Jesteś tutaj:Gospodarka Otwarcie nowego budynku szpitala już we wtorek
czwartek, 10 czerwca 2021 11:40

Otwarcie nowego budynku szpitala już we wtorek

 

Ostatnie dni zostały do oficjalnego otwarcia nowego skrzydła Szpitala Pomnik Chrztu Polski, który powstawał prawie 12 lat.

3998 dni - tyle minie czasu od rozpoczęcia budowy szpitala 5 lipca 2010 roku do jego oficjalnego otwarcia, które nastąpi 15 czerwca 2021 roku. Na ten moment czeka nie tylko wielu jego pracowników, ale przede wszystkim pacjenci i mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego. Już w najbliższy wtorek oficjalnie zostanie dokonane otwarcie budynku D - nowego skrzydła lecznicy przy ul. 3 Maja, która była w budowie od niemal 12 lat.

Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace kosmetyczne, polegające na uprzątaniu pomieszczeń, a także przygotowaniu wyposażenia całego obiektu. Samo przeniesienie pacjentów do nowego budynku rozpocznie się jeszcze w czerwcu.

W nowym budynku zlokalizowany zostanie m.in. Oddział Chirurgii mieszczący nowoczesny blok operacyjny z pięcioma salami operacyjnymi, Oddział Ginekologiczny z 4 salami porodów rodzinnych i 1 salą operacyjną dla porodów rozwiązywanych cesarskim cięciem, Oddział Położniczo-Neonatologiczny, Oddział Ortopedii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W szpitalu powstało także Laboratorium, Centralna Sterylizatornia czy Pracownia hemodynamiki, endoskopii. Ponadto na dachu znajduję się lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Temat rozbudowy szpitala pojawił się po raz pierwszy w 2007 roku, a oficjalnie wolę realizacji rozbudowy podjęto w uchwale z 16 czerwca 2009 roku. Samo pozwolenie na rozbudowę uzyskano już 20 lutego 2009 roku, a do całego przedsięwzięcia zamierzano zaangażować środki unijne. Same prace budowlane ruszyły ostatecznie 5 lipca 2010 roku i od tej pory należy liczyć czas rozbudowy placówki - do czasu planowanego obecnie otwarcia było to więc niemal 12 lat.

Niespełna rok później pojawiły się pierwsze problemy związane z realizacją przez wykonawcę, które w sierpniu 2011 roku skutkowały rozwiązaniem umowy. Na terenie budowy stwierdzono też usterki i błędy, niekiedy powstałe na etapie projektowym, ale i wykonawczym. Jesienią 2011 roku stan techniczny obiektu oceniono jako zły i zagrażający dalszemu bezpieczeństwu wykonywania prac. W kwietniu 2012 roku cofnięto dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację rozbudowy. Od tej pory nieukończony obiekt stał się celem politycznych przepychanek, trwających przez kilka kolejnych lat.

W międzyczasie pojawił się pomysł rozbiórki obiektu, a także budowy tzw. gorącej platformy - nowego, znacznie mniejszego skrzydła, zlokalizowanego od strony wjazdu dla karetek. Ten ostatni pomysł został zarzucony po zmianie władzy w powiecie w 2014 roku, a 22 stycznia 2015 roku poinformowano o kontynuacji inwestycji w niedokończonym budynku D. W projekcie zlecono jego naprawę i dostosowanie do nowych wymagań. Umowę na rozpoczęcie prac podpisano 10 maja 2017 roku - realizacja zadania (nie bez różnych problemów po drodze), a także odbiory, zakończyły się w ostatnich miesiącach. 

zdjęcia: Powiat Gniezno

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza qter piątek, 11 czerwca 2021 11:35 napisane przez qter

    Czasokres budowania tego powiatowego szpitalika należy zgłosić do Księgi Guinessa, bo to rekord świata. Piramidy powstawały 3 razy szybciej. Wybór miejsca fatalny; powinien powstać tam, gdzie było "Złote runo", jako zintegrowany kompleks leczniczo-rehabilitacyjny Dziekanka- Szpital Powiatowy - Ośrodek Pomocy Społecznej, a tak zwyciężyła krótkowzroczność i partykularne interesy lekarzy, których prywatne gabinety, jak grzyby po deszczu, wyrosły na ulicach okalających szpital. Smutne!

  • Link do komentarza Jabu czwartek, 10 czerwca 2021 13:53 napisane przez Jabu

    To w zwiazku z tym otwarciem zamknęli intensywna terapie w szpitalu ? Czy też jakies inne problemy sa w szpitalu ? Czy to nie zagraża obecności szpitala w sieci szpitali I srodkom ktore szpital dostaje?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane