Jesteś tutaj:Gospodarka Gniezno dostało najmniej, ale gminy mogą się cieszyć
wtorek, 26 października 2021 16:06

Gniezno dostało najmniej, ale gminy mogą się cieszyć

 
Gniezno dostało najmniej, ale gminy mogą się cieszyć źródło: TV Gniezno / drony.gniezno.pl

Miasto Gniezno złożyło wnioski na 114 mln złotych, ale z Polskiego Ładu dostanie tylko 4 mln 740 tys. złotych. Urząd liczy na kolejne rozdanie, a także mówi o braku kryteriów i zasad przyznawania środków.

W ramach Polskiego Ładu do powiatu gnieźnieńskiego trafić ma 62 mln złotych. Środki te zostaną rozdysponowane na poszczególne samorządy, które w okresie wakacyjnym składały wnioski na konkretne projekty. O ile większość z nich o przyznaniu pieniędzy poinformowała już wczoraj, wskazując na pozytywny aspekt tej sprawy, to Miasto Gniezno wstrzymało się z komentarzem do wtorku.

W lipcu wiceprezydent Jarosław Grobelny poinformował, że Miasto Gniezno składa do Polskiego Ładu trzy projekty na poszczególne kwoty:

 • 79 mln złotych - budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej w rejonach ulic Kłeckoskiej, Roosevelta, Kostrzewskiego, Wrzesińskiej, Osiedla Winiary Północ i okolic Jeziora Jelonek
 • 30 mln złotych - modernizacja i budowa infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej w ulicy Wierzbiczany oraz ulicy Kozala
 • 5 mln złotych - termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie wraz z budową odnawialnego źródła energii

Ze wszystkich trzech dofinansowanie przyznano tylko na ostatni, co postanowił dzisiaj skomentować prezydent Tomasz Budasz. - Jest to bardzo ważne zadanie, dlatego, że ta szkoła od kilku lat czeka na termomodernizację. Dzięki tej kwocie wraz z dopłatą z budżetu w kwocie 100 tys. złotych, co będzie zagwarantowane w budżecie na 2022 rok, będziemy mogli wykonać kompleksową termomodernizację tej szkoły wraz z budową odnawialnych źródeł energii w formie fotowoltaiki. Tutaj będzie pełna modernizacja: okna, drzwi, oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzne, dziedziniec, schody, także ta szkoła w jednym etapie w sposób kompleksowy zostanie zmodernizowana - mówił włodarz miasta, ale zaraz dalej odniósł się do sprawy nieuznania dla kolejnych dwóch projektów: - Nie wiemy dlaczego. Nie ma tu publikacji jakiegoś rankingu, nie ma publikacji kryteriów. Myśmy w sposób profesjonalny przygotowali te dwa projekty  - stwierdził. Dodał, że Miasto zamierza ponawiać wnioski zwłaszcza, że zapowiadany jest kolejny nabór. 

Porównując do miast wielkości podobnej do Gniezna, można zauważyć iż większość otrzymała większe kwoty z równie wyższym dofinansowaniem: 

 • Konin - 35 mln zł, 2 projekty
 • Leszno - 31 mln zł, 2 projekty
 • Piła - 21,65 mln zł, 2 projekty
 • Ostrów Wielkopolski - 14 mln zł, 1 projekt
 • Inowrocław - 5 mln zł, 1 projekt

Widać więc wyraźnie, że przyznane środki są znacznie wyższe od tych, na które mogło liczyć Gniezno. Po odniesieniu się do tej sprawy przez prezydenta na swoim profilu, pojawiło się wiele komentarzy dotyczących "politycznego" rozdziału kwot. Warto jednak zwrócić uwagę, że wymienionymi miastami z Wielkopolski zarządzają włodarze związani pośrednio lub bezpośrednio z PO lub SLD. Ostro do sprawy podziału pieniędzy odniósł się prezydent Inowrocławia, który dostał równie małe dofinansowanie, co Gniezno. Można też wskazać na kwestię powiatu gnieźnieńskiego, który otrzymał 4 mln 455 tys. złotych na poprawę efektywności energetycznej budynków oświatowych. Trzeba tu spojrzeć przez pryzmat rozbudowy szpitala i tego, ile wsparcia otrzymał on z budżetu państwa w poprzedniej kadencji PiS-ZG-PSL, a ile w obecnej PO-SLD. Przypomnijmy więc, że inwestycję trzeba było dokończyć ze sporej pożyczki. 

Przyglądając się budżetom ww. miast również nie widać jasnej korelacji, a już w lipcu zakładano, że kryterium dochodowe nie będzie brane pod uwagę. Jak wygląda ta kwestia w 2021 roku (budżety z dochodami planowanymi)?

 • Konin - 564 mln złotych
 • Ostrów - 362 mln złotych
 • Leszno - 489 mln złotych
 • Piła - 378 mln złotych
 • Inowrocław - 391 mln złotych
 • Gniezno - 337 mln złotych

Już teraz Miasto Gniezno zakłada, że budżet na przyszły rok będzie trudny z powodu założeń, jakie zawiera projekt ustawy wprowadzającej Polski Ład. - W tej chwili mamy otrzymać środki 4,7 mln złotych w ramach Polskiego Ładu. Należy się cieszyć, bo tutaj dofinansowanie ze strony Miasta jest 100 tys. złotych, natomiast nadal uważam, że jeżeli zostaną wprowadzone te założenia, o których się do tej pory mówi, a tego nie wiemy, bo to jest na etapie procedowania w Sejmie, Senacie, a jeszcze czeka na podpis prezydenta, to wówczas miasto wielkości Gniezna straci ok. 18,5 mln złotych z tytułu podatków dochodowych. Mówi się, że będą subwencje wyrównawcze, ale już wiemy iż może być ona przeznaczona na wydatkowanie inwestycyjne, a nie na tzw. bieżące. To będzie zaburzało funkcjonowanie budżetu - twierdzi Tomasz Budasz. 

Póki co jednak na Polski Ład nie mają powodów do narzekania w małych gminach, których budżet jest wielokrotnie mniejszy od miejskich. Chociażby gmina Mieleszyn w 2021 roku planowała swoje dochody na poziomie 18 mln 813 tys. złotych. Jest to samorząd o najmniejszym budżecie w powiecie gnieźnieńskim. Otrzymanie środków w kwocie 9,5 mln złotych stanowi więc połowę tego - bez tych pieniędzy nie można byłoby zrealizować zakładanej inwestycji, jaką jest budowa kanalizacji w dwóch miejscowościach, modernizacja oczyszczalni i budowa PSZOK. Podobnie jest chociażby w gminie Niechanowo, która w 2020 roku miała plan dochodów na kwotę 29 mln złotych. Obecnie otrzymana dotacja wynosi 7 mln 650 tys. złotych i ma być przeznaczona na termomodernizację szkół w Niechanowie i Jarząbkowie. Kolejny przykład to gmina Kiszkowo, która w 2021 roku dochody zaplanowane miała na około 27,5 mln złotych. Otrzymana dotacja jest na kwotę 9 mln 310 tys. złotych i pozwoli na pierwszy etap modernizacji oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków.

Mimo to, krytycznych głosów płynących z samorządów nie brakuje - ograniczenie wpływów do budżetu w zamian za środki przyznawane odgórnie, bez jasnych kryteriów, budzą obawy. W mniejszych miejscowościach, jak wyżej wymienione, pieniądze z dofinansowań stanowią "mannę z nieba". Większe miasta, mające znaczniejszy przychód, stawiają pod znakiem zapytania możliwości finansowania niektórych zadań, planowanych już w poprzednich latach. Wiceminister finansów Sebastian Skuza kilkanaście dni temu zapewniał, że "przygotowano rozwiązania doraźne dla samorządów na przyszły rok", a ponadto iż w 2021 roku samorządy dostaną dodatkowe 8 mld zł podzielone według algorytmu opartego na obiektywnych danych. Rzekomo bez uznaniowości. Zdaniem przedstawicieli MF, samorządy nie mają stracić na Polskim Ładzie, a docelowo ich dochody będą wyższe od dotychczasowych. Niektórzy już teraz zakładają, że przyszłoroczne budżety w samorządach będą bardzo skromne, bo wszystko stoi pod znakiem zapytania. Jak więc to będzie wyglądało w rzeczywistości - dopiero czas pokaże. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza wilk czwartek, 28 października 2021 17:37 napisane przez wilk

  A po co Gniezno ma dostać pieniądze,jak nasze komusze władze nie zrobiły wiele,aby dobre projekty wysłać,bo NIE będą współpracować z rządem PRAWICY !!! Z resztą najważniejsze są lokalne wybory do plajtformy O.,stołki się liczą,a reszta nie ważna !!

 • Link do komentarza wilk czwartek, 28 października 2021 17:32 napisane przez wilk

  Avalon- już ci kiedyś napisałem,żebyś nie równał PO do PIS,bo to tak samo jakbyś NIE widział różnicy między np. słoniem a słońcem.Mam ci jeszcze raz napisać???
  Ubiqe-- to nie rząd dzieli,a ten podnóżek Makreli,najbogatszy emigrant i uciekinier, co wrócił latem do Polski,nie wiadomo po co.

 • Link do komentarza Czytający wnikliwie czwartek, 28 października 2021 08:48 napisane przez Czytający wnikliwie

  Wniosek nr 1 i wniosek nr 2 Prezydenta Miasta Gniezna były naciągane. Dlatego Miasto nie dostało środków na 1 i 2. We wniosku nr 1 ujęto kanalizację dla osiedla "Winiary Północ" , które jest już budowane przez dewelopera w Gminie Gniezno a nie na terenie Miasta Gniezno. A, że prezydent ukrył to miedzy innymi inwestycjami typu Kłeckowska czy Roosevelta to i one razem nie przeszły pozytywnie weryfikacji. Podobnie z wnioskiem nr 2 gdzie budowę ulicy Wierzbiczany prezydent połączył chytrze z budową ulicy Kozala. I w tym wypadku władze w Warszawie odkryły , ze budowę ulicy Kozala miał finansować ten co kupił ziemie pod Galerię Skiereszewo za Dziekanką. Ale widocznie prezydent już wie, że ta galeria tam nie powstanie tylko jakiś mu znany deweloper będzie tam budował kolejne bloki . Wobec tego zamarzył sobie, by za tego dewelopera, ul Kozala wybudował rząd Morawieckiego ze środków finansowych "Nowego Ładu". Ale sprytny pomysł - układ. Prawda? I właśnie przez te dwa naciągane wnioski Miasto Gniezno straciło możliwość otrzymania z Warszawy 110 milionów na tak potrzebne w mieście pozostałe, ujęte w tych wnioskach inwestycje. Za takie łączenie potrzeb legalnych z nielegalnymi w jeden wniosek ktoś w Urzędzie Miasta Gniezna natychmiast powinien stracić pracę. Ale nie straci bo ....

 • Link do komentarza Regi czwartek, 28 października 2021 00:34 napisane przez Regi

  Jaki pan taki kram. Liczy się ciepła posadka a brak myślących i dbających o miasto i ludzi.

 • Link do komentarza UBIQE środa, 27 października 2021 14:32 napisane przez UBIQE

  A ty nie jeździsz po gnieźnieńskich drogach , nie korzystasz z wodociągu , kanalizacji , chodników ? Co ma za znaczenie kto rządzi Gnieznem , to jest nasze miasto , obywateli , a nie Po czy PiS . To rząd PiS dzieli obywateli na lepszych i gorszych , dając pieniądze tam gdzie ma swoich ludzi , zabierając nasze pieniądze z podatków , a w zamian dając ochłapy . Trzeba mieć wąskie polityczne horyzonty , aby pisać takie głupoty.

 • Link do komentarza avalon środa, 27 października 2021 11:44 napisane przez avalon

  Otynkują szkołę...
  Niezatapialny od ponad 30 lat reżim PO-PiS niszczy Polskę.

 • Link do komentarza Marzyciel środa, 27 października 2021 08:38 napisane przez Marzyciel

  PO gnieźnieńskie postara się o bezpośredni zastrzyk środków finansowych z Brukseli. Prawda?

 • Link do komentarza Gienek środa, 27 października 2021 08:27 napisane przez Gienek

  Wójt Gminy Kiszkowo całkiem niedawno hucznie przyjmował Trzaskowskiego to niech się cieszy że tyle dostali wychodzi że też jest Po - wiec

 • Link do komentarza Kuba wtorek, 26 października 2021 22:07 napisane przez Kuba

  To dlatego że "Polanex" uszył zbyt mało koszul dla księży. Wizyta Dudy widocznie nie pomogła :)))

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski wtorek, 26 października 2021 19:35 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Tam gdzie rządzą POpaprańcy, tam ,, pieniedzy nie ma... i nie będzie ". Nie umiesz rządzić, wylatujesz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022