Jesteś tutaj:Gospodarka Kościół św. Jerzego po konserwacji
czwartek, 22 lipca 2021 08:10

Kościół św. Jerzego po konserwacji

 
Kościół św. Jerzego po konserwacji fot. Marta Dworniczak / źródło: Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu

Niedawno zakończyły się prace konserwacyjne i restauratorskie, przeprowadzone w kościele pw. św. Jerzego na Wzgórzu Lecha. 

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków odebrał prace konserwatorskie i restauratorskie przeprowadzone przy polichromii wnętrza, ołtarzu głównym, dwóch ołtarzach bocznych oraz prospekcie organowym z kościoła pw. św. Jerzego w Gnieźnie.

Prace w świątyni, które odebrał WWKZ, były prowadzone w ramach projektu „Renowacja zespołu trzech najstarszych kościołów Gniezna wraz z udostępnieniem infrastruktury informacyjnej i turystycznej”, współfinansowanego ze środków unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna łączna wartość projektu wynosiła 17.572.281,38 zł; a dofinansowanie z UE: 14.936.235,17 zł

Kościół pw. św. Jerzego w Gnieźnie jeden z najstarszych kościołów w Polsce, związany z kolebką państwa polskiego. Zlokalizowany na Wzgórzu Lecha, w sąsiedztwie katedry gnieźnieńskiej. Pierwszy kościół w tym miejscu zbudowano najpewniej w X w. jako kaplicę grodową. Obecny wzniesiono w XII w. Po częściowym spaleniu w czasie wielkiego pożaru w 1613 r., odbudowany, a następnie, w 1782 r. zbarokizowany – wnętrze oraz fasadę wykonano wg projektu Langwebera z Poznania. Współcześnie pełni funkcję kolegiackiego kościoła seminaryjnego. Świątynia jest orientowana, jednonawowa, trójprzęsłowa z zamkniętym wielobocznie, wtórnie przebudowanym, jednoprzęsłowym prezbiterium.

Późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne datuje się na 1782 r. Ołtarz główny jest architektoniczny, jednopolowy, z obrazem św. Jerzego walczącego ze smokiem w polu nastawy. Ołtarze boczne ulokowano symetrycznie po bokach łuku tęczowego, skośnie do wnętrza nawy. W lewym umieszczono obrazy Świętej Rodziny oraz ścięcia św. Jana Chrzciciela, natomiast w prawym Wskrzeszenie Piotrowina i ścięcie św. Barbary.

Poza ołtarzami oraz prospektem organowym, prace w kościele objęły również polichromię jego wnętrza, tj. malarstwo ścienne na sklepieniu, łuku tęczowym, podniebieniu sklepienia, ościeżach okiennych, filarach oraz na ścianach, a także detal architektoniczny taki jak cokoliki ścian w postaci prostych listew, profilowane gzymsy wieńczące filary i pilastry oraz dekoracja barierki chóru. Wszystkie wykonane prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane zostały odebrane jako prawidłowe, bez zastrzeżeń.

 

 

źródło: WWKZ Poznań

4 komentarzy

 • Link do komentarza SYN piątek, 23 lipca 2021 09:50 napisane przez SYN

  Jak dowieźć do tego kościoła inwalidę ruchu jeżeli szlaban na wjeździe na Wzgórze Lecha nawet w niedziele jest ZAMKNIĘTY !

 • Link do komentarza harcerz. piątek, 23 lipca 2021 09:47 napisane przez harcerz.

  O której godzinie w niedziele odbywają się msze święte w tym kościele ?

 • Link do komentarza senior czwartek, 22 lipca 2021 16:45 napisane przez senior

  Ślub jest ślubem. Jeżeli dla kogoś ważniejsza jest forma, ozdoby i dekoracje od istoty sakramentu, to raczej niech się zastanowi nad sensem zawierania związku małżeńskiego w kosciele. To samo, jeżeli chodzi o pogrzeby. Stosy wieńców, jakieś niedouczone przyspiewki, a także koncerty, których przecież zmarly nie słyszy. Wszystkie te oprawy dla zgromadzonych gości, którzy często nawet nie uczestniczą w tym, co najważniejsze, a więc w modlitwie za nowożeńców czy za zmarłych.

 • Link do komentarza Marek Z. czwartek, 22 lipca 2021 11:15 napisane przez Marek Z.

  Wymarzony kościół na kameralne śluby !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane