Jesteś tutaj:Gospodarka Tysiąc podpisów mieszkańców do kosza. Dawne boisko ma trafić na sprzedaż pod bloki
piątek, 22 kwietnia 2022 17:30

Tysiąc podpisów mieszkańców do kosza. Dawne boisko ma trafić na sprzedaż pod bloki

 
Tysiąc podpisów mieszkańców do kosza. Dawne boisko ma trafić na sprzedaż pod bloki archiwum redakcji

Intensyfikacja zabudowy - tak można opisać zamysł, który realizowany jest w rejonie ul. Wrzesińskiej. Po przeznaczeniu na sprzedaż terenu placu manewrowego przy stadionie żużlowym, przyszła kolej na działkę przy ul. Konopnickiej.

Dwa lata temu szeroko opisywaliśmy sprawę terenu przy ul. Konopnickiej, które Miasto postanowiło zagospodarować pod budynki wielorodzinne. Mowa o dawnym boisku Stelli, na którym znajduje się także zrujnowana hala sportowa, pamiętająca sukcesy tego klubu jeszcze sprzed wojny. Jeszcze wcześniej na tym terenie odbywały się także ćwiczenia gnieźnieńskiego "Sokoła", w ostatnich latach stanowiło to jedyne boisko dla młodych mieszkańców tej części miasta. Kolejne jest dopiero przy Szkole Podstawowej nr 8, na które droga prowadzi "dookoła" osiedla.

Kiedy na przełomie 2019 i 2020 roku ogłoszono prace nad planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkańcy opowiedzieli się za pozostawieniem tego miejsca w takim kształcie, jakim jest obecnie i uporządkowaniem go. Nałożyło się na to wiele czynników, także pobudowanie w sąsiedztwie kilku domów wielorodzinnych. Tymczasem Miasto postanowiło początkowo cały teren zaplanować pod bloki. Opór był spory, a mieszkańcy zebrali ponad tysiąc podpisów pod petycją, udawali się na posiedzenia komisji, organizowali spotkania, brali udział w konsultacjach. Ubolewano, że mimo zaproszeń, prezydent Tomasz Budasz nigdy nie zdecydował się z nimi porozmawiać.

W zamian za to, by "uspokoić emocje", postanowiono iż 1/3 terenu przeznaczy się pod rekreację w postaci placu zabaw, siłownię i wybieg dla psów (ten ostatni zająć ma najwięcej miejsca), a pozostały teren - pod bloki. Taki plan zagospodarowania został przyjęty przez koalicyjną większość Rady Miasta - ku dezaprobacie sporej grupy mieszkańców (więcej informacji)

Na najbliższą sesję Rady Miasta trafi uchwała o woli sprzedaży tego terenu. Opóźnienie wynika z faktu, że konieczne było dokonanie pewnych procedur prawnych, związanych z własnościami gruntów. Teraz jednak nie będzie już przeszkód, by po wyrażeniu zgody radnych, dokonać sprzedaży terenu i w przyszłości zagęścić budownictwo wielorodzinne w tym rejonie. Uchwała ma zostać rozpatrzona na posiedzeniu rady w przyszłym tygodniu, ale już na komisji otrzymała opinię pozytywną przy jednym głosie wstrzymującym.

Nadmienić należy, że intensyfikacja zabudowy w rejonie ul. Wrzesińskiej w przyszłości może bardzo przyspieszyć. Choć problem nie wydaje się zauważalny, to już teraz tylko na jej pierwszym odcinku istnieje możliwość pobudowania już kilku bloków mieszkalnych przy wymienionych wyżej działkach w rejonie ul. Konopnickiej i przy parkingu stadionu żużlowego. Do tego dochodzi projekt przewidywany w rejonie dawnej cukrowni. Na tym sporym, pustym obszarze, według naszych, nieoficjalnych informacji przewiduje się powstanie ponad 20 budynków wielorodzinnych. Jednocześnie układ drogowy w tej części miasta wciąż pozostaje taki sam, jak od kilkudziesięciu lat, a skomunikowanie wszystkich terenów (po zagęszczeniu budownictwa w tym rejonie) nie było rozpatrywane na posiedzeniach Rady Miasta. 

15 komentarzy

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 02 maja 2022 15:04 napisane przez wilk

  A ja się zapytam na kogo to MIESZKAŃCY tamtych ulic głosowali co ???? Zapewne większość na komuchów i Budasza,to mają,jak chcieli !!!!!

 • Link do komentarza Konik wtorek, 26 kwietnia 2022 22:44 napisane przez Konik

  micio wszyscy wiedzą kto mieszka przy Marcinkowskiego i dla kogo to zablokowanie przebitki drogi. Gdzieś pisano, że SLD w trakcie kampanii wyborczej mówiło też o budowie drogi i co? Ktoś im posmarowal, żeby siedzieli cicho? A no tak, przecież każdy coś dostał...

 • Link do komentarza z tutej wtorek, 26 kwietnia 2022 19:01 napisane przez z tutej

  Żenada level Gniezno

 • Link do komentarza Marek wtorek, 26 kwietnia 2022 13:43 napisane przez Marek

  A park dla tego rejonu miasta , dlaczego tam nie może powstać ??? Tym mieszkańcom park już się nie należy ? W pobliżu jest Duży Dom Seniora, dwa Domy Małego Dziecka i te instytucje mają funkcjonować bez parku ? Życzę radnym miejskim by ich dzieci oddały też ich kiedyś do tego domu seniora i niech tam meczą się zamknieci w czterech ścianach swojego pokoju bez mozliwości spacerowania wśród zieleni i bez mozliwosci oddychania świeżym, orzeźwiajacym powietrzem.

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 25 kwietnia 2022 13:45 napisane przez micio

  ktoś się śmieje w urzędzie z tych co zebrali podpisy... naiwni ludzie...
  A za kauflandem dlaczego nie puścili drogi tylko na szybko cos robią rekreacyjnego....
  Postawcie na swoim! walczcie o tą zieleń! Budasz nie będzie rządził wiecznie

 • Link do komentarza miejscowy poniedziałek, 25 kwietnia 2022 11:01 napisane przez miejscowy

  Marko, jeśli rozwój budownictwa jest twoim zdaniem odzwierciedleniem rozwoju miasta, to nie ma co się dziwić, że stan gospodarczo-ekonomiczny Gniezna jest taki, jaki jest, mając takich mieszkańców.

 • Link do komentarza Waldemar poniedziałek, 25 kwietnia 2022 10:27 napisane przez Waldemar

  Mam nadzieję, że z kanalizacją dla tych bloków też nie bedzie kłopotów. Smutne by było, gdyby znowu kanalizacja wybijała ludziom w piwnicach !

 • Link do komentarza Wit32 niedziela, 24 kwietnia 2022 15:19 napisane przez Wit32

  Jaja sobie robią...w tej części miasta nie ma żadnych terenów zielonych!!! To w nowoczesnej urbanistyce niedopuszczalne!!!

 • Link do komentarza Jankowska Gizela sobota, 23 kwietnia 2022 19:22 napisane przez Jankowska Gizela

  Wybieg dla psów ważniejszy od mieszkań !

 • Link do komentarza Obywatel sobota, 23 kwietnia 2022 16:47 napisane przez Obywatel

  Beton wszędzie i zero terenów zielonych? na 20 bloków , tylko jeden mały teren rekreacji? szok i niedowierzanie

 • Link do komentarza Osa sobota, 23 kwietnia 2022 08:36 napisane przez Osa

  I tylko zieleni żal... :( tereny niezabudowane znikają jeden po drugim, w miastach wycina się drzewa na potęgę, coraz bliżej nam do katastrofy.

 • Link do komentarza Filip sobota, 23 kwietnia 2022 05:31 napisane przez Filip

  Widać jak prezydent ( dla mnie to przez - p - a nie -P -) Budasz szanuje ludzi i liczy się z Ich opiniami i uwagami. Teraz tylko poczekamy jak rozwali PO.

 • Link do komentarza Tajwan piątek, 22 kwietnia 2022 22:36 napisane przez Tajwan

  Po "konsultacjach społecznych" z zielonym plawnikiem które okazały się "ustawką" na prezydenta i przez które został rozryty na pół las miejski Budarz boi się iść na kolejne....

 • Link do komentarza Marko piątek, 22 kwietnia 2022 22:12 napisane przez Marko

  Zastanawiające ze rozwoj mieszkalnictwa w Gnieźnie jest przedstawiany przez niektórych w negatywnym świetle. Czyżby gnieźnieńscy kamienicznicy tracili dochody z wynajmu z powodu rozwoju miasta?

 • Link do komentarza Pazerność piątek, 22 kwietnia 2022 19:46 napisane przez Pazerność

  Trudno to nazwać. Brak logiki czy głupota? Tyle budynków przy wąskiej ulicy Wrzesińskiej. Czy radnych interesują tylko pieniądze? Inne miasta dbają o infrastrukturę, budują drogi, a tutaj tylko kolejne działki do sprzedania. Jedyne tereny zielone to sralnie dla psów. Dlaczego na terenie cukrowni gdzie istnieją akweny wodne lub podmokłych działkach przy stadionie nie może powstać park jako jedyny teren zielony w tej części miasta. Ps. Wiemy już na kogo nie głosować. Wybory tuż tuż.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane