Jesteś tutaj:Gospodarka Ręka na pulsie w sprawie środków OSI?
czwartek, 30 kwietnia 2015 19:00

Ręka na pulsie w sprawie środków OSI?

 

Sprawa zagrożenia środków finansowych dla wyposażenia szpitala powiatowego w Gnieźnie, które miałyby zostać pozyskane w ramach OSI, budzi niepokój.

Wśród projektów złożonych z naszego regionu w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji, jest m.in. doposażenie szpitala powiatowego w Gnieźnie. Środki te są konieczne do unowocześnienia infrastruktury placówki oraz zakupienia dodatkowej aparatury, która miałaby pojawić się m.in. w nowym budynku szpitala. Niestety, w tej sprawie skierowana została notatka zarówno do Urzędu Miasta, jak i Starostwa Powiatowego, która możliwość dofinansowania wyposażenia szpitala ze środków OSI, poddaje w wątpliwość.

W tym celu w dniu wczorajszym z dziennikarzami spotkał się radny sejmiku Krzysztof Ostrowski (zobacz: Zabiorą pieniądze dla szpitala?). Wówczas wyraził on obawy o możliwość wycofania przeszło 33 milionów złotych przeznaczonych na szpital, a także zaapelował o wspólną interwencję ponad podziałami: - Jestem przekonany, że przy zdecydowanej postawie gnieźnieńskiego środowiska, samorządowego oraz naszych parlamentarzystów, w szczególności Platformy Obywatelskiej, która stanowi koalicję w województwie, te pieniądze dla szpitala powinny się znaleźć - mówił 29 kwietnia Krzysztof Ostrowski.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze stronami, które tematem powinny być najbardziej zainteresowane, a więc Starostwem Powiatowym i Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym, jeszcze za poprzedniej kadencji, prezydent Jacek Kowalski oraz starosta Dariusz Pilak podpisali porozumienie w sprawie OSI, gdzie pierwszym punktem, strategicznym dla naszego miasta, jest doposażenie szpitala powiatowego: - Wraz z wójtami i burmistrzami gmin powiatu gnieźnieńskiego oraz Prezydentem Miasta Gniezna uznano, że w ramach terenu objętego Obszarem Strategicznej Interwencji to właśnie gnieźnieński szpital i jego doposażenie jest w tym zakresie priorytetem - przekazał Radosław Gaca, rzecznik Starostwa.

Informacja o niepomyślnej perspektywie OSI dla szpitala powiatowego, dotarła do działaczy w połowie kwietnia. Wynika z niej, że argumenty są dwa – brak mapy zdrowotnej dla całego kraju, według której można ustalać zapotrzebowania w zakresie ochrony zdrowia dla poszczególnych regionów oraz… budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu. Apel Krzysztofa Ostrowskiego, kierowany był także do parlamentarzystów. Nigdy nie było zagwarantowanych pieniędzy dla kogokolwiek w ramach OSI. Chcę powiedzieć wyraźnie, że przed wyborami mówiłem, że nie ma takiego programu, który wsparłby rozbudowę szpitala ze środków unijnych. Mówiłem o tym wielokrotnie - powiedział senator Piotr Gruszczyński.

Środki na rozbudowę szpitala są zabezpieczone, ale samo zagrożenie dla środków na doposażenie, może skutkować tym, że nie na wszystko będziemy mogli sobie pozwolić w chwili ukończenia budynku D, jeśli chodzi o jego wyposażenie - twierdzi Krzysztof Bestwina, p.o. dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej. W sprawie środków OSI decyzje na szczeblu wojewódzkim mają zapaść dopiero w czerwcu, ale już 12 maja ma się odbyć spotkanie w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie: - Mimo ograniczonych możliwości kompetencyjnych w tej kwestii prezydent Tomasz Budasz, żywo przejęty kwestią szpitala, postanowił zorganizować spotkanie wszystkich zainteresowanych OSI tj.  Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego ze starostą Beatą Tarczyńską na czele, wójtów, burmistrzów - sygnatariuszy porozumienia w sprawie OSI i parlamentarzystów - przekazała Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Na spotkanie ma przyjechać także dyrektor departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Potrzebowski.

Sprawa wniosku o środki OSI dla Gniezna, i jego poddawanie w wątpliwość, przez niektórych działaczy odczytywana jest jako działanie polityczne. Samo odjęcie ewentualnych środków zewnętrznych, przy użyciu dość nieoczekiwanej argumentacji, jest rozumiane jako próba zaszkodzenia całej inwestycji: - Nie chciałbym, aby takie działanie się potwierdziło. Szpital jest potrzebny nam wszystkim - przyznał Krzysztof Ostrowski. 

Póki co pozostaje więc czekać, aż dojdzie do majowego spotkania. Do tego czasu zakończony powinien zostać przetarg na wykonanie prac projektowych dla szpitala powiatowego. Oby nie stał on później pusty.

14 komentarzy

 • Link do komentarza aaa sobota, 02 maja 2015 23:55 napisane przez aaa

  szpital publiczny od prywatnego różni się m. in. tym, że ten pierwszy ma zapewniony stały dopływ mojej kasy (np via samorząd) nawet wtedy, gdy się nie leczę. Prywatny dostanie moją kasę tylko za konkretną, dla mnie wykonaną usługę, a nie za samo istnienie. Jeśli komuś nie chce się czytać tych słów prawdy, to nie musi. A straszenie umieraniem pod szpitalem to żałosny i oklepany chwyt ludzi, którzy bez moich pieniędzy nie potrafią żyć. Przyzwyczaili się przy pomocy państwa wymuszać je za friko i uznają to za za coś niczym prawo naturalne.

 • Link do komentarza medyk sobota, 02 maja 2015 22:18 napisane przez medyk

  Nawet nie chce mi się czytac głupot, ktiore wypisuje niejaki "aaa". Ciekawe, czy gdyby on zachorował na chorobę, która jest deficytowa dla szpitala i taki szpital (prywatny) nie chciałby go przyjąć, to co by powiedział umierając pod lecznicą? Głupich nie sieją, sami się rodzą. "aaa" jest jednym z nich. Panie szpital publicznej służby zdrowia musi leczyć wszystko i tym sie różni od prywatnej służby zdrowia, ktora podpisuje tylko dochodowe kontrakty. Nadal Pan niczego nie rozumie?

 • Link do komentarza aaa sobota, 02 maja 2015 14:46 napisane przez aaa

  to dlaczego ZOZ nie podpisuje tych intratnych kontraktów, tylko te deficytowe? Mieszanka głupoty i sabotażu? I proszę nie zasłaniać się jakąś misją publicznego ZOZ-u, bo nic takiego nie istnieje. To przede wszystkim miejsce, gdzie niektórzy dobrze zarabiają. A bałagan i ciągły deficyt dają im pole do dodatkowych dochodów niczym sprzedawczyni w mięsnym w PRL-u. Wymachiwanie lemingowym cepem robi wrażenie chyba na samej salowej, na mnie żadnego. Ludzie z sekty mają swoje interesy, a ci z mafii swoje. W sumie to te same interesy. Dopchać się do żłobu wypełnionego moimi podatkowymi pieniędzmi.

 • Link do komentarza lucek sobota, 02 maja 2015 12:08 napisane przez lucek

  Z tą służbą zdrowia to już się staje żałosne, na nic nie ma kasy , ciągle te kolejki, zapisy, terminy , oczekiwania, niepewność. Na co właściwie idą te składki zdrowotne? Większość ludzi których znam to i tak prywatnie się leczy i płaci z własnej kieszeni chociaż składka zdrowotna jest im pobierana co miesiąc. Znajomy na niewielki zabieg chirurgiczny był zapisany za rok a że coś tam jemu dolegało to żeby było szybciej to szukał szpitala w całym województwie i w końcu został przyjęty. To są jakieś jaja, nikt nad tym nie panuje, nic nie słychać by było lepiej. Wciskają nam tylko jakieś statystyki które dla nas nie mają żadnego znaczenia. Totalna kpina z ludzi. Żadnych inicjatyw ze strony rządzących, parlamentu, samorządów. Faktycznie czas na ewakuację z tego kraju.

 • Link do komentarza Korseusz sobota, 02 maja 2015 00:32 napisane przez Korseusz

  aaa: zamiast zakładać, że zabraknie pieniędzy i ludzie będą musieli jeździć do Poznania proponuję się zastanowić nad inną kwestią. Mianowicie nad tym, komu zależy, aby tych pieniędzy zabrakło? Wtedy wszystko będzie jasne, no chyba, że ktoś moim zdaniem jest naiwny i wierzy, iż o braku tych pieniędzy decydują obiektywne czynniki, a nie działania polityczne wymierzone moim zdaniem w zarząd powiatu.

 • Link do komentarza salowa piątek, 01 maja 2015 23:10 napisane przez salowa

  do "aaa" Tak własnie mysli leming. A słuzba zdrowia w podstawowych jej wymiarach musi być pub,lczna. Dlaczego istnieją takie Vivaxy i Zosie? Dlatego, ze podpisuja tylko kontrakty na intratne zabiegi. Tam nie będą leczyć tych chorób, ktore nie przynoszą szybkiego i wysokiego zysku, No, ale żeby to napisać, trzeba znac zasady opieki zdrowotnej w Polsce, a takie "aaa" piszą głupoty i wprowadzają ludzi w błąd.

 • Link do komentarza aaa piątek, 01 maja 2015 21:41 napisane przez aaa

  na wyposażenie 33 miliony, na dokończenie budowy około 30 milionów, do tej pory poszło blisko 10. Jak znam kosztorysy publicznych inwestycji, to 100 milionów nie starczy. A gdzie drogi i inne potrzeby? Zanosi się na piękne samobójstwo władzy publicznej. Zwracam uwagę, że sporą część usług medycznych przejęły już prywatne podmioty (vivax, cz zosia itd), gdzie podatnik nie włożył ani grosza w infrastrukturę. Mamy arenę politycznych przepychanek i żerowisko tych, którzy w danej chwili są przy żłobie. A wszystko na koszt podatnika. Proponuję pozostawić w Gnieżnie duży oddział ratunkowy i wzmocnić kolumnę transportową w celu przewożenia chorych do Poznania. Po S5 w pół godziny jesteśmy w szpitalu w Poznaniu. Można w ten sposób uniknąć katastrofy związanej z kontynuacją budowy i rozwiązać problem poziomu usług medycznych w naszym ZOZ- ie.

 • Link do komentarza Adam piątek, 01 maja 2015 17:03 napisane przez Adam

  do salowej, dlaczego tego szpitala nikt nie zgłosi do prokuratora i jak winnych ustalą to majątki zabrać i przekazać na budowę. Drobny złodziej nie tylko idzie do więzienia a i musi zapłacić za szkody

 • Link do komentarza salowa piątek, 01 maja 2015 15:28 napisane przez salowa

  Platforma robi wszystko i wszędzie by zaszkodzić opozycji w przejęciu władzy. Ich strach przed odpowiedzialnością za te wszystkie afery jest tak wielki, ze uciekną sie do najpodlejszych działań, by ratować swoją skórę. Gnieźnieński szpital jest jednym z setek dowodów na to.
  PS. Senatorze, kiedy otwarcie Muzeum Polonii?

 • Link do komentarza marek piątek, 01 maja 2015 15:16 napisane przez marek

  Dobrze chociaż że starcza na igrzyska, asystentów, rzeczników i takie tam inne. Współczuję tym co ich nie stać na prywatne leczenie, ja sobie nie wyobrażam tych kolejek i terminów nawet do podstawowej diagnostyki.

 • Link do komentarza pracownik szpitala piątek, 01 maja 2015 13:59 napisane przez pracownik szpitala

  A czy pan senator zamierza siedzieć z boku i zacierać ręce z nadzieją, że tych środków nie uda się pozyskać ? Jeśli tak to już na pewno będzie to ostatnie senatorowanie ! Mieszkańcy tego już nie zapomną i nie wybaczą !

 • Link do komentarza Korseusz piątek, 01 maja 2015 11:07 napisane przez Korseusz

  "Chcę powiedzieć wyraźnie, że przed wyborami mówiłem, że nie ma takiego programu, który wsparłby rozbudowę szpitala ze środków unijnych. Mówiłem o tym wielokrotnie - powiedział senator Piotr Gruszczyński."

  Panie Senatorze, mowa jest o pieniądzach na wyposażenie, a nie na wybudowanie budynku, bo ta inwestycja będzie realizowana z zupełnie innych środków. No i czy rzeczywiście nie było zagwarantowanych tych pieniędzy czy może teraz mają nie być zagwarantowane, aby zaszkodzić nowemu zarządowi powiatu?
  No i jak było z tym zabraniem dotacji gdy szpital był jeszcze budowany? Mam taką teorię, że X zadzwonił do Y i powiedział, aby zabrać pieniądze na szpital, by w ten sposób mieć pretekst, żeby zwolnić Z.

 • Link do komentarza wwo czwartek, 30 kwietnia 2015 23:03 napisane przez wwo

  To przecież był priorytet p.Badasza. Nowe miejsca pracy. Kasa unijna wygeneruje miejsca pracy i kasę dla ludzi wtedy się wszystko nakręci. To jest Ludzie priorytet. 40 mln miało iść na uzbrojenie strefy w Łubowie/Fałkowie. Czyli przedwyborcze spotkania z Panią Starosta i Burmistrzem Łubowa to blef?

 • Link do komentarza wwo czwartek, 30 kwietnia 2015 22:06 napisane przez wwo

  A co ze strefa ekonomiczna w Łubowie? To nie jest priorytet?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane