Jesteś tutaj:Gospodarka Mieszkańcy przeciwko nowemu wieżowcowi na Winiarach
poniedziałek, 02 sierpnia 2021 08:37

Mieszkańcy przeciwko nowemu wieżowcowi na Winiarach

 

Grupa mieszkańców zamieszkałych na os. Orła Białego, którzy mają być bezpośrednimi sąsiadami planowanego nowego wieżowca na os. Orła Białego, sprzeciwia się tej inwestycji.

W pierwszej połowie czerwca br. informowaliśmy, że wszczęte zostało postępowanie mające na celu ustalić warunki zabudowy dla 12-kondygnacyjnego obiektu budowlanego, który miałby powstać na nieruchomości u zbiegu ul. Orcholskiej i Gdańskiej w miejscu "Panoramy". Prywatny inwestor zakłada budowę wieżowca mieszkalnego, a o sprawie poinformowani zostali mieszkańcy pobliskich, istniejących już od lat obiektów, jako bezpośrednich sąsiadów potencjalnej inwestycji. Ci skierowali pismo ze sprzeciwem wobec takiego przedsięwzięcia.

- Zarówno jako strony postępowania jak i pozostali mieszkańcy powyższych posesji kategorycznie nie zgadzamy się na umiejscowienie budynku 12 kondygnacyjnego na terenie działki nr 16/6 ark. 127 położonej w Gnieźnie u zbiegu ul. Gdańskiej i Orcholskiej przed i z boku naszych posesji - informują w piśmie, które jeszcze w czerwcu trafiło m.in. do Urzędu Miejskiego. Jak wskazali w nim, taka decyzja spowodowana jest kilkoma czynnikami m.in. zacienieniem, które spowoduje budynek w mieszkaniach obecnie odsłoniętych na słońce, co spowoduje docelowo konieczność ich dogrzewania zimą oraz spadek wartości. Są też i inne powody: - W obecnej chwili są bardzo poważne problemy z parkowaniem pojazdów dla mieszkańców w/w budynków przy Orła Białego 1, 1a, 2 i 2a, popołudniami i wieczorem zaparkowanie właściwie graniczy z cudem, w momencie powstania budynku dla 158 mieszkańców dojdzie do sytuacji, gdzie aby znaleźć miejsce parkingowe będzie trzeba przejechać na inne osiedle - wymieniają argumenty. Dalej dodają, że wiele osób obawia się samego przebiegu inwestycji: - Wszyscy boimy się że budowa doprowadzi do zniszczenia naszych budynków - wskazują, interpretując fakt iż inwestycja powstanie na stromej skarpie osiedla. 

Pod koniec lipca do pisma odniósł się Urząd Miejski, w którego treści wskazano iż na tym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego co skłoniło inwestora do wystąpienia o warunki zabudowy. Dodano, że urzędnicy mają związane ręce obecnie obowiązującymi przepisami - działka ma dostęp do drogi publicznej, sąsiednia ma podobny charakter zabudowy (w tym przypadku "stare" wieżowce), istnieje lub projektowane jest uzbrojenie terenu, grunty nie mają rolniczego przeznaczenia itp.: - Zatem stwierdzić należy, że organ nie ma prawa odmówić ustalenia warunków zabudowy w przypadku gdy inwestycja spełnia powyższe warunki, uzależniając wydanie decyzji od spełnienia innych warunków, nie przewidzianych w ustawie i rozporządzeniu - informuje w odpowiedzi wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Dalej wskazano iż przepisy nie dają obecnie pola do innej interpretacji: - Mając na względzie powyższe ustawodawca jasno określił i wyznaczył zasady i ustalania warunków zabudowy, nie pozostawiając w tym względzie dowolności organowi prowadzącemu postępowanie. Ponadto zwraca się uwagę, że organ rozpatrujący sprawę jest związany wnioskiem i nie może tego wniosku interpretować zawężająco czy też go zmieniać. Organ prowadzący postępowanie w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy może jedynie ustosunkować się do zamiaru proponowanego przez inwestora w oparciu o wyniki przeprowadzonej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu - informuje w piśmie Jarosław Grobelny. Wskazano przy tym, że wydanie warunków zabudowy nie oznacza iż inwestycja powstanie, ale ma charakter umożliwiający wydanie pozwolenia na budowę: - Dopiero na następnym etapie procesu inwestycyjnego organ architektoniczno-budowlany ustala szczegóły techniczne dotyczące planowanej inwestycji i ocenia, czy w świetle przepisów prawa budowlanego i wydanych do niego przepisów wykonawczych możliwe jest udzielenie pozwolenia na realizację zamierzonej inwestycji. 

Dalej w odpowiedzi z Magistratu wskazano kolejnymi przepisami iż wykonawca inwestycji musi zapewnić bezpieczeństwo przyległym, istniejącym obiektom, a także zapewnić odpowiednią komunikację. Co do wspomnianej wcześniej kwestii miejsc parkingowych jasno wyrażono własną opinię: - Jednocześnie pragnę nadmienić, iż Wnioskodawca w swoim wniosku wskazał, iż zamierza zrealizować 172 miejsca parkingowe (w tym 152 miejsca w garażu podziemnym i 20 miejsc postojowych naziemnych), co w ocenie tutejszego organu jest niewystarczające do obsługi planowanego do realizacji obiektu - zawarł na końcu w odpowiedzi wiceprezydent.

24 komentarzy

 • Link do komentarza Lechita czwartek, 12 sierpnia 2021 00:04 napisane przez Lechita

  Posadzić drzewa w tym miejscu

 • Link do komentarza realista piątek, 06 sierpnia 2021 08:39 napisane przez realista

  To, że inflacja leci w górę to widać i piszą o tym analitycy. Rząd tylko zamroził podwyżki, które wkrótce wszystkich zarżną. Tak jak nowy ład zarżnie drobną przedsiębiorczość.

 • Link do komentarza gonzo czwartek, 05 sierpnia 2021 10:36 napisane przez gonzo

  Patriota Janusz - gdzie szaleje ta inflacja? chyba na Kubie albo w Korei Północnej, bo w Polsce nie zauważam, żeby ona szalała. Jakoś jak widać nie możesz wyleźć z tej poprzedniej epoki . Kiedy budowano tyle domów jednorodzinnych? Kiedy ludzie kupowali tyle mieszkań na własność i to w takiej jakości? Żywność też jest tania, chyba, ze się tuczysz podwójnie. Ale generalnie żyje się nam o wiele lepiej niż za komuny i rządów PO. Kiedy ludzie spędzali wakacje z zagranicznych kurortach? Na pewno, nie w czasach rządów Twoich idoli!

 • Link do komentarza Patriota Janusz środa, 04 sierpnia 2021 22:55 napisane przez Patriota Janusz

  Mam nadzieję, że szybko powstanie ten wieżowiec, bo trzeba kupić z 3 mieszkania. Inflacja szaleje przez klakiera i pinokia, więc nie na co czekać, a protestującym proponuję zebrać 2 mln zł i odkupić działkę jeżeli wieżowiec im przeszkadza !!!

 • Link do komentarza avalon środa, 04 sierpnia 2021 17:03 napisane przez avalon

  Tutaj jest o ilości mieszkań:

  https://www.gniezno24.com/gospodarka/item/23718-na-winiarach-powstanie-nowy-wiezowiec

 • Link do komentarza Obserwator środa, 04 sierpnia 2021 14:19 napisane przez Obserwator

  Gniezno słynie z nietrafionych lokalizacji. Takim przykładem może być umiejscowienie rozbudowy szpitala przy ul. 3 Maja w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza św. Krzyża i obwodnicy wewnętrznej Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego, przez którą przejeżdża 70% tranzytu samochodowego przechodzącego przez Gniezno. Widok na cmentarz. Codziennie kilka po-grzebów przy akompaniamencie żałobnych dzwonów. Jak to wpłynie na psychosomatykę pacjentów szpitala. Natomiast Trasa Zjazdu jest mocno zatłoczona z dominacją TIR –ów. Obwodnica zewnętrzna S5 jest prawie pusta. Jest to kolejny paradoks zarządzania miejską infrastrukturą przez miejscowych decydentów. Ciągły, dzień i noc mega hałas komunikacyjny z dużą dawką spalin mocno ogranicza komfort leczenia w tym szpitalnym budynku. Niemcy w czasie wojny mordowali ludzi spalinami samochodowymi!!! Ponadto brak możliwości rozbudowy szpitala o dalsze oddziały, już dzisiaj likwiduje się ich część z uwagi na brak miejsca. Brak miejsca na parkingi, czyli brak kontaktu ze światem zewnętrznym, któremu szpital ma służyć. Nie ma jak dojechać do szpitala własnym samochodem. Całkowity brak zieleni, oprócz cmentarza, w jego otoczeniu. Przedstawione powyżej argumenty powinny przyczynić się do rezygnacji ze szpitala w ogóle w tym miejscu. A może Jelonek czy Las Miejski? Za te pieniądze na odpowiednim terenie można by wybudować w systemie szkieletowym trzy razy większy i z możliwością rozwoju obiekt leczniczy. Co robili nasi posłowie? Co na to nasz poseł 6 kadencji obecnie senator? Jak tam z wiedzą architektoniczno – urbanistyczną?
  Wracając do wieżowca to nie chciałbym mieszkać tak blisko tak mocno zatłoczonych i to z trzech stron ciągów komunikacyjnych. Znowu coś wciska się na siłę i nie liczy się absolutnie z sąsiedztwem i stanem istniejącym!

 • Link do komentarza ciekawy mieszkaniec środa, 04 sierpnia 2021 10:00 napisane przez ciekawy mieszkaniec

  Vietnam . Nim zaczniesz krytykować, przeczytaj 16 linijkę zamieszczonego tekstu.

 • Link do komentarza Bolo środa, 04 sierpnia 2021 09:39 napisane przez Bolo

  Droga Lidio Polska należy już do krajów dobrze rozwijających się? W krajach rozwijających się ludzie nie zarabiają 2800 zł brutto i nie muszą rowerami jeździć do pracy. Mają godne zarobki, drogi i samochody lub inne możliwości szybkiego przemieszczania się.

 • Link do komentarza VietnaMpl wtorek, 03 sierpnia 2021 21:32 napisane przez VietnaMpl

  ciekawy mieszkaniec: Proponuję przeczytać ze zrozumieniem.
  "172 miejsca parkingowe (w tym 152 miejsca w garażu podziemnym i 20 miejsc postojowych naziemnych"
  Nic o 158 mieszkańcach nie jest napisane.
  Myślę że mieszkańców będzie więcej a i aut w związku z tym również.

 • Link do komentarza no szkoda wtorek, 03 sierpnia 2021 14:39 napisane przez no szkoda

  Ja się dziwię, że przy ul. Orzeszkowej nie postawiono na budownictwo wielorodzinne 6-7 kondygnacyjne, jak np. przy ul. Daszyńskiego we Wrześni.

 • Link do komentarza Niczym wtorek, 03 sierpnia 2021 00:12 napisane przez Niczym

  Jak się nie chce mieć sąsiadów znakomitym pomysłem jest nie mieszkać w bloku na blokowisku.

 • Link do komentarza bzyk poniedziałek, 02 sierpnia 2021 21:39 napisane przez bzyk

  do adam z. A jak ten wieżowiec będzie wyglądał? Widziałeś projekty? Może to też być typowy klocek jak pozostałe. Musi się jakoś wkomponować w otaczającą zabudowę.

 • Link do komentarza Wyborca poniedziałek, 02 sierpnia 2021 19:16 napisane przez Wyborca

  A ja chce w tym Nowym bloku kupić mieszkanie ale terroryści zaczynają działać. Obecnym mieszkańcom jak się nie podoba podnieść podatki 5 razy. Niech płacą egoiści.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 02 sierpnia 2021 19:09 napisane przez avalon

  @Gnieźniok - wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w kraju zostały anulowane w jedną noc. W dniu 01.01.1999 zaczął obowiązywać tzw "nowy podział administracyjny kraju" - wszystkie MPZP tego dnia straciły ważność. Od tego czasu wszystkie miasta i gminy na nowo tworzą plany. W każdym mieście MPZP posiada zaledwie 20-30% obszarów tych miast.
  Proszę podziękować PO-PiSowi (AWS) za jedną z wielu chaotycznych ustaw jakie wówczas wprowadzili w życie.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 02 sierpnia 2021 19:02 napisane przez avalon

  Deweloper zamierza zbudować na bardzo małej działce 158 mieszkań (typu klitka) a pod nimi garaż podziemny posiadający 152 stanowiska... To wygląda ładnie ale tylko w teorii.

  Pomijam aspekty estetyczne i komfort sąsiadów z okolicznych bloków - teraz mają widok z okien na cale miasto a bloki są sensownie ustawione w taki sposób, że nie ograniczają sobie dostępu światła a mieszkania nie są ustawione tak, ze z okna widać tylko okna obcych ludzi.

  Jakie są realia działalności deweloperów? Budują bardzo małe pomieszczenia mieszkalne które kupują "inwestorzy" przeznaczające lokale na dalszy wynajem. Osoba która kupuje mieszkania na wynajem nie kupuje stanowiska parkingowego które kosztuje dodatkowo 20-40 tysięcy PLN. Wynajmujący niech sobie stawia samochód gdzie chce. Garaż w przez wiele lat będzie w tym bloku prawie pusty a samochody wynajmujących będą stać wszędzie wokół tego bloku. Mam dokładnie to samo - około 200 metrów od mojego bloku zaczyna się nowe osiedle deweloperskie kilkunastu bloków z około 2 tysiącami mieszkań. Każdy kolejny blok powodował, że kolejne auta z obcymi tablicami rejestracyjnymi są stawiane gdzie się da - na chodnikach, trawnikach, przejściach dla pieszych czy po prostu na jezdni. Straż miejska musiałaby tu stać 24H ale podobnych osiedli tylko w mojej dzielnicy jest kilka.
  Druga sprawa - Z mapki wynika, że blok będzie miał wjazd i wyjazd na jednokierunkową uliczkę Orcholską oraz stare połączenie z wewnętrzną uliczką osiedlową Osiedla Orła Białego.
  Czy ten wyjazd na ulicę Winiary powinien przejąć ruch kilkuset dodatkowych wjazdów / wyjazdów z terenu osiedla???
  https://goo.gl/maps/A7tVr6wvhaPWmQC49
  To samo dotyczy się tego wyjazdu:
  https://goo.gl/maps/YMjQP7TuPvTMiBCH6
  Dodatkowe kilkaset kursów samochodów osobowych, dostawczych i innych pojazdów dziennie będzie obciążać sąsiednie wąskie uliczki i niedostosowane do tego skrzyżowania.

  Czy wysoki 38 metrowy budynek (+ kilkumetrowa skarpa) będzie miał dostęp dla drabiny straży pożarnej z każdej strony?

  Deweloper obiecuje bezpieczną budowę i zabezpiecza sąsiednich budynków?
  U nas też jeden z deweloperów obiecywał że zbuduje super apartamenty wielkości 20-30m2 nad rzeką i będzie to prestiżowe miejsce w do zamieszkania w mieście.
  Podczas budowy tego 16 piętrowego Nordic Monstrum osunęła się ziemia, do dzisiaj sąsiednią linią tramwajową nie jeżdżą tramwaje a sąsiednie kamienice mają popękane ściany. Deweloper zbankrutował, sprzedał budowę, kolejny nie zaczął żadnych prac...

  https://expressbydgoski.pl/palowac-albo-nie-palowac-po-sprzedazy-dziury-pod-nordic-astrum-oto-jest-pytanie/ar/c15-15563610

  PS. Przykład z gnieźnieńskiego Osiedla Orła Białego pokazuje patologię nie tylko w branży deweloperskiej, ale także w zarządzaniu miastami. Deweloper w miejscu piętrowego domu z lokalem handlowym chce budować 12 pięter i 158 mieszkań. Dlaczego? Bo nie ma w Gnieźnie miejsca, w którym legalnie można budować optymalne kosztowo budynki. Optymalnie, czyli wysoki koszt gruntu podzielić na maksymalnie dużą liczbę klientów.
  Dlaczego na Winiarach Północ, Kokoszkach, w okolicach Wrzesińskiej czy Poznańskiej nie można budować wysokich budynków??? Obecne plany ograniczają wysokość nowych budynków w całym mieście do 2-3 pięter. Wyjątkiem jest okolica Orzeszkowej gdzie max to 4 piętra. Dlaczego wszystkie nowe plany zagospodarowania zakładają, że może być realizowana tylko niska zabudowa? Na Kokoszkach, Gdańskiej za Biskupińską czy za Dziekanką nawet las wieżowców nikomu by nie przeszkadzał. Chodzi tylko i wyłącznie o to, że miasto nie chce budować infrastruktury dla większej ilości odbiorców i limituje wysokością oraz intensywnością zabudowy liczbę mieszkań...

  Jak widać, rynek budowlany potrzebuje wysokich budynków, są także ludzie którzy chcą mieć jakiś ładny widok z okna. A urząd miejski jest od tego, zęby zarządzać potrzebami mieszkańćów - budżet pochodzi z podatków mieszkańców.

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 02 sierpnia 2021 18:36 napisane przez czytelnik

  tak szybko jak postawia to tak szybko sie zapadnie

 • Link do komentarza bzyk poniedziałek, 02 sierpnia 2021 17:43 napisane przez bzyk

  do adam z. A jak ten wieżowiec będzie wyglądał? Widziałeś projekty? Może to też być typowy klocek jak pozostałe. Musi się jakoś wkomponować w otaczającą zabudowę.

 • Link do komentarza Lida poniedziałek, 02 sierpnia 2021 15:43 napisane przez Lida

  @ Adam Z - typowe socjalistyczne myślenie. Stłoczyć ludzi w miastach, w wieżowcach, zapchać osiedle ile się da, a nie proponować piękne tereny poza miastem na budownictwo jednorodzinne, które powinno być podstawą zamieszkiwania klasy średniej. Polska należy już do krajów dobrze rozwijających się i takie wieżowce w takich pokomunistycznych osiedlach nie powinny mieć racji bytu. Chyba, ze kupią te mieszkania jacyś bogatsi i będą chcieli wynajmować za ciężkie pieniądze. Oby się przeliczyli i takim to życzę, by ich "apartamenty" stały puste. W prasie lokalnej stale ogłaszają się już dzisiaj "apartamenty" do wynajęcia, więc jak widać popytu na nie większego nie ma. Zresztą co to za apartamenty. Dwa pokoje z kuchnią w roku jednego z nich i półtora tysiąca miesięcznie + opłaty. I wszystko bez kasy i faktury!

 • Link do komentarza adam z poniedziałek, 02 sierpnia 2021 13:27 napisane przez adam z

  Wszystko na NIE. Jak mieszkańcy nie chcą mieć sąsiadów to niech się wyprowadzą na bezludną wyspę. Miasto musi się rozwijać. Zamiast "rozlewać" zabudowę na okoliczne wsie Gniezno musi rozwijać budownictwo wielorodzinne (w tym wieżowce). Od kilkudziesięciu lat nie powstało u nas nic co ma więcej niż kilka pięter. Czas to zmienić.

  Dodatkowym plusem byłoby to, że chociaż częściowo nowy budynek zasłoniłby te straszne bloczydła z wielkiej płyty. Dobrze, że to taka eksponowana działka. Budynek byłby widoczny z wielu perspektyw.

 • Link do komentarza Miras poniedziałek, 02 sierpnia 2021 12:33 napisane przez Miras

  20 miejsc na zewnątrz było by zawsze zajęte i nici z parkowaniem pod domem. Wiadomo nie każdy kupi miejsce garażowe. Jeśli budynek powstanie szybko mieszkańcy będą sprzedawać tyle że już nikt nie kupi w takim miejscu widząc co się dzieje .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane