Wydrukuj tę stronę
czwartek, 11 czerwca 2015 13:50

Wiadukt na ul. Orcholskiej do remontu

 

W lipcu rozpocznie się kompleksowa przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Orcholskiej. Poprawi się też bezpieczeństwo pieszych.

O remoncie tego obiektu mówiło się już od dawna. Pobudowany na początku ubiegłego wieku wiadukt nad torami kolejowymi Gniezno – Gniezno Winiary, od lat oczekuje na remont i dostosowanie do coraz większego ruchu pojazdów na ul. Orcholskiej. Od czasu jego zbudowania, jeszcze ani razu nie przeszedł kapitalnego remontu. Teraz Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił przetarg na jego wykonanie.

Wiadukt łukowy o długości 25 metrów i szerokości 8,6 metrów, jest konstrukcji betonowej zbrojonej. Projektanci jednak nie znają sposobu posadowienia podpór obiektu, gdyż nie zachowała się jego dokumentacja projektowa. Sama jezdnia ma na moście szerokość 7 metrów i do tej pory ruch pieszy również odbywał się tą drogą. Dlatego w założeniach przebudowy, jest m.in. utworzenie chodnika po jednej stronie wiaduktu.

Planowana jest rozbiórka wyposażenia i elementów konstrukcyjnych istniejącego obiektu. Nowe elementy obiektu jak ściany boczne pomostu, kapy chodnikowe i gzymsowe wykonane zostaną na miejscu w deskowaniach z betonu zbrojonego - czytamy w opisie technicznym dokumentacji projektowej. Po przebudowaniu wiaduktu, jego szerokość ma zostać zwiększona do 9,2 metrów. Jezdnia zostanie zwężona z 7 do 6 metrów, a po stronie południowej pobudowany zostanie chodnik o szerokości 1,5 metra, wykonany z kostki betonowej. Przed wiaduktem, od strony Winiar, zostanie umiejscowione przejście dla pieszych. Wzdłuż wiaduktu pojawi się nowa poręcz o wysokości 1,3 metra.

Na terenie torowiska przebiegającego pod przeprawą, nie są planowane żadne prace budowlane. Wyprofilowane i uzupełnione mają zostać jedynie skarpy przy obiekcie. Wszelkie sprawy związane z koniecznością wstrzymania ruchu pociągów, muszą być uzgadniane z koleją.

Na czas wykonania przebudowy wiaduktu, wprowadzone zostaną ograniczenia w komunikacji na tym odcinku drogi, wraz z objazdami.

Oferty można składać do 16 czerwca br. i tego dnia zostanie wyłoniony wykonawca. Prace na terenie wiaduktu zaczną się od tego dnia w ciągu 30 dni i termin ich zakończenia wyznaczono najpóźniej na 18 grudnia 2015 roku.

 

4 komentarzy