Jesteś tutaj:Gospodarka Gmina Łubowo rozbuduje węzeł na S5
wtorek, 29 marca 2022 11:20

Gmina Łubowo rozbuduje węzeł na S5

 

Do jednej z większych inwestycji przystępuje Gmina Łubowo. Ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji oraz prac budowlanych związanych z rozbudową Węzła Łubowo na S5.

O tych zamierzeniach informowaliśmy kilka miesięcy temu, a teraz nabierają one coraz bardziej realnych kształtów. Gmina Łubowo ogłosiła przetarg typu "zaprojektuj i wybuduj", który zakłada rozbudowę części węzła w rejonie specjalnej strefy ekonomicznej. 

Obecnie węzeł funkcjonuje cały czas tak samo, jak w momencie wybudowania drogi S5 10 lat temu. Zjazd z nitki prowadzącej w stronę Gniezna kieruje na wiadukt, z którego dalej ruch kierowany jest do Fałkowa, a dopiero stamtąd ciężarówki zmierzają do terenów przemysłowych. Teraz planuje się przebudowę infrastruktury we wschodniej części węzła, gdzie ma powstać rondo komunikujące bezpośrednio z ww. strefą ekonomiczną. 

Nowe rozwiązanie ma ułatwić dojazd do powstających zakładów pracy dla pojazdów zmierzających od strony Poznania, jak i wyjeżdżających w kierunku Bydgoszczy. Docelowo więc odciąży drugie rondo, istniejące w Fałkowie - tędy nadal będą poruszać się pojazdy zjeżdżające z S5 z pasa w kierunku Poznania. 

- Przewiduje się wykonanie ronda średniego o średnicy zewnętrznej ok. 50 m z jezdnią o szerokości ok. 6m. Powstaną trzy wloty, w tym jeden na nową drogę zbiorczą - zawarto w dokumentacji postępowania.

Zarówno projekt, jak i wykonanie całej inwestycji, powinien powstać w ciągu 350 dni od momentu podpisania umowy. Na realizację tego zadania gmina Łubowo otrzymała promesę w wysokości 9 mln 946 tys. złotych w ramach Polskiego Ładu. 

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Obserwator środa, 30 marca 2022 19:52 napisane przez Obserwator

    Marek ZYGMUNT genialne rozwiązanie popieram.

  • Link do komentarza miki środa, 30 marca 2022 11:59 napisane przez miki

    Do obwodnicy miasta trzeba wizji, a tej władzom Gniezna brakuje - liczą się parki i fajerwerki. Żal gnieźnian

  • Link do komentarza Marek  ZYGMUNT wtorek, 29 marca 2022 13:15 napisane przez Marek ZYGMUNT

    Uwaga . Do Zarządu Dróg Krajowych i Zarządu Dróg Powiatowych. Z nowego ronda w Fałkowie powinien być też zjazd na wprost, w kierunku Pawłowa . W ten sposób, można by doprowadzic do wybudowania południowej obwodnicy Gniezna. Dzieki zjazdowi na wprost z ronda od strony strefy ekoejnomicznj i budowie drogi asfaltowej w kierunku Pawłowa a dalej w kierunku Zydowa bądz Cielimowa pojazdy cięezarowe mogly by wlasnie tutaj zjeżdżać z drogi ekspresowej S 5, by dalej jechać w kierunku Wrześni czy Witkowa i Powidza ( myślę o cięzkich pojazdach wojskowych armii amerykańskiej). W ten sposób transport ciężarowy jadący z Gdańsak, Bydgoszczy czy Wągrowca w kierunku Wrześni czy Powidza całkowicie omijał by Gniezno !! Jak widać jest okazja rozwiązać wielki problem komunikacyjny Gniezna. Czy Prezydent Gniezna Pan Tomasz Budasz i Pan Starosta Gruszczyński są wstanie podjąć się działania w tym kierunku ? Taka obwodnica południowa "załatwiła" by problem komunikacyjny Gniezna na długie lata. Jednocześnie przybliżyła by też Strefę Ekonomiczną w Fałkowie do Wrześni !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane