Jesteś tutaj:Gospodarka Elektrownia atomowa niedaleko powiatu gnieźnieńskiego już za niespełna 10 lat?
piątek, 20 sierpnia 2021 10:31

Elektrownia atomowa niedaleko powiatu gnieźnieńskiego już za niespełna 10 lat?

 
Elektrownia atomowa niedaleko powiatu gnieźnieńskiego już za niespełna 10 lat? źródło: Wikipedia aut. Stefan Kühn

Trwają już wstępne rozmowy i przymiarki do powstania elektrowni atomowej, która miałaby stanąć w niedużej odległości od powiatu gnieźnieńskiego.

W lutym br. pojawiły się informacje o planowanych w przyszłości przedsięwzięciach energetycznych na terenie kraju. Jak wówczas przekazaliśmy, w projekcie "Polityki Energetycznej Polski do 2040 r." znalazły się założenia budowy elektrowni atomowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, z których jedna lokalizacja jest istotna z punktu widzenia powiatu gnieźnieńskiego. Mowa o Pątnowie koło Konina, położonym 50 kilometrów od Gniezna i 30 km od granicy z naszym powiatem. Obecnie w tym miejscu znajduje się elektrownia węglowa, dość dobrze widoczna (przy dobrej pogodzie) z gnieźnieńskich wieżowców. Pozostałe lokalizacje to Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec (oba w województwie pomorskim), a czwarta to Bełchatów (województwo łódzkie).

Od tego czasu pojawiła się m.in. czerwcowa wypowiedź marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, który poparł inicjatywę przyznając iż być może konieczne będzie przekonanie mieszkańców do tej formy działalności. Założenia ww. projektu zakładają bowiem redukcję produkcji energii pozyskiwanej z węgla. W październiku 2020 roku Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) podjął decyzję o tym iż ostatni prąd wyprodukowany z węgla ma popłynąć pod koniec bieżącej dekady. W skali czasu jest to aż 9 lat, ale w przypadku gospodarki energetycznej - tylko 9 lat. 

Zamknięcie elektrowni węglowej dla regionu konińskiego oznaczałoby spore problemy gospodarcze, dlatego przejście na atom mogłaby tę sytuację uratować. W punktu widzenia powiatu gnieźnieńskiego również istotny jest obszar oddziaływania elektrowni, która mogłaby dać pracę wykonawcom na etapie różnych prac, a później także zatrudnienie. 

Jak wczoraj poinformowało giełdowe pismo branżowe "Parkiet", ZE PAK należący do biznesmena Zygmunta Solorza, podjął temat budowy w miejscu elektrowni Pątnów od czterech do sześciu mniejszych reaktorów o łącznej mocy do 1,8 GW. Technologia ma pochodzić ze Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Nie jest to pierwsza spółka, która jest zainteresowana budową i rozwijaniem tej technologii, ale zamysł odbiega od tego, co przewidziane zostało w projekcie rządowym. Ten bowiem przewiduje budowę dużych bloków jądrowych według technologii amerykańskiej Westinghouse. Za "mniejszą" wersją, proponowaną przez ZE PAK, decydować ma ich szybsza instalacja - mogą być gotowe około 2030 roku, a więc trzy lata wcześniej niż planowane uruchomienie elektrowni atomowej. Rozmowy w tej sprawie póki co trwają, a ostateczna decyzja o lokalizacji rządowych inwestycji nie jest jeszcze znana.

10 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 31 sierpnia 2021 14:59 napisane przez wilk

  już dawno powinniśmy mieć elektrownie atomową,jako wolne i niepodległe państwo po 1990 roku,ale niestety mieliśmy spolegliwe nierządy,które patrzyły tylko na swoje stołki i co powiedzą w Moskwie i Berlinie,a do tego rozsprzedano i rozkradziono majątek państwowy przez ludzi typu Balcerowicz czy Lewandowski i piniędzy na ATOM nie było i nie ma !!!

 • Link do komentarza imbryk środa, 25 sierpnia 2021 12:21 napisane przez imbryk

  Dobrze, bardzo dobrze. Będzie pieniądz.

 • Link do komentarza harekjop wtorek, 24 sierpnia 2021 10:54 napisane przez harekjop

  do realista: akurat elektrownię w Fukuszimie budowali Amerykanie... :-)

 • Link do komentarza realista poniedziałek, 23 sierpnia 2021 13:40 napisane przez realista

  Atomowa technologia zakupiona od Japończyków będzie najbezpieczniejsza. Oni tam mają trzęsienia ziemi co tydzień i ich elektrownie trwają i pracują. Tylko nieprzewidywalne Tsunami narobiło im trochę szkód. Ale na Bałtyku tsunami nam nie grozi. Zresztą japońskie samochody też są trwalsze i mniej zawodne od amerykańskich

 • Link do komentarza Stop sobota, 21 sierpnia 2021 22:32 napisane przez Stop

  Nie chcemy powtórzyć Czarnobyla.

 • Link do komentarza reealista sobota, 21 sierpnia 2021 21:39 napisane przez reealista

  Mieliśmy technologię atomu kupić od Amerykanów. Ale przez tego nieobliczalnego amerykańskiego prezydenta, chyba będzie trzeba te plany ...zmienić.

 • Link do komentarza Curie sobota, 21 sierpnia 2021 10:02 napisane przez Curie

  Atom jedyną alternatywą dla Polski, elektrownie atomowe powinny już działać od 30lat w kraju. My wszyscy teraz płacimy w rachunkach za opieszałość "elity" rządzącej.

 • Link do komentarza Obywatel RP sobota, 21 sierpnia 2021 07:13 napisane przez Obywatel RP

  Taniego prądu nie będzie nigdy. Zresztą jak wszystko drożeje i dziś się mówi, że przez pandemie a w przyszłości beda kolejne wymowki

 • Link do komentarza Sli piątek, 20 sierpnia 2021 21:24 napisane przez Sli

  Budujcie jak najprędzej. To jedyna szansa na tani prąd.

 • Link do komentarza Maro piątek, 20 sierpnia 2021 21:01 napisane przez Maro

  Farmy wiatrowe na morzu powstaną wcześniej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane