Jesteś tutaj:Gospodarka 1 mln złotych od firmy Velux dla Nadleśnictwa Gniezno. Powstanie Leśna Oaza
wtorek, 07 czerwca 2022 12:51

1 mln złotych od firmy Velux dla Nadleśnictwa Gniezno. Powstanie Leśna Oaza

 

Nowy ośrodek rekreacyjno-edukacyjny ma powstać w Lesie Miejskim. Wszystko dzięki grantowi od Fundacji Pracowniczej firmy Velux.

W ciągu dwóch lat na mapie Gniezna pojawi się nowe miejsce poświęcone rekreacji i edukacji mieszkańców każdego pokolenia. Nadleśnictwo przez lata utrzymywało znany wielu osobom "wigwam" w rejonie Cielimowa, który jednak na przestrzeni czasu ulegał ciągłej dewastacji, finałem czego była jego rozbiórka. Od 2016 roku przy samym Nadleśnictwie powstała wiata "Gajówka", z której rokrocznie korzystają tysiące osób, szczególnie grupy zorganizowane - są to pikniki, lekcje przyrody, ale i wydarzenia integracyjne.

Leśna Oaza to nowy projekt, który powstanie dzięki środkom z Fundacji Pracowniczej firmy Velux. Grant na 1 mln złotych został przekazany we wtorek 7 czerwca na ręce Nadleśnictwa Gniezno, otwierając tym samym możliwość przystąpienia do zrealizowania pomysłu. 

W założeniu Leśna Oaza ma składać się z kilku stref: kreatywnych zabaw dla dzieci na łonie przyrody, relaksu dla dorosłych i seniorów oraz plenerowej siłowni w stylu eko. Ważnym elementem projektu będzie także kreatywna ścieżka edukacyjna o długości 1,3 km. Na jej trasie znajdą się także inne interaktywne zabawy poznawcze flory i fauny.

Grant od fundacji jest jednym z czterech, jakie zostaną zrealizowane w Polsce. W sumie jest ich cztery na łączną kwotę 5,4 mln złotych. - Naturalnym było, że chcieliśmy ten projekt zrealizować z kimś lokalnym, a z kim jak nie z właścicielami terenów zielonych, czyli z nadleśnictwem. Z nadleśnictwami współpracujemy w zakresie pozyskiwania tarcicy i zwróciliśmy się do Nadleśnictwa w Gnieźnie, czy byliby chętni wziąć udział w tym projekcie z nami. Muszę powiedzieć, że od pierwszego dnia czuć i widać było pasję  u osób z Gniezna. Widzieliśmy, że zrobimy to razem, a po kilku miesiącach przygotowań jest ten moment, w którym startujemy - przekazał Robert Purol, dyrektor fabryk Velux w Gnieźnie.

- Za milion złotych można zrobić bardzo dużo. Zawsze czułem się osobą odpowiedzialną i wiem, jaka odpowiedzialność na mnie ciąży. Z jednej strony jestem bardzo dumny, że doceniono naszą pracę i zauważono nas w środowisku gnieźnieńskim, a z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że oczekiwania są bardzo duże. Presja będzie duża, żeby wyszło coś ładnego, atrakcyjnego i ludziom służyło, by mieszkańcy Gniezna mogli odpoczywać w tym miejscu - przekazał nadleśniczy Michał Michalak.

Zakończenie realizacji Leśnej Osady przewidziane jest najpóźniej na jesień 2024 roku. Do jej powstania zakłada się użycie tylko naturalnych materiałów z wykorzystaniem walorów Lasu Miejskiego.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Anka środa, 08 czerwca 2022 11:02 napisane przez Anka

  Można wykorzystać kolejkę wąskotorową.
  Firma godna naśladowania.

 • Link do komentarza Olek środa, 08 czerwca 2022 10:56 napisane przez Olek

  Piękny gest. Chyba jedyna taka firma w naszym powiecie, która widzi potrzebę sponsoringu.

 • Link do komentarza jac wtorek, 07 czerwca 2022 20:27 napisane przez jac

  Oby tylko w Lesie Miejskim lasu nie zabrakło patrząc na masową wycinkę...

 • Link do komentarza KC wtorek, 07 czerwca 2022 17:39 napisane przez KC

  Na razie to w lesie miasto zafundowało nam Leśną Destrukcję. Las rozryty w pół droga która mogła by iść jego skrajem...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane