Jesteś tutaj:Gospodarka Gminie Łubowo przybędzie terenów inwestycyjnych
poniedziałek, 25 października 2021 17:00

Gminie Łubowo przybędzie terenów inwestycyjnych

 

Wiele wskazuje na to, że już za kilka lat w pobliżu drogi ekspresowej S5 na terenie gminy Łubowo istnieć będzie spory obszar przemysłowo-usługowy.

W minionym tygodniu dokonano oficjalnego otwarcia pierwszego zakładu produkcyjnego, który powstał w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie gminy Łubowo. Produkcja mebli w fabryce już trwa, ale całe otoczenie uzbrojone w niezbędną infrastrukturę, wciąż wydaje się być puste. Jak jednak zapewnia włodarz gminy, tereny te mają już swoich nabywców, a budowa kolejnego obiektu ruszy w ciągu kilku miesięcy. 

- Początek był trudny, wiadomo, zarówno na etapie realizowania tej strefy, uzbrojenia, jak i oczekiwania prawie dwuletniego. Były różne opinie, że zrobiliśmy coś w polu, ale jak się okazuje stało się tak, że ponad rok temu wszystkie grunty zostały sprzedane, prawie 40 hektarów - przyznał Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. 

W pobliżu otwartego już zakładu produkcyjnego, ma powstać kolejny: - Na 25 hektarach firma projektuje kilkanaście hektarów pod dachem. Jest to na etapie decyzji środowiskowej i prace budowlane powinny się rozpocząć wczesną wiosną i potrwają one około 8 miesięcy. Firma, która będzie stawiać te obiekty, planuje umieścić tam zakład logistyczno-dystrybucyjno-produkcyjny - dodał wójt. 

Jak dalej dodał włodarz gminy, planowane jest powiększenie terenów inwestycyjnych o kolejne tereny po drugiej stronie S5 w rejonie pomiędzy Fałkowem a Łubowem: - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje następne tereny - obecnie 18 hektarów do sprzedania, bo jest bardzo dużo chętnych firm. W przyszłym roku będzie przygotowywał po drugiej stronie S5 następne ponad 40 hektarów. Wszystko było to możliwe dzięki uzyskaniu decyzji na utworzenie ronda po drugiej stronie drogi ekspresowej - przyznał. Dodatkowo w pobliżu Fałkowa planowana jest budowa hali widowiskowo-sportowej dla mieszkańców gminy, o którym to projekcie pisaliśmy kilka miesięcy temu. 

Inwestycją integralną z rozwojem i powiększeniem terenów pod usługi i produkcję, będzie rozbudowa węzła Łubowo na S5. Obecnie bowiem auta zjeżdżają wyłącznie w kierunku Fałkowa, a docelowy dojazd do Strefy prowadzi tunelem pod S5. Na inwestycję przyznano kwotę 9 mln 946 tys. złotych w ramach Polskiego Ładu.

W ramach projektu ma powstać rondo, umożliwiające płynny zjazd z drogi S5 z kierunku od Poznania na teren Strefy oraz wyjazd ze Strefy, bezpośrednio w kierunku Bydgoszczy. Przewiduje się wykonanie ronda średniego o średnicy zewnętrznej 50m z jezdnią o szerokości 6m. Powstaną trzy wloty, w tym jeden na nową drogę zbiorczą. Obecnie trwa procedura związana z pozyskaniem wymaganych przepisami prawa zgód i uzyskania pozwolenia na budowę.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Realista wtorek, 14 czerwca 2022 08:37 napisane przez Realista

  Jak nie masz pojęcia i wiedzy, to nie komentuj. Firmy to złoty zysk dla gmin, bo płacą naprawdę spore podatki, żebyś potem miał na drogę, oświetlenie, itp. "luksusy", bo pieniążki nie spadają na to z nieba, wyobraź sobie. jest jeszcze mnóstwo miejsc, gdzie możesz zamieszkać z dala od cywilizacji i pracować zdalnie. Może niektórych natomiast ucieszy to, że będą mieli do pracy 1km, a nie 60km, do Poznania np.

 • Link do komentarza mieszko wtorek, 25 stycznia 2022 21:00 napisane przez mieszko

  Czy ta duża ilość chętnych firm, które są zainteresowane gruntami to może są firmy z panelami fotowoltaicznymi? Mnóstwo tam ich powstaje, wystarczy się przejechać drogą z Fałkowa do Łubowa (tę drogę powinno się nazwać ul. Słoneczna bądź Panelowa albo jeszcze lepiej Panelowelove). :(

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 28 października 2021 20:47 napisane przez Stefan

  Gmina Fałkowo, właśnie osiedlali się, jak jeszcze nie było drogi ekspresowej czy strefy niewolnictwa. To oczekiwali, że tak będzie i to nie jest jakaś śmieszność.

 • Link do komentarza Gmina Fałkowo środa, 27 października 2021 14:05 napisane przez Gmina Fałkowo

  Stefan, nikt cię nie zmusza do pracy w tym czy tam tym miejscu. Osiedlali się w Fałkowie obok strefy przemysłowej i drogi ekspresowej? To czego oczekiwali, sarenek pod oknami? Śmieszność.

 • Link do komentarza ciekawy środa, 27 października 2021 08:45 napisane przez ciekawy

  Czy to prawda, że cały teren strefy ekonomicznej po prawej stronie S5 ma uzyskać odrębność administracyjną ? I ta nowa miejscowość ma się nazywać Łozówka ?

 • Link do komentarza Marek. środa, 27 października 2021 08:33 napisane przez Marek.

  To rondo to jest to. I ta nowa droga zbiorcza , która bedzie prowadziła właśnie w kierunku Pawłowa !

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 26 października 2021 21:49 napisane przez Gnieźnianin

  100% racji

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 26 października 2021 21:40 napisane przez Stefan

  Można tylko współczuć mieszkańcom takiego wójta, firmy będą płacić grosze podatku, a mieszkańcy za półdarmo będą harować. Jeszcze zabiera tereny rolne, które powinny produkować żywność. Teraz tylko postawi wysypisko śmieci, które co pół roku będzie się palić. Tak zniszczyć przepiękny teren! Ludzi budowali się tu z powodu widoków i bliskości wsi a teraz mają wielką kupę.

 • Link do komentarza Marek. poniedziałek, 25 października 2021 21:33 napisane przez Marek.

  Z tego zjazdu z trasy S5 w Fałkowie powinna się zaczynać południowa obwodnica Gniezna biegnąca w kierunku Pawłowa, Cielimowa , Żydowa a dalej do Wrześni. To by było genialne rozwiązanie problemów komunikacyjnych Gniezna. Ale jak wójt Łubowa zabuduje już swoją strefę ekonomiczną zakładami przemysłowymi i jednocześnie prosty zjazd z tego wiaduktu w kierunku Pawłowa to już będzie po ptokach ! Ale tak to jest z naszymi gnieźnieńskimi władzami powiatowymi i miejskimi. Nasze władze po prostu nie potrafią myśleć dalekowzrocznie. Planistów w urzędach gnieźnieńskich mamy , ale to są planiści do .......... . Nasze władze nie umieją wykorzystywać nadarzającej się okazji gdy Rząd Morawieckiego rozdaje wszystkim powiatom w Polsce pieniądze właśnie na takiego typu inwestycje.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane