Jesteś tutaj:Gospodarka PSZOK dla mieszkańców Miasta Gniezna wkrótce w nowej lokalizacji
wtorek, 05 kwietnia 2022 08:02

PSZOK dla mieszkańców Miasta Gniezna wkrótce w nowej lokalizacji

  Artykuł sponsorowany

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, to miejsce, gdzie można oddać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny wytworzone wyłącznie przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Miasta Gniezna, w ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami. PSZOK nie przyjmuje odpadów poprodukcyjnych pochodzących z działalności gospodarczej.

Obecnie punkt PSZOK mieści się przy ul. Chrobrego 21 w Gnieźnie, czynny w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00, poza dniami świątecznymi. Wkrótce zmieni się jego lokalizacja.

Nowe miejsce znajduje się przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Osiniec 6 w Gnieźnie.

PSZOK będzie czynny we wtorek, czwartek i piątek w godzinach od 11:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 8:00 do 14:00. Jak wynika z godzin urzędowania punkt PSZOK będzie bardziej dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta Gniezna, z uwagi na wydłużony czas pracy w dni powszednie. Tak więc mieszkaniec będzie mógł odwieźć odpady również w godzinach popołudniowych.

W PSZOK przyjmowane są następujące rodzaje odpadów: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, odpady stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy (bioodpady), zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny pochodzący z gospodarstw domowych (w tym przeterminowane leki, chemikalia i termometry rtęciowe), odpady wielkogabarytowe (meble, dywany, materace itp.), odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki, zużyte opony ( z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.), odzież i tekstylia.

Na terenie PSZOK znajduje się ścieżka edukacji ekologicznej, która zawiera obowiązujący regulamin Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz zasady segregacji odpadów obowiązujące na terenie miasta Gniezna. Została ona zaprojektowana tak, by każdy mieszkaniec mógł uzyskać informacje na temat prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Racjonalna gospodarka odpadami część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów.

Przekazane odpady do PSZOK zostaną właściwie i bez szkody dla środowiska zagospodarowane, a tym samym przyczyni się to do zwiększania efektów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz ograniczenia masy składowanych odpadów.

 

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie URBIS Sp. z o.o.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Hodowca Milicjantów środa, 06 kwietnia 2022 21:40 napisane przez Hodowca Milicjantów

  Ten kto wymyślił ta lokalizację powinien dostać nagrodę w postaci bobla z natychmiastowym wypowiedzeniem .Czekam na te korki i blokowanie jednego pasa ruchu drogowego.

 • Link do komentarza Mateusz środa, 06 kwietnia 2022 08:16 napisane przez Mateusz

  Mnie interesuje teraz w jaki sposób rozwiążą kolejki. Na Chrobrego kolejki były aż do kolei, a tu gdzie? Na ulicy będą stali wstrzymując ruch?

 • Link do komentarza Sławek wtorek, 05 kwietnia 2022 18:50 napisane przez Sławek

  A mieszkańcy gminy Gniezno gdzie mogą wywozić odpady ???

 • Link do komentarza Antywirus wtorek, 05 kwietnia 2022 18:13 napisane przez Antywirus

  A gmina gdzie ma oddawać? Do lasu?
  Tyle milionów wydane a on otwarty parę godzin w tygodniu. Śmiech na sali.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT wtorek, 05 kwietnia 2022 17:53 napisane przez Marek ZYGMUNT

  To ostatnie zdanie napisane przez pracownika spółki URBIS jest wspaniałe. Cytuję "a tym samym przyczyni się to do zwiększania efektów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych". Zdanie to wskazuje na to, że miastu ... zależy na ZWIĘKSZENIU EFEKTÓW selektywnej zbiórki odpadów. Ale czy to prawda ??? Gdyby władzom Miasta Gniezna rzeczywiście na tym zależało, to i sklepy oraz punkty usługowe w Gnieźnie byłyby nakłaniane lub przynajmniej zachęcane do segregacji odpadów. Ale nie są ! Wręcz przeciwnie. Z właścicielami sklepów i punktów usługowych z automatu , spółka miejska URBIS podpisuje WYŁĄCZNIE umowy na wywóz śmieci ZMIESZANYCH. Dla sklepów nie dostarcza się niebieskich pojemników na makulaturę czy żółtych pojemników lub żółtych worków na plastiki. Dlaczego ? Dlaczego ? Dlaczego ? Jaka ustawa czy inny przepis prawny zabrania Miastu Gniezno darmowego odbioru z gnieźnieńskich sklepów np: makulatury czy butelek bezzwrotnych po napojach serwowanych w restauracjach czy barach ? W efekcie końcowym, makulatura oraz butelki bezzwrotne plastikowe i szklane "wędrują" do pojemników zielonych Z ODPADAMI ZMIESZANYMI. Czy w ten sposób władze Miasta Gniezna chcą zwiększyć .... efektywność segregacji ? Chyba nie tędy droga ! Szanowne Panie i Szanowni Panowie Radni Miasta Gniezna. Czy Wy wiecie, że ze zbiórką odpadów od sklepów i punków usługowych w Gnieźnie jest coś nie tak ? Czy spróbujecie tą zbiórkę nieselektywną odpadów ze sklepów, jak najszybciej zamienić w zbiórkę selektywną. ? Wierzę w Was ! To Wy uchwalacie prawo lokalne. Mam nadzieję, że stworzycie takie przepisy, które nie pozornie ale rzeczywiście zwiększą efekty selektywnej zbiórki odpadów w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Adam wtorek, 05 kwietnia 2022 10:12 napisane przez Adam

  Wszystko ok, ale czy przewidziano organizacyjnie sytuację, w której zjeżdża się sporo samochodów ze śmieciami? Chodzi mi o to, żeby nie czekać gdzieś na ulicy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane