poniedziałek, 04 maja 2015 17:30

Pomnik Opatrzności Bożej – projekt

 

Pomysł odbudowy monumentu zniszczonego w trakcie ostatniej wojny, a stojącego u zbiegu ul. Warszawskiej i Dworcowej, wymagał sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.

W celu poprawnej interpretacji rozmiarów nowego pomnika, posiłkowano się jedynym archiwalnym zdjęciem, przedstawiającym widok wiaduktu z lat 20. XX wieku, a także informacjami o inskrypcjach i rozmiarach zawartych w dokumentach archiwalnych. Na ich podstawie ustalono formę pomnika, który był ozdobą miasta przez prawie 150 lat – od 1793 roku do prawdopodobnie 1940 roku, kiedy to został rozebrany.

Nowy pomnik ma zostać ustawiony (zobacz także: Pomnik czeka na ofiarodawców) w tym samym miejscu, w którym odbudowano go w 1918 roku po przeniesieniu z rozwidlenia ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej. Bryła pomnika zaprojektowana jest w formie ostrosłupa o podstawie kwadratowej, wyposażonego w elementy metaloplastyki. Wieńczyć go będzie krzyż, a całkowita wysokość ma wynieść 6,38 m.

Fundament pomnika będzie konstrukcją żelbetową o rozmiarze 2,6 m na 2,6 m i grubości 1 metra. Pozostałe elementy będą monolitami w formie płyt lub skrzyń, które zostaną wykonane z jasnoszarego betonu architektonicznego o wysokim stopniu wykończenia powierzchni. Cała elewacja zostanie zabezpieczona środkami chroniącymi przed wandalizmem typu graffiti. Firma, która podejmie się wykonania rekonstrukcji, musi przedstawić sposób łączenia oraz zapewnić trwałość i stabilność pomnika.

Sam monument będzie ustawiony pod kątem do skrzyżowania. Na ścianach elementu głównego o rozmiarach 1,60 m na 1,29 m, znajdować się będą historyczne napisy: „Przechodniu smutny, bądź w Bogu ufny”, „Boża Opieka strzeż grodu Lecha”, „Petrus Gostomski fundator die XII Julii 1793”, „Przez obywateli Gniezna odnowiona 1863”.

Na elemencie ostrosłupa umieszczone zostaną symbole Oka Opatrzności, po jednym na każdej z czterech ścian. Szczyt wieńczyć będzie krzyż o wysokości 60 cm z podstawą w postaci puszki metalowej. Wszystkie te elementy mają zostać wykonane z metalu w gnieźnieńskiej pracowni Mistrza Rzemiosła Artystycznego Wojciecha Kaczmarka, a pokryte zostaną ciemnoszarą farbą.

Placyk wokół pomnika ma zostać wyłożony ozdobną kostką granitową, aż do krawężnika z jezdnią. W posadzce mają pojawić się także dwa reflektory w technologii LED, stanowiące podświetlenie monumentu. Od strony przyległej działki powstać ma niewielki parkan. W jego podstawie umieszczone zostaną 102 tabliczki fundatorów, którzy zechcą wesprzeć odbudowę pomnika. Każda z nich będzie miała wymiar 15x30 cm.

Całość pomnika została zaprojektowana przez MDS Architekci w ścisłej konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Całkowity koszt, potrzebny do realizacji przedsięwzięcia, szacowany jest na ok. 154 tys. złotych. Ofiarodawcy mogą przeznaczać pieniądze pod numer konta: 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369. Szerszych informacji dla fundatorów udzielają działacze Towarzystwa Miłośników Gniezna.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Joanna czwartek, 15 listopada 2018 22:19 napisane przez Joanna

  Z całego serca dziękuję za tak piękną inicjatywę!!!!

 • Link do komentarza jajco wtorek, 05 maja 2015 07:48 napisane przez jajco

  @Alek: emerytowane komuszki z TMG robią to w ramach pokuty.

 • Link do komentarza Slawek wtorek, 05 maja 2015 07:16 napisane przez Slawek

  a ten "placyk" nie będzie czasem likwidowany jak będzie przebudowywany wiadukt? Gdzieś czytałem że ma być jeszcze raz tak szeroki i ten narożnik ma być przesunięty w stronę dworca.

 • Link do komentarza Maciej wtorek, 05 maja 2015 06:34 napisane przez Maciej

  Bo podobno cała nadzieja w bogu ;)

 • Link do komentarza Alek poniedziałek, 04 maja 2015 18:42 napisane przez Alek

  Po kie licho toto?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane