Jesteś tutaj:Gospodarka Ul. Roosevelta z trasą rowerową wzdłuż jezdni - ogłoszono przetarg
środa, 11 sierpnia 2021 13:10

Ul. Roosevelta z trasą rowerową wzdłuż jezdni - ogłoszono przetarg

 
Ul. Roosevelta z trasą rowerową wzdłuż jezdni - ogłoszono przetarg źródło: Google Street View

Jesienią tego roku mieszkańcy korzystający z jednośladów zyskają bezpieczniejszą trasę dla rowerów wzdłuż ul. Roosevelta. Kierowcy za to będą musieli wykazać większą ostrożność.

Ogłoszony został przetarg na wykonanie trasy rowerowej na ul. Roosevelta na odcinku od skrzyżowania z ul. Sobieskiego i Żwirki i Wigury aż do skrzyżowania z ul. Fabryczną. W zasadzie samo postępowanie, na bazie którego wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu, obejmuje przede wszystkim odcinek właśnie od ul. Sobieskiego aż do torów kolejowych, gdzie jezdnia ul. Roosevelta jest znacznie szersza od dalszego fragmentu prowadzącego do granicy miasta. 

Na wspomnianym odcinku planuje się, że po obu stronach jezdni wytyczone zostaną pasy do ruchu rowerowego, zgodne z kierunkiem jazdy samochodów. Jednocześnie kierowcy otrzymają przez to mniej miejsca na jezdni - zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami. W efekcie poruszający się "nożnymi" jednośladami, będą mogli poruszać się wyłącznie po tych wyznaczonych pasach przeznaczonych dla rowerów. Na kilku odcinkach jednak pas będzie prowadzony "po śladzie" na przykład konkretnego pasa ruchu, chociażby w rejonie skrzyżowania z ul. Paczkowskiego. 

Dodatkowo w rejonie skrzyżowania z ul. Libelta, Staszica, Słowackiego Żeromskiego, Budowlanych powstaną pośrodku jezdni azyle dla pieszych, oddzielające ruch. Przejście dla pieszych znajdujące się w pomiędzy ul. Budowlanych i Laubitza zostanie przeniesione bliżej tej drugiej ulicy. 

Ponadto, na wysokości przystanków autobusowych MPK przy Parku Trzech Kultur i po przeciwnej stronie, wspomniany pas dla rowerów będzie miał formę tzw. przystanku wiedeńskiego, a więc podniesionej jezdni. Nie będzie to dotyczyć pasa ruchu dla samochodów. Założeniem tego rozwiązania jest umożliwienie bezpiecznego dojścia z poziomu chodnika do zatrzymujących się autobusów.

Za rondem na skrzyżowaniu z al. Reymonta z uwagi na zwężenie jezdni, rowerzyści będą już musieli korzystać z jezdni na obowiązujących zasadach ruchu rowerowego lub z chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym. "Za torami" prace ograniczą się jedynie do wytyczenia pasa przejazdu dla rowerów na przejściu dla pieszych przy wylocie z ul. Fabrycznej.

Zainteresowani wykonaniem zadania muszą składać swoje oferty do 26 sierpnia br. Jeśli zostanie wyłoniona firma, która zrealizuje nową organizację ruchu na ul. Roosevelta, będzie miała ona 80 dni na wykonanie wszystkich prac - od momentu podpisania umowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza Tak robią w USA środa, 06 października 2021 09:07 napisane przez Tak robią w USA

  W Stanach Zjednoczonych jak budują ulicę to od razu tak szeroką, by po obu jej stronach można było ustawić - zaparkować swój samochód. I nigdy tam samochody stojące przy krawężniku nie tamują ruchu. A rowerami jeździ się po prostu po szerokich chodnikach. Nikt tam nie myśli nawet o zwężaniu pasów ruchu przeznaczonych dla samochodów w celu pobudowania ścieżek rowerowych.

 • Link do komentarza Anna wtorek, 05 października 2021 19:46 napisane przez Anna

  Już sobie wyobrażam, jak będzie wyglądał "korytarz życia"

 • Link do komentarza Kiniu poniedziałek, 04 października 2021 16:20 napisane przez Kiniu

  Nadal twierdzę że najlepszym rozwiązaniem jest budowa ścieżki rowerowej wzdłuż chodnika po stronie parku. Wykorzystać szeroki chodnik który tam sie znajduje i zrobić ścieżkę rowerową. Tak zrobiono na ulicy Gdańskiej i jak ładnie to wygląda. Koszta budowy też na pewno będą mniejsze. Ktoś w naszym urzędzie uparł się na projekt aby zmniejszyć szerokość ulicy, wydać kupę kasy na budowę i na siłę dąży do swojego celu. Gdzie tu logika i myślenie widać po projekcie że go brak, ale tak to jet jak się wydaje nie swoje pieniądze.

 • Link do komentarza ciekawy poniedziałek, 04 października 2021 10:52 napisane przez ciekawy

  kochani rowerzyści. A jak wy sami byście zaprojektowali ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Roosevelta ? Którędy chcielibyście jeździć, by jak najmniej przeszkadzać pieszym i kierowcom a jednocześnie by jechać bezpiecznie i szybko?

 • Link do komentarza kolarz poniedziałek, 04 października 2021 10:32 napisane przez kolarz

  Rowerzyści w Gnieźnie będą mieli większe przywileje, niż kierowcy. Rozumiem oddzielne pasy dla kolarzy na drogach, które sa szerokie i taki pas nie zaburzy ruchu komunikacyjnego, ale tworzenie na siłę pasów w ulicy nadmiernie już dzisiaj przeciążonej ruchem nie tylko pojazdami osobowymi, ale także ciężarowymi jest po prostu głupotą i wskazuje wyłącznie na sens wyciągnięcia pieniędzy na projekty, które akurat w tym miejscu nie mają żadnego uzasadnienia. "Avalon" ma rację i wielu innych przeciwników tej inwestycji także.

 • Link do komentarza cyk poniedziałek, 04 października 2021 10:14 napisane przez cyk

  zatroskany, ul. roosevelta będzie nadal drożna, nadal na niej figurować będą dwa pasy ruchu

 • Link do komentarza zatroskany niedziela, 03 października 2021 14:57 napisane przez zatroskany

  Mam znowu nadzieję, że i ten przetarg nie zostanie rozstrzygnięty. Tak dla dobra przelotowości ulicy Roosevelta.

 • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 03 października 2021 14:13 napisane przez Mieszkaniec

  Avalon zgadzam się z Tobą w 100 %. Smutne jest również to, że nowo budowane drogi są wąskie i jakoś nie dostosowane do dzisiejszego ruchu. Nawet w miejscach gdzie drogę można wybudować szerszą,rondo, prowoskręt tam tego się nie robi. Dlaczego?

 • Link do komentarza avalon sobota, 02 października 2021 21:22 napisane przez avalon

  Odkopuje starszy artykuł ale mam nadzieje że ktoś zauważy mój wpis.

  Byłem dzisiaj w Gnieźnie, pierwszy raz od dłuższego czasu.
  Infrastruktura drogowa tego miasta poza kilkoma nowszymi ulicami to ruina.
  Jechałem miedzy innymi zrujnowanymi ulicami Roosevelta, Żwirki i Wigury, Witkowską, Słoneczną, Słowackiego, Warszawską, Farną, Dalkoską, 3 Maja, Gdańską, Grzybowo...
  Oczywiście nie tylko tymi ale powyższe zapadły mi najbardziej w pamięci.
  Nawet Reymonta w porównaniu z tymi powyższymi to ostatnio super ulica.

  Co do Roosevelta - nie dziwię się że tam jest tak dużo wypadków na przejściach dla pieszych.
  Jechałem kilka godzin temu, pod słońce. Musiałem zgadywać gdzie są przejścia dla pieszych jednocześnie omijają dziury w jezdni...
  Stan jezdni jest tragiczny, usunięte w kilku miejscach przejścia dla pieszych nie zostały dobrze zamalowane a na nowych prawie nie widać już farby. Coś co niby jest prawoskrętem w Żwirki i Wigury wygląda jak klepisko ulepione z gliny a nie część jezdni jednej z najważniejszych ulic w mieście średniej wielkości w środku Europy. Ogólnie ta ulica przypomina swoim stanem wiejską szosę w czasach PRL.

  Zamiast remontu tej zrujnowanej ulicy Roosevelta chcą wymalować pasy dla rowerów które kilka miesięcy później nie będą nawet widoczne???

 • Link do komentarza Tomasz wtorek, 07 września 2021 11:11 napisane przez Tomasz

  To blokowanie i utrudnienie ruchu samochodowego w i tak już zakorkowanym mieście. Samochody na zwężonej jezdni będą musiały jechać wężykiem, ciasno jeden za drugim i przy każdej próbie skrętu, zjazdu, jezdnia będzie się blokowała, nie będzie można ominąć samochodu, który skręca z ulicy Roosevelta, efekt spowolnienia będzie się nakładał z każdym innym samochodem. To jedyna droga która można szybko się przemieścić przez miasto, teraz ta zmiana spowolni ruch i zablokuje samochody na całej długości = ogromne korki już od świateł na Żwirki i Wigury. Proponuję wykorzystać szerokie chodniki, przy okazji odświeżyć ich nawierzchnię, która w niektórych miejscach czasy świetności ma już za sobą i wybudować pas rowerowy. Chodniki są wystarczająco szerokie, udało sie to już na ulicy Witkowskiej to zróbcie tak na Roosevelta, nie ruszajcie jezdni

 • Link do komentarza Hobbit środa, 18 sierpnia 2021 07:47 napisane przez Hobbit

  Gnieźnieńscy rowerzyści biją władzy brawo i dziękują. Na sceptyków, maruderów i wszelkiej maści mąciwody nie warto zwracać uwagi.

 • Link do komentarza kierowca z Gniezna wtorek, 17 sierpnia 2021 15:18 napisane przez kierowca z Gniezna

  oby tylko nie montowano takich poziomych separatorów odgradzających pas rowerowy, jak na ul. sw. Michała, bo to jest bardzo niepraktyczne;
  na św. Michała jeździ się na "wcisk" między pasem rowerowym z separatorem na asfalcie i między wystającymi zaparkowanymi samochodami - do tego jeszcze te idiotyczne progi zainicjowane przez pewną panią "mądrą inaczej", co chciała pokazać, że ciągle jest aktywną radną (bez żartów, szanowna pani...)

 • Link do komentarza spacerowicz- obserwator wtorek, 17 sierpnia 2021 07:47 napisane przez spacerowicz- obserwator

  Obawiam się , że nikt nie pomyślał o tym , że obrzeżami ulic w czasie ulewnych deszczy płynie rzeka wody szukającej najbliższej studzienki burzowej. Często ta woda, tej studzienki nie znajduje ( bo studzienki są zapchane) i woda stoi na ulicy. Teraz będzie stała na ..... ścieżce rowerowej. Powodzenia kochani rowerzyści. Załóżcie do jazdy po deszczu kalosze i nie przemakalne spodnie ! A ci co nie maja błotników niech założą również nieprzemakalna kurtęe

 • Link do komentarza tomek poniedziałek, 16 sierpnia 2021 12:53 napisane przez tomek

  Johnpitt - jezdnia jest na tyle szeroka, by zmieścić i pasy ruchu dla samochodów oraz pasy ruchu dla rowerów. Czy naprawdę tylu "znafcuuf " mieszka w Gnieźnie że nie widzą jak w wielu miastach w kraju takie rozwiązania sprawdzają się całkiem dobrze?

 • Link do komentarza anna niedziela, 15 sierpnia 2021 21:53 napisane przez anna

  Chodnik po lewej str jadąc od strony miasta jest dość szeroki aż do samego Netto ta szerokość jest utrzymana. Tam niech wezmą 0,5 metra trawnika i ścieżka wśród przyrody a nie na smrodliwej, ciasnej ulicy.

 • Link do komentarza myślący kierowca czwartek, 12 sierpnia 2021 22:25 napisane przez myślący kierowca

  Na naszych ulicach jest już teraz pięć razy więcej znaków drogowych niż może zauważyć i przeanalizować w jednej chwili normalny człowiek. Teraz prezydent miasta pan Grobelny chce dołożyć nam tych znaków drogowych przy ulicach jeszcze więcej. Czy on jest szal.... . Do jakiej instytucji wyżej można zgłosić zbyt gęsto poustawiane znaki drogowe ( niezgodnie z przepisami o ruchu drogowym). Jakie kary za to grożą i komu ?

 • Link do komentarza Johnpitt czwartek, 12 sierpnia 2021 17:58 napisane przez Johnpitt

  Lepiej poszerzyć drogę o metr i wszyscy będą zadowoleni nie sztuka wyznaczyć drogę rowerową trzeba pomyśleć o każdym uczestniku ruchu

 • Link do komentarza komar czwartek, 12 sierpnia 2021 14:57 napisane przez komar

  Sli, widać, że mało świata zjechałeś

 • Link do komentarza myślący kierowca czwartek, 12 sierpnia 2021 08:05 napisane przez myślący kierowca

  Dotąd chcąc skręcić z ulicy Roosevelta w ulicę Staszica jadąc od strony centrum wystarczyło stanąć samochodem osobowym przy samej linii środkowej ulicy Roosevelta i nie blokowało się wtedy innym kierowcom przejazdu na wprost ulicą Roosevelta. Teraz już będzie to niemożliwe. Będziemy mieli korki samochodowe na Roosevelta od Staszica aż do Kauflandu. Bo samochody chcące skręcić w lewo w Staszica będą stały, stały i czekały. Kto to wymyślił co za .........

 • Link do komentarza oj oj oj czwartek, 12 sierpnia 2021 08:00 napisane przez oj oj oj

  No to teraz cały ruch przerzuci się na ulicę Budowlanych. Ale tam się teraz zrobi Armagedon. !! To będzie klęska dla mieszkańców z ulicy Budowlanych.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane