni na Jeziorze Winiary trwa podkaszanie rośliny - wszystkie działania są prowadzone pod okiem prof. dr. inż. Stanisława Podsiadłowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

źródło: UM

7 komentarzy

 • Link do komentarza Marcin Majewski czwartek, 03 czerwca 2021 13:20 napisane przez Marcin Majewski

  A co z ikrą ryb złożoną na roślinach czy profesor wie co się z nią dzieję

 • Link do komentarza Eko czwartek, 27 maja 2021 12:51 napisane przez Eko

  Micio, trafne spostrzeżenia.

 • Link do komentarza Kaufman 73 czwartek, 27 maja 2021 11:33 napisane przez Kaufman 73

  Przecież parę lat temu dno jeziora pokrywali jakąś substancją aby się te rośliny nie rozrastały. Zapewniano że będzie to bardzo skuteczne i co ?

 • Link do komentarza micio środa, 26 maja 2021 15:05 napisane przez micio

  .... roslina ta jest niegrozna i bardzo pozyteczna....co roku to słyszymy... co roku coraz bardziej jest zarosniety zbiornik. Profesor będzie robił i doradzał tak aby mieć prace co roku- jakie jest doswiadczenie profesora? ile jezior "naprawił"? przy wielu intensywnie pracował... prosze poszukać

 • Link do komentarza Spin środa, 26 maja 2021 08:26 napisane przez Spin

  Brawo!! Będzie można popykać na spinning ;)

 • Link do komentarza Sli wtorek, 25 maja 2021 20:57 napisane przez Sli

  Aż dziw, że ekoterrorysci nie protestują przeciwko wycince roślin jak to miało miejsce na Wenecji......

 • Link do komentarza pańskie oko konia tuczy wtorek, 25 maja 2021 16:06 napisane przez pańskie oko konia tuczy

  Teraz tam nie można ryb łowić, uprawiać kajakarstwa, yachtingu, pływać zdalniesterowanymi modelami łódek itp. Piękny postęp przez totalny regres.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane