Jesteś tutaj:Gospodarka Trwają przygotowania do pierwszego odwiertu geotermalnego
piątek, 25 lutego 2022 18:10

Trwają przygotowania do pierwszego odwiertu geotermalnego

 
Trwają przygotowania do pierwszego odwiertu geotermalnego zdjęcie: Mirosław Jurgielewicz / źródło: Urząd Miejski

W przyszłym roku powinien zacząć się pierwszy odwiert geotermalny, który zostanie zrealizowany na terenie Gniezna.

Delegacja z Gniezna kilka dni temu wizytowała ciepłownię geotermalną w Koninie, gdzie zapoznawała się z funkcjonowaniem tego obiektu. Od roku Miasto Gniezno przygotowuje się do wykonania własnego odwiertu geotermalnego, na które otrzymało fundusze z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W sumie jest to 17 mln złotych.

Prace związane z wykonaniem próbnego odwiertu będą prowadzone na terenach niezamieszkałych przy ul. Gdańskiej w Gnieźnie (pomiędzy nieukończoną galerią handlową a ogródkami działkowymi), a sam odwiert będzie miał głębokość ponad 2 kilometrów. O tym, czy woda będzie miała odpowiednią temperaturę i parametry, żeby wykorzystać ją do celów energetycznych, będzie dopiero wiadomo w 2024 r.

- Obecne jesteśmy na etapie przygotowywania inżyniera kontraktu, który między innymi będzie sprawował nadzór i dozór geologiczny. W tym roku chcemy także wybrać wykonawcę otworu geotermalnego. Prace wiertnicze zaczną się w roku 2023, a zakończenie prac wraz z opracowaniem koniecznej dokumentacji dokumentującej parametry odwiertu powinny zakończyć się w roku 2024. Jeśli uzyskane parametry się potwierdzą, kolejnym etapem będzie budowa ciepłowni geotermalnej. W Gnieźnie spodziewamy się uzyskania mocy cieplnej na poziomie 6 MW. Liczymy na to, że na budowę ciepłowni będzie można uzyskać zewnętrzne dofinansowanie - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. O temacie odwiertu geotermalnego i sporach, jakie się wokół niego toczyły, pisaliśmy szerzej: Na co może liczyć Gniezno w geotermii?

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza kronikarz wtorek, 01 marca 2022 12:22 napisane przez kronikarz

  Panie Grobelny, przecież Pan, jako wysokiej rangi specjalista na pewnej konferencji wypowiedział się, ze Gniezno nie ma zasobów termalnych, które wspomogłyby choćby tylko miejscową ciepłownię? Dlaczego nagle zmienił Pan zdanie? Czy tylko dlatego, że tamten projekt był Kamińskiego, a chodziło o ośmieszenie kandydata w oczach gnieźnian? Teraz to nie jest już niepoważne i śmieszne tylko gospodarczo i środowiskowo uzasadnione? A może wody przez te dwa lata podgrzały się w tej gnieźnieńskiej ziemi? W historii naszego miasta znajdzie Pan na pewno właściwe miejsce!

 • Link do komentarza nats poniedziałek, 28 lutego 2022 09:21 napisane przez nats

  Zgadzam się Ana, Pamiętam jak kandydat Kamiński w wyborach mówił o geotermii, realnie i rzeczowo przedstawiając założenia projektu, Drużyna Budasza pękała ze śmiechu i na potęgę krytykowała ten pomysł. A teraz proszę "ich pomysł". I tak jest w całym kraju. PO krytykuje i wyśmiewa, a potem podaje jako swoje. Ale wyborcy pamiętają!

 • Link do komentarza kabat niedziela, 27 lutego 2022 10:30 napisane przez kabat

  Gniezno skopiowało projekt kandydata na prezydenta pana Kamińskiego.
  Projekt wyśmiewany a teraz podkradany. Ładnie tak, bez przeprosin przywłaszczyć sobie jako swój. wkład w rozwój miasta. Szkoda że wybory nie są co miesiąc a każdy nie posiada różowych okularów. Mimo wszystko życzymy powodzenia, albo geotermia, albo woda sodowa. Zawsze to coś nowego do miasta.

 • Link do komentarza Ana niedziela, 27 lutego 2022 01:16 napisane przez Ana

  Aha! Zaczynają się przygotowania do wyborów? Ale , ale czy w ten interes wchodzi nieulubiony Grobelny? Przecież to był wyśmiany prze Pełowców gwóźdź programu PiS.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane