Jesteś tutaj:Gospodarka Otwarcie nowego budynku szpitala już we wtorek
czwartek, 10 czerwca 2021 11:40

Otwarcie nowego budynku szpitala już we wtorek

 

Ostatnie dni zostały do oficjalnego otwarcia nowego skrzydła Szpitala Pomnik Chrztu Polski, który powstawał prawie 11 lat.

3998 dni - tyle minie czasu od rozpoczęcia budowy szpitala 5 lipca 2010 roku do jego oficjalnego otwarcia, które nastąpi 15 czerwca 2021 roku. Na ten moment czeka nie tylko wielu jego pracowników, ale przede wszystkim pacjenci i mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego. Już w najbliższy wtorek oficjalnie zostanie dokonane otwarcie budynku D - nowego skrzydła lecznicy przy ul. 3 Maja, która była w budowie od niemal 11 lat.

Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace kosmetyczne, polegające na uprzątaniu pomieszczeń, a także przygotowaniu wyposażenia całego obiektu. Samo przeniesienie pacjentów do nowego budynku rozpocznie się jeszcze w czerwcu.

W nowym budynku zlokalizowany zostanie m.in. Oddział Chirurgii mieszczący nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami operacyjnymi, Oddział Ginekologiczny z 4 salami porodów rodzinnych i 1 salą operacyjną dla porodów rozwiązywanych cesarskim cięciem, Oddział Położniczo-Neonatologiczny, Oddział Ortopedii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W szpitalu powstało także Laboratorium, Centralna Sterylizatornia czy Pracownia hemodynamiki, endoskopii. Ponadto na dachu znajduję się lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Temat rozbudowy szpitala pojawił się po raz pierwszy w 2007 roku, a oficjalnie wolę realizacji rozbudowy podjęto w uchwale z 16 czerwca 2009 roku. Samo pozwolenie na rozbudowę uzyskano już 20 lutego 2009 roku, a do całego przedsięwzięcia zamierzano zaangażować środki unijne. Same prace budowlane ruszyły ostatecznie 5 lipca 2010 roku i od tej pory należy liczyć czas rozbudowy placówki - do czasu planowanego obecnie otwarcia było to więc niemal 11 lat.

Niespełna rok później pojawiły się pierwsze problemy związane z realizacją przez wykonawcę, które w sierpniu 2011 roku skutkowały rozwiązaniem umowy. Na terenie budowy stwierdzono też usterki i błędy, niekiedy powstałe na etapie projektowym, ale i wykonawczym. Jesienią 2011 roku stan techniczny obiektu oceniono jako zły i zagrażający dalszemu bezpieczeństwu wykonywania prac. W kwietniu 2012 roku cofnięto dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację rozbudowy. Od tej pory nieukończony obiekt stał się celem politycznych przepychanek, trwających przez kilka kolejnych lat.

W międzyczasie pojawił się pomysł rozbiórki obiektu, a także budowy tzw. gorącej platformy - nowego, znacznie mniejszego skrzydła, zlokalizowanego od strony wjazdu dla karetek. Ten ostatni pomysł został zarzucony po zmianie władzy w powiecie w 2014 roku, a 22 stycznia 2015 roku poinformowano o kontynuacji inwestycji w niedokończonym budynku D. W projekcie zlecono jego naprawę i dostosowanie do nowych wymagań. Umowę na rozpoczęcie prac podpisano 10 maja 2017 roku - realizacja zadania (nie bez różnych problemów po drodze), a także odbiory, zakończyły się w ostatnich miesiącach. 

zdjęcia: Powiat Gniezno

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Weronika niedziela, 13 czerwca 2021 12:32 napisane przez Weronika

  To jednak spółka amerykańska przejmie część naszego nowego szpitala? To część szpitala będzie wykonywała zabiegi wyłącznie za grube pieniądze?

 • Link do komentarza gnieznianin sobota, 12 czerwca 2021 18:16 napisane przez gnieznianin

  No właśnie… jak to z tym OIOMem? Zamknięcie na otwarcie?

  Zamknięty OIT, zamkniety SOR, niedlugo chirurgia… czyli zamkniecie na otwarcie. Gratulujemy władzom szpitala i powiatu.

  Błyski fleszy, gratulacje i sowite nagrody się należą… zwłaszcza finansowe.

  Szkoda, że najgorzej wyjdą na tym pacjenci i pielęgniarki.

  Grunt, że p. Gruszczynski, p. Hen i inni porobią sobie zdjęcia i pochwalą się swoimi działaniami.

 • Link do komentarza Pytajnik sobota, 12 czerwca 2021 11:04 napisane przez Pytajnik

  Stop stop. halo!!!! A teraz pytanie, kto i jak został rozliczony za fuszerkę na budowie? Co z wszystkimi poprawkami konstrukcyjnymi ? Co z osobami które nadzorowały, podpisywały faktury? Ahhhhh cisza ..... No tak, życie biegnie dalej ....

 • Link do komentarza Elżbieta piątek, 11 czerwca 2021 22:39 napisane przez Elżbieta

  Przyleci helikopter na otwarcie tego szpitala z lądowiskiem ?

 • Link do komentarza wściekły piątek, 11 czerwca 2021 22:29 napisane przez wściekły

  A co z obiecanym powiększeniem parkingu przyszpitalnego o działkę pozyskaną od miasta? (działka zielona w lewym górnym narożniku na załączonym pierwszym zdjęciu). To jest działka należąca do Miasta Gniezna i prezydent Budzasz OBIECAŁ Staroście że dokona zamiany z powiatem na działkę w innym miejscu. Ta zamiana miała nastąpić, by na tej "zielonej działce" , przylegającej bezpośrednio do istniejącego już parkingu powstały dodatkowe miejsca postojowe dla pacjentów. I co ? I nic ? Budasz z Gruszczyńskim znowu się o coś pokłócili i większego parkingu przy szpitalu nie będzie ? Ale kabaret !

 • Link do komentarza Ubogi Samarytanin piątek, 11 czerwca 2021 15:43 napisane przez Ubogi Samarytanin

  Tak otwarcie? Szpital za nasze pieniądze wybudowany, wyposażony a teraz piętro przejmuje spółka amerykańsko polska. Czegoś tu nie rozumie, a docelowo ma przejąć cały szpital z wyposażeniem??? Wybudowany i wyposażony a będzie dzierżawiony

 • Link do komentarza qter piątek, 11 czerwca 2021 11:35 napisane przez qter

  Czasokres budowania tego powiatowego szpitalika należy zgłosić do Księgi Guinessa, bo to rekord świata. Piramidy powstawały 3 razy szybciej. Wybór miejsca fatalny; powinien powstać tam, gdzie było "Złote runo", jako zintegrowany kompleks leczniczo-rehabilitacyjny Dziekanka- Szpital Powiatowy - Ośrodek Pomocy Społecznej, a tak zwyciężyła krótkowzroczność i partykularne interesy lekarzy, których prywatne gabinety, jak grzyby po deszczu, wyrosły na ulicach okalających szpital. Smutne!

 • Link do komentarza Jabu czwartek, 10 czerwca 2021 13:53 napisane przez Jabu

  To w zwiazku z tym otwarciem zamknęli intensywna terapie w szpitalu ? Czy też jakies inne problemy sa w szpitalu ? Czy to nie zagraża obecności szpitala w sieci szpitali I srodkom ktore szpital dostaje?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane