Jesteś tutaj:Gospodarka Pociągi z Gniezna do Janowca i Nakła - potrzebny jest lobbing
wtorek, 08 czerwca 2021 11:09

Pociągi z Gniezna do Janowca i Nakła - potrzebny jest lobbing

 
Przejazd pociągu turystycznego na LK281 - 30 maja 2021 r. Przejazd pociągu turystycznego na LK281 - 30 maja 2021 r.

Przedstawiciele samorządów, położonych na przebiegu linii kolejowej 281 spotkali się, by dyskutować o możliwości przywrócenia pociągów pasażerskich na tej trasie. Tymczasem Kcynia już wkrótce może wrócić na mapę połączeń.

Na początku kwietnia br. informowaliśmy o aktywności w temacie przywrócenia połączeń kolejowych Janowca Wielkopolskiego. Miejscowość ta położona jest przy linii nr 281, prowadzącej z Gniezna do Nakła, na której ostatni pociąg pasażerski przejechał w 2000 roku. Od tego czasu służy ona tylko przewozom towarowym.

Na podstawie konsultacji społecznych PKP PLK wpisało do dokumentu z zamierzeniami inwestycyjnymi także linię 281, na której można byłoby w przyszłości przywrócić połączenia kolejowe. W sprawie dużą aktywność wykazuje burmistrz Janowca Wielkopolskiego, który kilkanaście dni temu zorganizował spotkanie dla samorządowców - wzięli w nim udział przedstawiciele rady Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ale takżę wójt Gminy Mielszyn Artur Hańczak czy Mariusz Nawrocki, przewodniczący Rady Gminy Gniezno. Nie brakowało także przedstawicieli Damasławka, Kcyni czy Wągrowca.

W trakcie spotkania dyskutowano nad zakresem przedsięwzięć kolejowych, związanych z linią 281, a także linią 356 (Poznań Wschód - Bydgoszcz Główna). Wskazano także zalecane kierunki działań, mających na celu rewitalizację linii 281. W przypadku powiatu gnieźnieńskiego, na "naszym" odcinku znajdują się takie stacje i przystanki, jak Gniezno Winiary, Zdziechowa, Świątniki i Mieleszyn, a także Łopienno, którego dworzec stoi około kilometr od zabudowań, ale już na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

O ile dla mieszkańców Gniezna linia 281 w kierunku północnym nie musi stanowić głównego kierunku przemieszczania się, o tyle dla osób z Mieleszyna, Łopienna, Janowca Wielkopolskiego, Damasławka i Wapna może stanowić dobrą alternatywę połączeń. Przykładem jest wspomniana linia 356, która jest niezelektryfikowana i obecnie wykorzystywana w ruchu pasażerskim na odcinku z Poznania do Wągrowca i Gołańczy. Dalszy fragment, prowadzący do Bydgoszczy przez Kcynię i Nakło, przez lata znajdował się na marginesie działań inwestycyjnych. Powodem był fakt, że linia kolejowa jest podzielona między dwa samorządy wojewódzkie i o ile w wielkopolskim od dawna prowadzono połączenia kolejowe (właśnie do Wągrowca i Gołańczy), o tyle w kujawsko-pomorskim nie widziano zapotrzebowania na ich reaktywację po zawieszeniu przewozów w 2004 roku.

O tym, że upór i konsekwencja w działaniach na rzecz reaktywacji połączeń może przynieść sukces, świadczy właśnie linia 356. Obecnie PKP PLK zapowiedziało przetarg na przygotowanie studium wykonalności i dokumentacji projektowej. Materiały są podstawą do prac na liniach Poznań Wschód – Bydgoszcz Główna nr 356 oraz Oleśnica - Chojnice nr 281. W tym ostatnim przypadku chodzi o budowę mijanki na jednotorowym odcinku między Kcynią a Nakłem. Całe zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego i stanowić będzie podstawę do rewitalizacji linii i przywrócenia pociągów pasażerskich - wprost wskazuje się na to, że Kcynia będzie mogła odzyskać połączenia do Bydgoszczy i Poznania

Co jednak dalej z linią 281 na odcinku od Gniezna do Kcyni? Jak informował burmistrz Leszek Grzeczka po rozmowie z samorządowcami:  - Główną konkluzją spotkania jest to, że należy podjąć działania lobbingowe wśród posłów mające na celu to, by rewitalizacja linii kolejowej nr 281 znalazła się w planach Rządu (jest to linia krajowa), chociażby w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czy takie działania odniosą sukces? Czas pokaże.

 


Jednocześnie poszukujemy osób, które pracowały przy projekcie przebudowy linii kolejowej nr 281, realizowanej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lub mają wiedzę o tej inwestycji. Prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Wstyd środa, 09 czerwca 2021 11:10 napisane przez Wstyd

    Posłanki, posłowie i senatorowie już lobbowali i w sprawie zabytkowej parowozowni. I co po 10 latach słuchać w tym temacie? Cisza... Tacy aktywni, dla mieszkańców, dla Polski. Przy wyborach tylko hasła. No, a zabytek upada.

  • Link do komentarza EagleEye wtorek, 08 czerwca 2021 11:50 napisane przez EagleEye

    A wiec do dzieła Pani Poseł, Panie Pośle oraz Panie Senatorze. Czas się wykazać dla Gniezna jakąś inicjatywą. Wszak swoje Biura Poselskie i Senatorskie macie w Gnieźnie.

    Czekam na efekty choć jak znam życie temat w
    spłynie jak po kaczce

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane