Jesteś tutaj:Gospodarka Lasy Państwowe planują kupno terenów pod zalesienie
środa, 09 lutego 2022 14:17

Lasy Państwowe planują kupno terenów pod zalesienie

 
Lasy Państwowe planują kupno terenów pod zalesienie źródło: Nadleśnictwo Gniezno

Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. Także Nadleśnictwo Gniezno poszukuje terenów, które mogłyby zostać w przyszłości zalesione. 

Obecnie lasy stanowią niemal 30% powierzchni kraju i Polska w zestawieniu europejskim znajduje się pod tym kątem w czołówce państw. Większością z nich, tj. 77% zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a 19% znajduje się w rękach prywatnych.

Zgodnie z założeniami Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa, do 2050 roku zalesienie Polski ma zostać zwiększona do 33%. Aby to mogło zostać zrealizowane, rozpoczęła się akcja skupu gruntów leśnych. 

Jakie tereny będą brane pod uwagę? Zgodnie art. 37 Ustawy o lasach mogą zostać nabyte „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”. Pod uwagę brane mają być przede wszystkim te grunty, które już teraz przylegają do kompleksów leśnych i możliwe jest dzięki temu ich powiększenie. Pod uwagę brane są również nieruchomości, na których istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej

Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Osoby zainteresowane sprzedażą gruntu, powinny najpierw upewnić się, pod które nadleśnictwo podlega dany teren, a następnie zwrócić się do niego z odpowiednim wnioskiem. Dokumentacja musi zawierać: 

1. Lokalizację gruntów, w tym numer działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, oraz gminę;
2. Wypis z ewidencji gruntów i budynków wskazujący powierzchnię gruntów oraz rodzaj użytku ewidencyjnego;
3. W przypadku gruntów rolnych potwierdzenie od właściwego terytorialnie urzędu gminy o przeznaczeniu gruntów do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
4. Numer Księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.

W przypadku Nadleśnictwa Gniezno, dokumenty należy składać bezpośrednio w siedzibie przy ul. Wrzesińskiej 83 w Gnieźnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Pamiętać należy, że powiat gnieźnieński objęty jest także nadleśnictwami: Czerniejewo, Gołąbki i Durowo.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Obserwator środa, 16 lutego 2022 10:02 napisane przez Obserwator

  3500zł (trzy tysiące pięćset)stawka za 1ha odkup

 • Link do komentarza wilk piątek, 11 lutego 2022 18:52 napisane przez wilk

  Ola Oleńka NIE jedziesz przykuć się do drzewa na Jelonek,tak jak to robili twoi kumple w puszczy Białowieskiej,gdzie kornik zniszczył tysiące drzew ???Ach nie ma u nas w powiecie pseudo ekologów,bo to wycinają swoi nie,platfusy z komuszej drużyny !!! Jak swoi to można,a jak pisiory to nie można !!

 • Link do komentarza maria piątek, 11 lutego 2022 11:31 napisane przez maria

  Ad.Aleksandra - skończ już z tymi swoimi urojeniami antycovidowymi.

 • Link do komentarza senior czwartek, 10 lutego 2022 18:47 napisane przez senior

  Wielcy filozofowie?! Przestańcie wypisywać głupoty. Urbanizacja kraju powoduje, ze niestety, trzeba się z czymś pożegnać, by co innego mogło powstać. Tak jest miedzy innymi z drogami, które są pilną koniecznością rozwoju każdego cywilizowanego państwa. A drzewa? no cóż, one rosną nie jako sztuka dla sztuki, a przede wszystkim stanowią wartość użytkową, jako baza dla przetwarzania na inne towary. Polskie leśnictwo bardzo dba o to, by w miarę usuwania drzew z różnych powodów, inne miejsca zalesiać, co jak widzimy jest również w ofercie zakupu terenów pod zalesianie. Drzewa nie mogą rosnąć w nieskończoność, wycinka często jest konieczna i bezwzględna z różnych powodów. Natomiast wyskoki tzw. ekologów i takich niedokończonych obrońców lasu to tylko polityka i politykierstwo nie mające żadnego uzasadnienia naukowego.

 • Link do komentarza yeti czwartek, 10 lutego 2022 17:24 napisane przez yeti

  Aleksandro, nadleśnictwo nie chciało drogi przez las, ale nie miało wyboru, bo chcieli tak mieszkańcy Pławnika i prezydent Budasz, który ją buduje razem z marszałkiem Woźniakiem.

 • Link do komentarza Aleksandra czwartek, 10 lutego 2022 14:13 napisane przez Aleksandra

  Tak to jest jak wycinają masowo lasy, teraz ich braknie.
  A ciekawe czy droga na Jelonku w środku lasu nadal powstanie?
  Najpierw wycinają a teraz się obudzili bo braknie lasów... co za hiporyci...zupełnie jak z tą plandemia...

 • Link do komentarza Batman środa, 09 lutego 2022 18:05 napisane przez Batman

  Ciekawe jaką stawkę ha mają?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane