poniedziałek, 29 czerwca 2015 11:19

Parowóz wciąż czeka na remont

 

Już czwarty z rzędu przetarg ogłasza Starostwo Powiatowe na remont jedynego posiadanego parowozu kolejki wąskotorowej.

Wkrótce minie rok, odkąd z Gniezna na lawecie wyjechała jedna z dwóch lokomotyw parowych, wchodzących w skład taboru Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Rok też minął od podjęcia decyzji o jej sprzedaży, z której to zysk miał w części sfinansować remont drugiego parowozu Px 48 nr 1919. Mimo iż jeszcze w 2014 roku ogłoszono dwa przetargi na kompleksowy przegląd lokomotywy, chętni na jego wykonanie nie znaleźli się. Bez tego ostatni parowóz stojący w Gnieźnie, wciąż nie może wyjechać na szlak.

Podobnie było w lutym 2015 roku, kiedy to ogłoszono kolejny już przetarg na wykonanie remontu. Wówczas również nie złożono żadnych ofert, a w czwartek 25 czerwca ogłoszono kolejny: Naprawa główna kotła parowozu Px 48 nr 1919 (wąskotorowego) z tendrem Ptx 48 nr 1919 na poziomie 5 łącznie z rewizją wewnętrzną kotła. Szacowany koszt remontu całości wynosi ok. 300 tysięcy złotych, a w specyfikacji podano kompleksowy rozmiar prac, jakich musi podjąć się wykonawca. Ważność przeglądu lokomotywy tego typu mają przez 6 lat.

Czas naprawy wynosi 6 miesięcy, więc gdyby jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, znalazł się wykonawca, prawdopodobnie już dziś parowóz mógłby kursować po torach. Niestety, z powodu braku zainteresowania, najszybszym obecnie terminem uruchomienia lokomotywy, jest dopiero 2016 rok. Czy znajdzie się chętny do naprawy parowozu? Przekonamy się zapewne 3 lipca, kiedy minie termin składania ofert.

 

15 komentarzy

 • Link do komentarza glajtman piątek, 01 kwietnia 2016 09:58 napisane przez glajtman

  Posiadam uprawnienia TDT 78/04 wysłałem ofertę i nie dostałem do dzisiaj odpowiedzi.

 • Link do komentarza Douglas P środa, 01 lipca 2015 11:10 napisane przez Douglas P

  lenin to walcz o swoje bo my na pewno nie odpuścimy!

 • Link do komentarza Antoni wtorek, 30 czerwca 2015 21:04 napisane przez Antoni

  maszynista daruj sobie....jakoś cała Witkowska do dziś kasy nie zobaczyła.

 • Link do komentarza lenin wtorek, 30 czerwca 2015 20:56 napisane przez lenin

  ad. DouglasP - co tam wąskotorówka! U mnie na ziemi postawili bez zgody właściciela słupy średniego napięcia z liniami przesyłowymi i co mam powiedzieć? Powiem Tobie, Polska nie jest państwem prawa, a PO jeszcze to pogrążyła!

 • Link do komentarza maszynista wtorek, 30 czerwca 2015 18:12 napisane przez maszynista

  Sprawa ziemi juz dawno załatwiona. Jeżeli masz pretensje, to gdzie byłeś przez blisko 70 lat?

 • Link do komentarza DouglasP wtorek, 30 czerwca 2015 15:22 napisane przez DouglasP

  niech lepiej oddadzą kase za przywłaszczoną ziemie, po której jeździ wąskotorówka

 • Link do komentarza aaa wtorek, 30 czerwca 2015 09:06 napisane przez aaa

  @wujek Bronek- ostrożnie z tym kochaniem dzieci, bo pedofilskie ciągoty zniszczyły już niejedną piękną karierę. Jest taka partia, którą popierasz - to partia świętego spokoju, chowania się za paragrafam, kasowania podatnika i zanicnieodpowiadania. System, który mi proponujesz juz jest wdrożony, a efekty wszyscy widzimy. No i z Twojego punktu widzenia działa doskonale: co złego to stowarzyszenie, a urzędnicy mają problem z głowy. Duży wujek Bronek jest już na śmietniku historii, kolej (!) na następnych...

 • Link do komentarza wujek Bronek wtorek, 30 czerwca 2015 00:07 napisane przez wujek Bronek

  Dziecko kochane o nicku "aaa" naprawdę żal mi Ciebie. Nie jestem fanem zadnej partii, choć nie jest mi obojętne, kto rządzi w tym kraju, liczę na jesienne zmiany, to fakt, ale wiem, ze to, co proponujesz nie lezy w gestii urzędników a tym bardziej prawników. Naprawdę, z taką filozofią, jak Twoja daleko w Polsce nie zajedziemy. Proponuję zainteresować się, jak można stworzyć organizację społeczną, która zajęła by się ratowaniem wąskotorówki. potem śledzić ogłaszane projekty, wziąć w nich udział i pokażesz, jak się zabierać po obywatelsku do działania. Naprawdę, to nic trudnego, ale trzeba mieć trochę czasu i nieco oleju w głowie.

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 29 czerwca 2015 21:25 napisane przez aaa

  przepraszam, chodziło mi o wąskotorowego, ale poziom rozumowania ten sam, więc właściwie nie ma różnicy.

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 29 czerwca 2015 21:19 napisane przez aaa

  @ kolejarz- jedno rozumiem na pewno - że akceptujesz to, że urzędnicy są dla siebie, a nie dla obywateli, którzy to mają z kolei (nie tej żelaznej) psi obowiązek płacić im pensje. A wymogi względem siebie urzędnicy określają sami.

 • Link do komentarza wąskotorowy poniedziałek, 29 czerwca 2015 19:16 napisane przez wąskotorowy

  "aaa"TEJ to nasza poznańska gwara, a Ty moze nie jesteś stąd, to naucz się rozumieć naszą mowę. A prawnicy zatrudnieni w urzędach mają inne zadania. No, ale Ty jak widać niczego nie rozumiesz.

 • Link do komentarza Ryba poniedziałek, 29 czerwca 2015 18:56 napisane przez Ryba

  Heh, kolejna olewka... jak to dawniej u kelnerów było? - kolega. Śmiszne, zapyziałe Gniezno nie daje rady wyremontować jednego parowozu! Para w gwizdek? Jakaś zbiórka kasy w kościołach? To chyba jedyne wyjście, bo fachowcy - czy to od marketingu, czy prawnicy, czy jak jeszcze ich zwać mają za mało "pary" aby znależć konkretne wyjście. Postawmy parowóz na Rynku -zakryje "fontannę" i doda uroku.

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 29 czerwca 2015 15:47 napisane przez aaa

  @ kolejarz wąsk. - "tej" to taki zwrot grzecznościowy wyróżniający kolejarzy z poznańskiego, jakby ktoś nie wiedział... A co do przepisów, to przypominam, że starostwo ma prawników na etacie, więc to idealna dla nich robota. Po co mają tracić pieniądze na honorarium dla mnie, niech dołożą na remont.

 • Link do komentarza kolejarz wąskotorowy poniedziałek, 29 czerwca 2015 14:29 napisane przez kolejarz wąskotorowy

  Tej, "aaa", a jak sobie Ty wyobrażasz, ze takie małe starostwo zleca remonty poza Polską? Moze podasz na podstawie jakich przepisów to zorganizować?

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 29 czerwca 2015 13:04 napisane przez aaa

  A może zamiast dawać kolejne ogłoszenia trzeba samemu ruszyć d... i poszukać, choćby na Białorusi? podobno do trzech razy sztuka, ale w starostwie do trzynastu. Przetarg ogłosili, znaczy działają i nikt się nie przyczepi, a węgiel zaoszczędzony.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane