Jesteś tutaj:Gospodarka ZIT ma pomóc w zdobyciu 15 mln euro przez samorządy
poniedziałek, 14 lutego 2022 11:14

ZIT ma pomóc w zdobyciu 15 mln euro przez samorządy

 

Samorządy z całego powiatu podjęły uchwały o przystąpieniu do Stowarzyszenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które w swoim założeniu ma stanowić wzmocnienie w ubieganiu się o środki zewnętrzne z nowej perspektywy unijnej.

ZIT jest odpowiednikiem dawnego OSI - Obszarów Strategicznej Interwencji. W ramach tego drugiego w poprzednim okresie finansowania, zrealizowanych zostało kilka inwestycji w naszym regionie. Do OSI, z uwagi na obowiązujące kryteria, nie mogło przystąpić kilka samorządów, ale obecne rozwiązanie daje im na to szansę.

ZIT-y obejmują w Wielkopolsce sześć obszarów funkcjonalnych, - Miasto Poznań, aglomerację kalisko-ostrowską, Konin, Piłę, Leszno oraz Gniezno. W ostatnich tygodniach jedenaście samorządów z powiatu gnieźnieńskiego przystąpiło do stowarzyszenia ZIT. 

- Do końca lutego odbędzie się zebranie założycielskie członków stowarzyszenia, gdzie stowarzyszenie stanie się faktem. Po tym zostanie zarejestrowane w sądzie i będzie mogło zacząć działań. Instrument wsparcia, jakim jest ZIT, wymaga właśnie zawiązania sformalizowanej struktury. Stowarzyszenie nie będzie występowało bezpośrednio o środki finansowe do instytucji zarządzającej, ale będzie reprezentantem wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. O środki będzie aplikowała każda jednostka indywidualnie - mówił Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Na co będą mogły pójść środki w ramach alokacji ZIT? Przedsięwzięcia mogą się znajdować w obszarach m.in. rozwoju infrastruktury łączącej gminy (w tym rozwoju tras rowerowych), publicznych e-usług, edukacji, poprawy stanu środowiska naturalnego czy zwiększenia efektywności energetycznej. Alokacja środków dla ZIT to blisko 15 mln euro, czyli obecnie przeszło 60 mln złotych. Sam ZIT ma funkcjonować do 2027 roku - do końca obecnej perspektywy unijnej.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Marek środa, 16 lutego 2022 09:36 napisane przez Marek

    W kwestii porządkowej . O 15 milionów Euro mogą aplikować samorządy z Wielkopolski czy to jest kwota do podziału na Samorządy ...... z Całej Polski?

  • Link do komentarza Marek poniedziałek, 14 lutego 2022 11:50 napisane przez Marek

    W kwestii porządkowej . O 15 milionów Euro mogą aplikować samorządy z Wielkopolski czy to jest kwota do podziału na Samorządy ...... z Całej Polski?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane