Jesteś tutaj:Gospodarka Chodnik jako „społeczna potrzeba”, choć może ulec „przebudowie”
piątek, 06 sierpnia 2021 10:37

Chodnik jako „społeczna potrzeba”, choć może ulec „przebudowie”

 

Przy ul. Słowackiego realizowane są chodniki, które na remont czekały od wielu lat. Ich fragment może jednak zostać rozebrany w przyszłości, bo planowana jest tu przebudowa skrzyżowania.

Kilka tygodni temu rozpoczęły się (i w zasadzie dobiegły już końca) prace przy realizacji dwóch chodników na ul. Słowackiego w Gnieźnie na odcinku od ul. Roosevelta do ul. Matejki. Od lat dopraszały się o to swoim fatalnym stanem, na który składał się krzywy, łatany asfalt oraz liczne nierówności. 

O ile nikt nie ma wątpliwości, że chodniki na wysokości warsztatów szkolnych wymagał poprawy, o tyle pojawiają się pytania w kontekście samego wylotu w ul. Słowackiego. W 2019 roku Miasto Gniezno oraz Powiat Gnieźnieński podpisały porozumienie, na bazie którego planuje się wspólne inwestycje drogowe. Do jednej z nich zalicza się przebudowę skrzyżowania ul. Roosevelta z ul. Staszica i Słowackiego, gdzie niekiedy wyjazd z obu ostatnich graniczy z cudem. Już dwa lata temu informowano, że realizacja zadania ma nastąpić najpewniej w 2024 roku i zakłada się, że ma mieć ona formułę rozbudowanego skrzyżowania o ruchu okrężnym. W tym celu także pobliski skwer - jak wynika z naszych informacji - miał stanowić swojego rodzaju "rezerwę terenową" pod tę inwestycję. To oznaczać też musi, że nowy chodnik na tym krótkim odcinku będzie musiał ulec zlikwidowaniu po trzech latach od jego wybudowania.

O tę kwestię zapytaliśmy Starostwo Powiatowe: - Nieznaczna część wybudowanego chodnika znajduje się w obszarze planowanej przebudowy skrzyżowania ul. Roosevelta, Staszica i Słowackiego. Remont przedmiotowego odcinka chodnika a w zasadzie jego budowa spowodowana była potrzebą społeczną - w miejscu wybudowanego chodnika utworzył się w sposób naturalny ciąg komunikacyjny pieszy (ścieżka gruntowa). Przebudowywanie skrzyżowania zostanie dowiązane do istniejącego chodnika - przekazał nam Robert Bazułka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. Dodano przy tym, że koszt metra kwadratowego inwestycji wynosi ok. 400 złotych. Nie wiadomo jednak, ile trzeba będzie rozebrać za jakiś czas. Powiatowy Zarząd Dróg nie posiada obecnie koncepcji ani szczegółowych założeń samej przebudowy skrzyżowania. Tak samo też nie ma jednoznacznych ustaleń, czy na pewno będzie miało ono formę ruchu okrężnego. 

W sprawie wylotu z ul. Słowackiego w kierunku ul. Roosevelta pojawia się jeszcze jedna kwestia. Chodnik po stronie skweru został pobudowany tylko wzdłuż ulicy, ale nie wyremontowano tego, który znajduje się przy ogrodzeniu CKZiU, a z którego jednak korzysta znacznie więcej osób - zwłaszcza idących od strony przystanku autobusowego czy przejścia dla pieszych z ul. Staszica. Jest ich znacznie więcej niż tych, którzy będą korzystać z nowego, około 15-metrowego odcinka: - Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej na ul. Słowackiego PZD w Gnieźnie nie widział potrzeby wykonania remontu chodnika, który był w dobrym stanie technicznym. Przebudowa przedmiotowego chodnika zostanie ujęta w dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania. Nowo wybudowany chodnik jest zasadny gdyż łączy ul. Roosevelta z dalszym ciągiem chodnika na ul. Słowackiego - przekazano nam. 

W trakcie realizacji inwestycji i po zgłoszonych uwagach, wykonano także większe obudowy mis dla drzew, które rosną wzdłuż ulicy. Nie zdecydowano się też na odtworzenie nasadzeń w miejscach, gdzie kiedyś rosły już wycięte sztuki. Niestety, co także można zauważyć, podczas realizacji chodników nie zadbano o odpowiednie zabezpieczenie rosnących drzew, przez co w kilku miejscach zostały one uszkodzone.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Kiniu poniedziałek, 09 sierpnia 2021 14:28 napisane przez Kiniu

  Starostwo szasta publicznymi pieniędzmi skąd taka kwota 400 zł za metr kwadratowy. Przecież chodnik wykonano z najtańszej możliwej na rynku kostki brukowej to skąd ta kwota. Czyli w Starostwie pracują osoby nie mające pojęcia o tym co robią!!!.

 • Link do komentarza PRAWDA poniedziałek, 09 sierpnia 2021 07:33 napisane przez PRAWDA

  Robotę wykonała firma wybrana przez Starostę gnieźnieńskiego

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 06 sierpnia 2021 16:29 napisane przez Kierowca

  Jaka barbarzyńska firma realizowała inwestycję? Wstyd

 • Link do komentarza Osa piątek, 06 sierpnia 2021 14:13 napisane przez Osa

  Tak właśnie się dba o zieleń miejską. Najpierw wydaje się mnóstwo kasy na nasadzenia , a potem stopniowo niszczy je, zanim osiągną wiek dojrzały... zauważcie, że wszystkie drzewa, które są w takim wieku, pochodzą z czasów sprzed epoki ciągłej "pielęgnacji", czytaj - cięcia, formowania, podcinania i innych niepotrzebnych zabiegów. I tylko one są w pełni zdrowymi drzewami, a co je kiedyś zastąpi...?

 • Link do komentarza wściekły piątek, 06 sierpnia 2021 11:45 napisane przez wściekły

  Pan Robert Bazułka jest nic nie znaczącym urzędnikiem starosty Gruszczyńskiego. Jego wypowiedzi świadczą o całkowitej ignorancji wobec wydawania naszych pieniędzy. Dla niego wydać 400 złotych za metr kwadratowy chodnika, który już za rok może zostać rozebrany jest jest mało istotną rzeczą. A rozbiórka w przyszłym roku będzie dotyczyła prawdopodobnie aż 20 m kwadratowych tego nowego chodnika czyli wyrzucono w błoto aż 8000 złotych netto. Takie bezsensowne wyrzucanie naszych pieniędzy powinien wyjaśniać sam Starosta Gruszczyński a nie jakiś rzecznik prasowy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane