Jesteś tutaj:Gospodarka Zamknięcie przejazdu przez Rynek – wciąż trwa poszukiwanie rozwiązań
wtorek, 21 września 2021 11:52

Zamknięcie przejazdu przez Rynek – wciąż trwa poszukiwanie rozwiązań

 

Minął rok od konsultacji społecznych, związanych z planowanymi zmianami komunikacyjnymi w centrum Gniezna. Do dziś jednak żadne z nich nie zostało wprowadzone, ani nie wiadomo czy w ogóle będzie realizowane.

W sierpniu i wrześniu 2020 roku dosyć dużą burzę w opinii publicznej wywołał pomysł zmian komunikacyjnych, które zaproponowano do wprowadzenia na terenie ścisłego centrum miasta.

Głównym założeniem proponowanych zmian było zamknięcie przejazdu samochodów z ul. Dąbrówki do ul. Farnej przez Rynek. Poza tym planowano odwrócenie kierunków jazdy na ul. Grzybowo (na odcinku z ul. Dąbrówki do Ronda Chrztu Polski) oraz ul. Krzywe Koło. Podobne rozwiązanie przewidywano na Zielonym Rynku, gdzie ruch miałby zostać odwrócony z placu do ul. Warszawskiej (na wysokości ul. Rzeźnickiej). Jednokierunkową miała też zostać ul. Mickiewicza (między ul. Mieszka I a ul. Warszawską), a także miały powstać dodatkowe strefy zamieszkania na ul. św. Wojciecha i Franciszkańskiej.

Pomysły znalazły zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Do tej pory jednak żadnego z rozwiązań nie wprowadzono, a w międzyczasie odbyły się już konsultacje w sprawie zmian na ul. Warszawskiej, które zakończyły się fiaskiem dla propozycji wysuniętych przez urzędników. 

W tej sprawie zwróciliśmy się z zapytaniami o dalszy przebieg prac w tym zakresie. - Na konsultacyjnego maila nadesłano dużą liczbę opinii, zarówno od osób popierających zmiany, jak i od ich zdecydowanych przeciwników - poinformował nas Urząd Miejski. Najwięcej przeciwników spotykała właśnie kwestia zamknięcia przejazdu przez Rynek, która również poruszona była na posiedzeniu jednej z komisji Rady Miasta. Szczególnie opowiadają się za tym mieszkańcy tej części centrum oraz osoby prowadzące różną działalność w pobliżu.

- Biorąc pod uwagę złożoność tej materii Miasto Gniezno wciąż prowadzi prace w tym zakresie. Chodzi o przygotowanie koncepcji (a może nawet kilku) takich ewentualnych zmian. Jest to kwestia skomplikowana, a na pewno problemowa, wymagający wzięcia pod uwagę często sprzecznych interesów różnych grup mieszkańców, i nie tylko - dodano w odpowiedzi z Magistratu. Oznacza to, że temat co prawda ucichł, ale jeszcze ma powrócić: - Prace koncepcyjne trwają, kolejne konsultacje w tej sprawie na pewno się odbędą, a co do szczegółowych rozwiązań, to jeżeli zostaną wypracowane i później wprowadzone w życie, na pewno będą jedynie efektem szerokich rozmów z mieszkańcami. O kolejnych etapach i działaniach w tej sprawie będziemy informować.

5 komentarzy

 • Link do komentarza senior czwartek, 30 września 2021 14:11 napisane przez senior

  Z moich obserwacji wynika, ze władza, każda kolejna, szuka tych rozwiązań już od 30 lat. Jak widać nie potrafi znaleźć mądrych projektantów, którzy zaspokoili by potrzeby mieszkańców i zapewnili płynność ruchu komunikacyjnego w mieście.

 • Link do komentarza Wasyl07 środa, 22 września 2021 10:05 napisane przez Wasyl07

  W dobie wielkiej ekologi starówka powinna być zamknięta do ruchu samochodami To nie jest wielkie miasto można się przejść na pieszo. Ale każdy samochodem musi jechać, a jak już wysiądzie ze swego pudełka to zadyszka.

 • Link do komentarza Kieorwca środa, 22 września 2021 05:25 napisane przez Kieorwca

  W każdym większym mieście rynek jest strefa wyłącznie dla pieszych i nikomu to nie przeszkadza ale jak widać znajdą się tacy co są amatorami jazdy niedzielnej i koniecznie musi jechac na rynek by pokazać swoje auto za kilka tysięcy ludzia by udowodnić swoją mnie miejszosci

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 21 września 2021 15:38 napisane przez mieszkaniec

  Tu już nawet nie o przejazd przez Rynek dla mieszkańców chodzi, tutaj należy pomyśleć o tym, ze miasto bez możliwości komunikacyjnych po prostu umrze na amen! A Budasz chciał je budzić! Śmiechu warte. Agonia trwa od paru lat i pogrąża się z każdym dniem. A najlepiej to wybudować mury obronne miasta i nikogo nie wpuszczać nawet na rowerach i hulajnogach, bo też są niebezpieczne. Gnieznu potrzeba wstrząsu, bo jak dalej będzie taki marazm, to trzeba z niego uciekać, gdzie raki zimują.

 • Link do komentarza widać wtorek, 21 września 2021 13:26 napisane przez widać

  Czyli wykombinują, jak wprowadzić swoje założenia i pomysły forsując "swoimi" mieszkańcami. Tak jest w wielu przypadkach. Zobaczycie - znajdą sposób, żeby dopiąć swego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane