Jesteś tutaj:Gospodarka Problematyczna bocznica, czyli zagospodarowanie terenów po kolei
piątek, 19 listopada 2021 08:53

Problematyczna bocznica, czyli zagospodarowanie terenów po kolei

 

W miniony czwartek odbyło się kolejne spotkanie w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów pokolejowych, obejmujących spory obszar miasta. 

Poprzednim razem mieszkańcy w tej sprawie mieli okazję zapoznać się z materiałami podczas wiosennego wyłożenia projektu w Parowozowni Gniezno. Wówczas też, jak się okazało, najwięcej uwag pojawiło się nie wobec terenów w południowej części terenu, a więc lokomotywowni, ale północnej - w rejonie ul. Pocztowej i Konikowo. W projekcie zostały dokonane kolejne zmiany, które ponownie zostały teraz przedłożone mieszkańcom. Ci spotkali się z urzędnikami w "Czwórce" przy ul. Pocztowej.

Jedyne zmiany, jakie wprowadzono w projekcie planu, dotyczą obszaru zabudowy w rejonie dawnego klubu "Lokomotywa" oraz utworzenia drogi publicznej, prowadzącej do stacji towarowej od strony ul. Konikowo. Obecnie ta droga także istnieje (z betonowych płyt), ale jedynie nieformalnie i w zasadzie przebiega przez grunty należące do Skarbu Państwa. Docelowo miałaby zapewnić alternatywne połączenie dla tego obszaru. 

- Myślę, że te rozwiązania zapisane w MPZP są rozwiązaniami, które nikogo nie blokują. Dają one różne możliwości funkcjonowania i rozwoju. Myślę, że dają - co jest dla nas niezwykle istotne - możliwość zagospodarowania terenów pokolejowych. Mimo tego, że my jako Miasto nie jesteśmy właścicielem terenów pokolejowych, tylko jest nim spółka PKP S.A., która oddała w zarządzanie ten teren jeśli chodzi o zagospodarowanie spółce XCity. Cały czas staramy się prowadzić akwizycję dla tego terenu. Odwiedziliśmy lub co najmniej wysłaliśmy pisma do wszystkich ministerstw w celu ulokowania tam muzeum kolejnictwa, niestety te próby przynajmniej do dnia dzisiejszego nie uzyskały aprobaty. Próbowaliśmy zainteresować inwestorów, m.in. spółka Arche, wysłaliśmy do nich stosowne pismo z dokumentami i założeniami, jakie będą w miejscowym planie oraz założeniami warsztatów charette, rozwiązaniami tam zawartymi. Także tutaj mimo tego, że liczyliśmy na to iż spółka, która zainwestowała w cukrownię żnińską, byłaby być może zainteresowana także rozwiązaniami na terenie naszej parowozowni - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny na początku spotkania. 

Następnie przybliżono założenia planu zagospodarowania przestrzennego. Przewiduje on iż ul. Składowa zostanie połączona z ul. Słoneczną nową drogą, która jednocześnie "otworzy" dostęp do terenów produkcyjno-usługowych, a także zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami. Tereny parowozowni przewidziano pod usługi i handel powyżej 2 tys. metrów kwadratowych, gdyż polskie przepisy nie przewidują stricte "działalności muzealnej".

Północna część kompleksu to przede wszystkim usługi. Najwięcej zainteresowania mieszkańców budziła jednak kwestia bocznicy oraz połączenia tego terenu z ulicami publicznymi. Jak wskazano podczas spotkania, dojazd do tego miejsca prowadzić ma docelowo przez ul. Pocztową oraz drogę publiczną do ul. Konikowo. Kwestia tej ostatniej ulicy najbardziej zainteresowała mieszkańców tejże, którzy już teraz wskazują na jej zły stan oraz niewystarczającą szerokość. Jak jednak pokazali urzędnicy, PKP przedstawiając Miastu założenia do zagospodarowania planu, "wycięło" jeszcze fragment terenu przy ul. Konikowo, gdzie stoi dawna sekcja eksploatacji PKP. 

Właśnie wątek bocznicy, na której wyładowane są różne kruszywa i inne materiały sypkie, a do tego prowadzony jest transport ulicami centrum Gniezna, budziła największe zainteresowanie. - PKP PLK nie ma na dzisiaj planów likwidacji bocznicy kolejowej przy ul. Pocztowej, na swoim terenie zamkniętym. O tym też rozmawialiśmy i pytaliśmy wprost, jaka jest możliwość, by to zostało zlikwidowane - mówił Jarosław Grobelny. Dodał iż kolej ma alternatywę w postaci bocznicy na stacji Gniezno Winiary, ale wiele zależy też od "rozbicia" PKP na różne spółki, z których każda odpowiada za coś innego. Dodał iż może uda się coś zmienić po tym, jak powstanie droga równoległa dla ul. Wolności łącząca ul. Wrzesińską z ul. Witkowską. To ma sprawić, że docelowo tranzyt ma zostać zupełnie przeniesiony poza centrum miasta: - Być może to spowoduje, że chęć odbioru transportu będzie większa ze strony stacji Gniezno Winiary, ale tu od razu dopowiem - nie możemy zamknąć formalnie dojazdu czy do firm, które funkcjonują na tym terenie, czy nie możemy zamknąć dostępu do bocznicy kolejowej w ogóle - mówił wskazując, iż wówczas ktoś może dochodzić odszkodowania za taki krok.

Wszystko więc wskazuje, że kwestia bocznicy w najbliższym czasie nie zostanie rozwiązana. Choć przedstawiano wiele pomysłów, takie jak przedłużenie ul. Chrobrego w kierunku torów i dalej wzdłuż aż do ul. Pod Trzema Mostami i tym samym odciążenie ul. Konikowo, to w zasadzie nie da się tego zrobić, póki PKP widzi swój interes w funkcjonowaniu dawnej stacji towarowej w obecnym kształcie. Można więc stwierdzić, że obszar pomiędzy skupem złomu, poprzez dawną rybiarnię aż do rozjazdów prowadzących na bocznice, nie zmieni się w najbliższych latach. Tak też nie skończą się problemy mieszkańców ul. Pocztowej z ciężkimi transportami, przejeżdżającymi koło ich domów. Konkludując - spotkanie do samego planu nic nowego nie wniosło, ale wyraziło uwagi części gnieźnian co do tego, jak ten obszar funkcjonuje obecnie. Sam wątek parowozowni, choć jak najbardziej istotny, nie znajdzie rozwiązania dopóki nie będzie inwestora chcącego wyłożyć duże pieniądze. Na to wciąż się nie zanosi, mimo wielu szumnych zapowiedzi, także wśród zmieniających się (jak rękawiczki) przedstawicieli zarządów spółek PKP. 

Uwagi w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można składać w nieprzekraczalnym terminie do 8 grudnia 2021 r. do Urzędu Miejskiego w formie pisemnej lub elektronicznej.

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Maro piątek, 03 grudnia 2021 13:19 napisane przez Maro

  Wzdłuż tej bocznicy powinna być poprowadzona jedno kierunkowa jezdnia jako przedłużenie ulicy biegnącej od dworca ( obecnie jednokierunkowa ale w stronę przeciwną). Ulica ta powinna biec aż do ronda przy ulicy Słowackiego. Powinna ona biec wzdłuż zaplecza istniejących firm przy ulicy Konikowo.. Natomiast dotychczasowa ulica Konikowo powinna zostać zamieniona w ulicę jednokierunkową biegnącą od ronda przy Słowackiego aż do skrzyżowania z ulicą Chrobrego. W ten sposób zbyt wąska obecnie ulica Konikowo stała by się bezpieczniejsza a przy samym parku i boisku koło Urzędu Miejskiego ( dawnej szkoły nr 4) można by stworzyć wzdłużne, BEZPŁATNE miejsca postojowe. Takie miejsca postojowe przydały by się np w czasie funkcjonowania lodowiska !!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza mieszko poniedziałek, 22 listopada 2021 08:41 napisane przez mieszko

  Brawo Zatroskany mieszkaniec. Moim zdaniem obiekt parowozowni jest idealnym miejscem na muzeum i stolicę Eksperymentu. Szkoda tego obiektu. Kilku parlamentarzystów wystosowało interpelację i temat umarł. W takim Wolsztynie całe miasto zabiega o podobny temat.

 • Link do komentarza Zatroskany mieszkaniec niedziela, 21 listopada 2021 08:57 napisane przez Zatroskany mieszkaniec

  Zgadzam się z Bolkiem.
  W Polsce w ostatnich latach, państwo wyłożyło sporo pieniędzy na nowe muzea, budowane od podstaw.
  Tutaj mamy autentyczny zabytek, który wymaga naprawy i konserwacji.
  W tym przypadku, nie rozumiem dlaczego państwo nie chce zainwestować w ten zabytek.
  Parowozownia, wraz z powstająca Stolica Eksperymentu, mogłyby stanowić jakas całość. Tam roboty i procesory, tutaj para i ciężka praca ludzi. Razem mogłyby pokazywać jak zmienia sie szybko świat i technika.

 • Link do komentarza Bolek sobota, 20 listopada 2021 14:05 napisane przez Bolek

  Zatroskany mieszkaniec masz rację, ale pieniądze są w Polsce. Tylko wydawane są na betonowe ławki itp. Pytanie co robią nasi parlamentarzyści?

 • Link do komentarza Radek sobota, 20 listopada 2021 09:36 napisane przez Radek

  Problematyczna nie jest bocznica, tylko mieszkańcy obok. Co było prędzej, mieszkańcy i potem dobudowali tory czy raczej najpierw tory? To tak jakby ktoś zamieszkał kolo lotniska i dziwil się że samoloty tam lądują i startują...

 • Link do komentarza Zatroskany mieszkaniec piątek, 19 listopada 2021 15:23 napisane przez Zatroskany mieszkaniec

  Parowozownia jest pięknym zabytkiem techniki kolejowej. Mogłaby przyczynić się do zwiększenia liczby turystów w Gnieznie i zatrzymania ich na dłużej niż jeden dzień.
  W Niemczech bardzo dba sie o takie zabytki. Przykładem są stare wyremontowane parowozy na stacji w Lipsku lub wagony kolejowe na bocznicy w Albeku lub Heringsdorfie oraz innych miejscowościach.
  Jeżeli brak jest inwestorow w Polsce, należy ich szukać poza granicami na terenie Niemiec, Austrii lub Wielkiej Brytanii.

 • Link do komentarza Dyzio piątek, 19 listopada 2021 14:06 napisane przez Dyzio

  Miasto ma możliwość na zachowanie pięknego zabytkowego zabytku i wysyła pisma do ministerstwa ? W takich sprawach jedzie się do premiera i rozmawia face to face. Wstyd, że o taki zabytek dba tylko jakieś stowarzyszenie bez dotacji.

 • Link do komentarza Konkurencja nie śpi. piątek, 19 listopada 2021 13:01 napisane przez Konkurencja nie śpi.

  Gniezno posiada unikat architektury kolejowej o wybitnych walorach zabytkowych.
  „Z uwagi na unikatowy charakter stacji ochrona konserwatorska musi być restrykcyjna, a wszelkie potencjalne zmiany należy konsultować ze specjalistami z dziedziny historii kolejnictwa i techniki. Podejmowanym działaniom musi towarzyszyć świadomość ingerencji w jeden z najcenniejszych dużych zespołów stacyjnych w Polsce. Przy planach rewitalizacji oraz adaptacji do nowych funkcji nie zezwala się na wprowadzanie funkcji, które będą zmuszały do poważnych ingerencji w materiał, bryły, elewacje, a także historyczny układ przestrzenny stacji”. (KRAJOWY OŚRODEK BADAŃ i DOKUMENTACJI ZABYTKÓW KARTA EWIDENCYJNA ZABYTKÓW ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA) autor prof. Miron Urbaniak
  W jednym z programów National Geographic, prowadzący, a zarazem europejski historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!

 • Link do komentarza Mina piątek, 19 listopada 2021 11:52 napisane przez Mina

  My na Pocztowej i Konikowo zaczniemy również protestować jak mieszkańcy domów przy skupie złomu . Tam przebiegał transport ciężkich aut dowożących towary od kilkudziesięciu lat. Te domy i mieszkania były dla pracowników kolejowych. Osoby ktore tam mieszkają wiedziały na co sie piszą i jaki zawód wybrały . Nie zgadzamy się na ciężki transport obok naszych prywatnych domów . Mieliśmy zamknięty most i codziennie znosiliśmy ten hałas nie mówiąc o zniszczeniu domów, ktore się trzęsą jak przejeżdżają ciężkie samochody . Nie róbcie coś kosztem drugiego. Ta ulica i te domy ulegaja ruinie !!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022