Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto planuje budowę drogi łączącej ul. Poznańską z ul. Orzeszkowej
wtorek, 25 stycznia 2022 12:35

Miasto planuje budowę drogi łączącej ul. Poznańską z ul. Orzeszkowej

 

W najbliższych latach planuje się zrealizowanie nowej drogi, która odciąży ul. Bluszczową i stanie się alternatywnym wyjazdem dla mieszkańców os. Skiereszewo w ul. Poznańską. 

To przedsięwzięcie od lat znajduje się w planach zagospodarowania przestrzennego pod nazwą "ul. Bł. Michała Kozala". Droga, która ma połączyć ul. Poznańską z ul. Elizy Orzeszkowej, w swoim założeniu ma skomunikować także tereny inwestycyjne położone pomiędzy nią a szpitalem "Dziekanka". Przypomnijmy, że zostały one jakiś czas temu sprzedane przez Miasto Gniezno, a na ich obszarze istnieje możliwość ulokowania obiektów handlowych wielkopowierzchniowych. 

Nowa droga docelowo ma też zabrać ruch z ul. Bluszczowej, która jest jedną z dwóch (obok ul. Swarzędzkiej), która łączy tę część osiedla z ul. Poznańską. 

Niedawno Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na dokumentację projektową dla budowy nowej drogi o długości ponad pół kilometra. Inwestycja zakłada powstanie jednojezdniowej ulicy z dwoma pasami ruchu. Od strony wschodniej przewiduje się wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej, a od strony zachodniej - drogi wewnętrznej doprowadzającej ruch do posesji oraz ul. Poprzecznej i drogi serwisowej prowadzącej wzdłuż ul. Poznańskiej.

Ponadto w 1/3 długości odcinka, tuż za kościołem, powstać ma rondo łączące się z planowaną w przyszłości drogą, która będzie komunikować ul. bł Michała Kozala z wspomnianym terenem inwestycyjnym. 

Koncepcja zakłada także przebudowę w obszarze ul. Poznańskiej, gdzie powstanie nowe skrzyżowanie, a zlikwidowane zostanie obecnie istniejące z ul. Bluszczową. Nadal jednak będzie istnieć skrzyżowanie z ul. Topolową.

Projekt ma powstać w dwóch etapach i wykonany ma zostać w ciągu 9 miesięcy. To pozwala przypuszczać, że jeśli byłoby finansowanie, budowa drogi mogłaby się rozpocząć w 2023 roku.

Do przetargu na wykonanie dokumentacji wystartowały dwie firmy, jednak ich ceny proponowane za wykonanie usługi odbiegają od kwoty zarezerwowanej na to zadanie. Miasto bowiem przewidziało na ten cel 250 tys. złotych, podczas gdy najtańsza z ofert wynosi 325 tys. złotych, a druga przeszło 484 tys. złotych. Decyzja w sprawie wyboru jeszcze nie zapadła. 

 

15 komentarzy

 • Link do komentarza Stan piątek, 04 lutego 2022 16:17 napisane przez Stan

  Nie jestem urzędnikiem, mam tam działkę.

 • Link do komentarza Do Stan czwartek, 03 lutego 2022 14:06 napisane przez Do Stan

  Czy te peany nad inwestycją, której nie skonsultowanon z mieszkańcami robisz w ramach obowiązków w pracy jako urzędnik?

  Zamknięcie Bluszczowej i zakaz skrętu w lewo od Topolowej to dramat dla mieszkańców i gwóź dź do trumny dla przedsiębiorców.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 27 stycznia 2022 22:00 napisane przez mieszkaniec

  Ponad 35 lat ludzie prosili tam o drogę, nie było jeszcze kiedyś Kościoła MBFatimskiej i ludzie z osiedla chcieli przejść suchą nogą do kościoła bł. Kozala. Poza tym dzieci tamtędy miałyby bezpieczną drogę do szkoły itd. No, ale ale mieszkańcy, ani dzieci nie miały tej siły przebicia do ma developer. A nie łaska by tak było, żeby w umowie zawrzeć warunek budowy tej drogi przez developera, który tam będzie robił świetne interesy? No, ale kto ma o tym myśleć ? Urzędnicy, którzy nigdy nie pracowali na swoim i rządzą tylko kasą Miasta?

 • Link do komentarza Stan czwartek, 27 stycznia 2022 16:22 napisane przez Stan

  Jeżeli na tym polu powstanie infrastruktura handlowo - usługowa, to miasto będzie miało stały, niemały dochód z podatków. To chyba jest proste do zrozumienia. Miasto będzie miało pieniądze na inne inwestycje.

 • Link do komentarza Miro kozubinski czwartek, 27 stycznia 2022 12:57 napisane przez Miro kozubinski

  W pierwszej fazie miasto sprzedaje super teren inwestorowi za kilka milionów zł następnie buduje za kilka milionów nowa ulice świetny interes który mogli wymyślić ludzie którzy nigdy nie zarobili prywatnie żadnej zlotowki

 • Link do komentarza Stan czwartek, 27 stycznia 2022 12:14 napisane przez Stan

  Bardzo dobry projekt. Droga umożliwi dostęp do działek od strony pola między Dziekanką a ulicą Bluszczową.

 • Link do komentarza PO bandzie czwartek, 27 stycznia 2022 10:21 napisane przez PO bandzie

  Rozumiem że " drużyna Budasza" chce zrobić " dobrze " deweloperowi któremu sprzedaje ziemię i chce mu jeszcze zafundować z naszych pieniędzy drogę ,kanalizację ,gaz ,prąd ,wodę itd ! Jak się deweloper odwdzięczy i komu ? Zobaczymy lub nie ;)

 • Link do komentarza Stan środa, 26 stycznia 2022 19:02 napisane przez Stan

  Bardzo dobry pomysł. Ulica umożliwi dostęp do działek od strony pola między Dziekanką i ulicą Bluszczową. Obecnie jest problem z dojazdem.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski środa, 26 stycznia 2022 18:21 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Jeśli już ma być ulica łącząca Poznańską z Orzeszkowej to nie ul Kozala tylko od strony parku Dziekanki po prostu zrobić nową szeroką ulice. Tu gdzie jest skrzyzowanie Topolowa a Bluszczowa najlepsze byłoby duże rondo. Tylko w Magistracie są na to za głupi ludzie by to rozważyć.

 • Link do komentarza Antek środa, 26 stycznia 2022 14:28 napisane przez Antek

  Przecież tej nowej ulicy Kozala nie da się w późniejszym czasie połączyć z mostem lub tunelem , który będzie wybudowany w okolicach Dalek. Czy nie można było lepiej , rozsądniej wydać tych naszych , miejskich gnieźnieńskich pieniędzy by połączyć ulicę Poznańską z Dalkami ?

 • Link do komentarza Kibic wtorek, 25 stycznia 2022 22:26 napisane przez Kibic

  No naprawdę taki ruch na Swarzędzkiej i Bluszczowej że trzecia droga jest wręcz konieczna. Dobrze że choć dla tej drogi nie trzeba wyciąć kolejnych setek drzew.

 • Link do komentarza Marzyciel wtorek, 25 stycznia 2022 19:38 napisane przez Marzyciel

  Chory pomysł ! Znowu nasze pieniądze zostaną wydane w bezsensowny sposób ! A gdzie powstanie przyszła "przeprawa" przez tory Toruń - Poznań w kierunku Dalek? Czy ewentualna, nowa, porządna szeroka ulica nie powinna być zbudowana na przedłużeniu właśnie tej przeprawy ? Po co teraz, chce się wydać miliony złotych na ulicę do kościoła bł Kozala, jeżeli ten kościół ma już dobre połączenie z miastem ulicą Elizy Orzeszkowej ? Poza tym, tą ulicę miał wykonać samodzielnie przyszły inwestor, który podejmie się wybudować na działce Miasta Gniezna Hipermarket. Kto z Urzędu Miasta Gniezna podjął decyzję by zbudować tą ulicę .... za tego inwestora? Ile go to kosztowało ? A może na tej działce za "Dziekanką" już nie ma powstać Hipermarket tylko ...... kolejne bloki mieszkalne ? Któremu wobec tego deweloperowi najbardziej by zależało na tej ulicy ? Krótko mówiąc ktoś komuś dał w Ła ............ . A może by tak w końcu i Gnieźnie tak jak w Warszawie dobrze by było powołać jakąś komisję z udziałem uczciwego prokuratora i uczciwych radnych , by tą dz i w n ą sprawę wyjaśnić ? No Panowie i Panie jest wśród Was kilku uczciwych ?

 • Link do komentarza Marcin wtorek, 25 stycznia 2022 18:10 napisane przez Marcin

  Mogliby zacząć od chodników w tej części, która też się mocno rozbudowuje, czyli Kostrzyńska, Pobiedziska, dojazd, poprzeczna wzlaszcza, że bluszczowa, głęboka, wspomniana swarzędzka już piękne nowe chodniki maja. Wygląda tam jak 30 lat temu

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 25 stycznia 2022 15:25 napisane przez kierowca

  Firmy sobie liczą. Lecz ciekawe za jaką jakość ? Taką jak na ul. Wolności to dziękuję.

 • Link do komentarza Wasyl07 wtorek, 25 stycznia 2022 15:14 napisane przez Wasyl07

  W pierwszej kolejności porządek zrobić z ul. Kleckowskom.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane