Jesteś tutaj:Gospodarka Mieszkańcy i przedsiębiorcy przeciwko zamknięciu wyjazdu na ul. Poznańską
poniedziałek, 21 lutego 2022 12:14

Mieszkańcy i przedsiębiorcy przeciwko zamknięciu wyjazdu na ul. Poznańską

 

Mieszkańcy oraz przedsiębiorcy osiedla Skiereszewo są przeciwni założeniom koncepcji budowy nowej drogi, która połączy ul. Poznańską z ul. Orzeszkowej. Ich zdaniem, proponowane rozwiązanie utrudni im funkcjonowanie. 

Pod koniec stycznia poinformowaliśmy, że Miasto Gniezno przygotowuje się do sporządzenia dokumentacji związanej z budową ul. Biskupa Michała Kozala. Droga ta docelowo ma połączyć ul. Orzeszkowej z ul. Poznańską i skomunikować ze sobą teren inwestycyjny położony pomiędzy osiedlem a szpitalem "Dziekanka". 

Założenia koncepcji przewidują także zamknięcie wyjazdu z ul. Bluszczowej w ul. Poznańską, gdyż rolę tej pierwszej drogi przejąć ma nowa ulica, która będzie wyprowadzać ruch z osiedla. Sama ul. Bluszczowa miałaby zostać połączona z nią przez ul. Poprzeczną oraz "bisówkę" prowadzącą do posesji. Na to nie zgadza się część mieszkańców oraz przedsiębiorców z tego rejonu, którzy w poniedziałkowe przedpołudnie poinformowali o swoim sprzeciwie wobec takich planów.

- Miasto, mając w zanadrzu taką rozbudowę, powinno się zastanowić. Sprzedało naprzód grunt, a teraz ma problem z wyjazdem. Myślę, że jest to kardynalny błąd urzędników. To, co teraz tu przedsiębiorcy postulują i my mieszkańcy, że ul. Bluszczowa pozostanie w takim stanie, z jakim jest. Zostało na to przeznaczonych dużo pieniędzy, walczyliśmy o przejście, o światła i to już mamy. Dzisiaj ma to zostać zepsute, zniwelowane. Myślę, że należy się nad tym zastanowić - mówił Zenon Kościański

O co postulują mieszkańcy? Przede wszystkim o pozostawienie wyjazdu z ul. Bluszczowej w takiej formie, jak ma to miejsce obecnie. Wskazują, że nawet jej zamknięcie nie spowoduje, że zniknie sygnalizacja świetlna w tym rejonie, bo nadal będzie istniał wyjazd z przeciwległej części osiedla przez ul. Topolową.

W sprawie szczególnie protestują przedsiębiorcy - w poniedziałek pojawiło się ich kilkunastu, prowadzących komisy, pocztę, wypożyczalnię sprzętu budowlanego, sklepy: - My jesteśmy zdruzgotani zamysłem, bo zostaniemy całkowicie odcięci od możliwości dojazdu do naszych firm. Nie wyobrażamy sobie, by dostawy do naszych przedsiębiorstw będą prowadzone przez ciąg pieszo-jezdny, tak jak zawarto to w koncepcji, gdzie pieszy i rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodem. Na tę chwilę koncepcja w ogóle nie zakłada, że będą mogły do nas dojechać samochody powyżej 12 ton. Są to rzeczy absurdalne, zupełnie nieprzemyślane przez urbanistów - stwierdził Patryk Zych. Jak dodał, nikt nie ma nic przeciwko budowie samej ulicy, bo na pewno pozwoli ona skomunikować tereny, przy których powstają kolejne bloki i domy. 

Podobnego zdania jest Walenty Kaźmierczak, prezes zarządu PSS Społem, która to sieć prowadzi sklep u zbiegu ul. Bluszczowej i Poznańskiej. - Nie było informacji dla nas, że ta ulica nie będzie drożna i nie będzie można nią jeździć w każdą stronę - stwierdził dodając, że zamknięcie wyjazdu z ul. Bluszczowej utrudni klientom dostęp do sklepu. Korzysta z niego wielu tych, którzy przyjeżdżają z dalszych części osiedla

Dodatkowo, jak wskazują mieszkańcy, sama propozycja zamknięcia wyjazdu z ul. Bluszczowej, jest niezgodna z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym w 1999 roku. Zgodnie z nim, wyjazd z ul. Bluszczowej jest zachowany, ale przewidziano też budowę nowej ul. Kozala - również z wyjazdem na ul. Poznańską.

Plan dla wolnego terenu pomiędzy osiedlem a szpitalem "Dziekanka", uchwalony w 2012 roku, także przewiduje budowę ul. Kozala, ale w swoim założeniu nie objął on wyjazdu z ul. Bluszczowej. Toteż w dokumentach planistycznych istnieją oba połączenia ul. Poznańskiej - przez ul. Bluszczową i przez ul. Kozala.

- Przez te wszystkie lata ludzie zainwestowali swoje pieniądze w oparciu o ten plan, który stanowi akt prawa miejscowego. W 2012 roku na sąsiedni teren uchwalono nowy plan, obejmujący zjazd z ul. Kozala. Zjazd z ul. Kozala jest niezgodny z rozporządzeniem o warunkach technicznych, jakimi powinny odpowiadać drogi. Nie wiem jakim cudem zarządca drogi uzgodnił ten plan miejscowy, bo w mojej ocenie jest on uzgodniony niezgodnie z przepisami prawa i w zasadzie nie powinno do tego dojść - stwierdziła Jolanta Pawłowska, występująca w imieniu jednego z przedsiębiorców z ul. Bluszczowej. Dodała, że zamknięcie wyjazdu z ul. Bluszczowej powinno być uchwalone w ramach zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, co leży w kompetencji Rady Miasta. 

- Jest to dla mnie skandalicznym, że nie konsultuje się w ogóle z mieszkańcami takich projektów, nie przekazuje takich informacji do Rady Osiedla Skiereszewo mimo, że jest to obowiązek wynikający ze statutu Miasta Gniezna - mówił radny Tomasz Dzionek. Jak stwierdził, w sprawie Miasto Gniezno korespondowało z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, jednak według jego informacji, ta druga instytucja wskazywała na konieczność wystąpienia o odstępstwo od przepisów (co umożliwi powstanie dwóch skrzyżowań blisko siebie). Miasto miało tego nie zrobić i przystąpić do prac nad ul. Kozala.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy zamierzają w tej sprawie zbierać podpisy pod petycją w celu zachowania połączenia ul. Bluszczowej z ul. Poznańską. 

 

Zetknięte ze sobą obowiązujące obecnie dwa plany zagospodarowania przestrzennego:


Koncepcja wyjazdu z os. Skiereszewo zawarta w dokumentacji przetargowej na sporządzenie projektu - styczeń 2022 r.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Yna sobota, 23 kwietnia 2022 11:05 napisane przez Yna

  Rada Osiedla Skiereszewo powinna dawno być wymieniona. Z mieszkańcami nie uzgadniają niczego, a przewodniczący Rady nie działa w interesie mieszkańców tylko przedsiębiorców. Sam jest przedsiębiorcą - materiały budowlane. Czy jest możliwe, ażeby nie był zainteresowany branżą budowlaną? Czy6zatem jest bezstronny? Mieszkańcy Bluszczowej nie pragną wzmożonego ruchu wbrew sugestii autora artykułu!!!!!!! To jest nonsens.
  Miasto powinno trzymać się planu zagospodarowania!!!!!!!

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 24 lutego 2022 15:30 napisane przez wyborca

  Na mieście mówi się, ze radny Dzionek szykuje się na prezydenta Gniezna(?!) I to by uzasadniało jego postawy. Tę w urzędzie i tę wobec mieszkańców. Czy to nie jest rodzaj hipokryzji? "Kawa" ma 100 % racji!

 • Link do komentarza Do Kawa środa, 23 lutego 2022 20:50 napisane przez Do Kawa

  Jakbyś się interesował, to byś wiedział, ze radny Dzionek nie raz krytykował urząd miasta. I tak jest w tym przypadku, gdzie stoi po stronie mieszkańców.

 • Link do komentarza Jonny środa, 23 lutego 2022 08:30 napisane przez Jonny

  Nie jest prawdą, że wszyscy mieszkańcy są przeciwni zamknięciu wjazdu z Poznańskiej. Jest duża grupa, dla której takie rozwiazanie proponowane przez miasto będzie wybawieniem. Natężenie ruchu na Bluszczowej czasami przekracza wszelkie normy.

 • Link do komentarza Interesant wtorek, 22 lutego 2022 22:39 napisane przez Interesant

  Po pierwsze, interesy mieszkańców nie są interesami przedsiębiorców, którym nie zależy na zachowaniu spokojnego charakteru okolicy.

 • Link do komentarza Kawa poniedziałek, 21 lutego 2022 21:14 napisane przez Kawa

  "Najfajniejszy" jest radny Dzionek. On jest za czy przeciw? Na posiedzeniach rady popiera wszystko co robi prezydent (przypominam z PO!!!) a potem wychodzi do ludzi i twierdzi, że jest przeciw tym decyzjom. To na posiedzeniach rady miasta trzeba się odezwać i zaprotestować!!! a nie robić kampanię wyborczą mydląc ludziom oczy.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 21 lutego 2022 19:35 napisane przez mieszkaniec

  Wybraliście Budasza, to teraz nie narzekajcie. Taki wam i nie tylko wam zgotował los!

 • Link do komentarza Wyborca poniedziałek, 21 lutego 2022 19:21 napisane przez Wyborca

  @ wściekła jesteś dlatego że wynajmujesz plac na komis?

 • Link do komentarza Mieszkaniec ul kozala poniedziałek, 21 lutego 2022 15:11 napisane przez Mieszkaniec ul kozala

  Szkoda ze nikt nie zapytał co mieszkańcu ulicy kozala myślą o rondzie przed płotem…

 • Link do komentarza wściekła poniedziałek, 21 lutego 2022 13:41 napisane przez wściekła

  I to mi się podoba. Niszczyc niekompetentnych urzędników ! Niszczyć niekompetentnych prezydentów , którzy za nic mają mieszkańców Gniezna ! Kiedy w końcu prezydenci przestaną nas lekceważyć i przestaną lekceważyć naszą Radę Osiedla Skiereszewo !!

 • Link do komentarza obserwator poniedziałek, 21 lutego 2022 12:49 napisane przez obserwator

  Do grupy osiedli, których mieszkańców prezydent i urzędnicy nie pytają o zdanie, dołącza Skiereszewo.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane