środa, 01 lipca 2015 18:03

Trwa remont kościoła OO. Franciszkanów

 

Cały czas trwa remont franciszkańskiego kościoła. Wykończeniu poddawane są obecnie detale i ozdoby znajdujące się w nawie głównej.

Efektom prac, wykonywanym przez konserwatorów we wnętrzach świątyni, przyjrzeliśmy się już w maju, w chwilę po otwarciu zamkniętej od kilku miesięcy świątyni (zobacz także: Renowacja kościoła OO. Franciszkanów).

Teraz nadesłano do nas tekst podsumowujący efekty dotychczasowych prac, trwających już łącznie od kilku lat.


To największy remont od dziesięcioleci. Prace prowadzone są na zewnątrz i wewnątrz kościoła. Wymieniono już dach na świątyni i klasztorze, osuszono fundamenty i poddano renowacji witraże. Wewnątrz nawy głównej ze ścian i sklepienia skuto stare tynki, a pod nowo ułożoną posadzką położona została nowa instalacja grzewcza. Wymieniono też całą instalację elektryczną oraz system bezpieczeństwa i monitoringu, a także nagłośnienie. Renowacji poddane zostały także ołtarze – główny i boczne w transepcie kościoła - wcześniej wykonano renowację ołtarza w kaplicy św. Maksymiliana. Ponadto obrazy, stacje Drogi Krzyżowej, stalle, konfesjonały, zacheuszki, ambona i ławki. Umieszczony w ołtarzu głównym łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna przeniesiony został na czas trwania prac do klasztornej kaplicy. Odnawiana jest również zakrystia. Równolegle z remontem prowadzone są prace archeologiczne, które odsłoniły wejście do krypty grobowej przeznaczonej na pochówek fundatorów kościoła – księcia Bolesława Pobożnego i jego żony bł. Jolenty. Wejście to odpowiednio zabezpieczono i są wykonywane metalowe drzwi wejściowe w posadzce z transkrypcją. Będzie więc możliwość wejścia do krypty od wnętrza kościoła.

Zakończono główny zakres prac remontowych w nawie głównej, a prace przy detalach wykończeniowych w nawie głównej będą trwały jeszcze około miesiąca, choć już jest tam sprawowana liturgia. Remont kaplicy (oratorium) bł. Jolenty, ma potrwać do listopada tego roku. Realizacja powyższych inwestycji możliwe jest dzięki dotacjom zewnętrznym (MKiDN w Warszawie, dotacje z Miasta Gniezna, Urzędu Marszałkowskiego - także fundusze unijne i WWKZ w Poznaniu oraz Kurii Prowincjalnej OO. Franciszkanów z siedzibą w Gdańsku) oraz ofiarności parafian i sympatyków kościoła oraz klasztoru franciszkańskiego w Gnieźnie.

Obecny zakres prac realizowany jest w ramach środków unijnych WRPO na lata 2007-13, jako projekt kluczowy.

W ramach tych samych działań unijnych - osobny projekt - zrealizowano wcześniej nowatorski pomysł wykonania biblioteki ogólnodostępnej w zachowanej najstarszej części kościoła - na tzw. Syjonie za ołtarzem głównym.

Prace remontowe franciszkańskiego kościoła wesprzeć można wpłacając datek: Konto bankowe: Klasztor Franciszkanów Bank Pekao BP SA 06 1240 3246 1111 0010 2019 4298.

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza mieszczuch czwartek, 02 lipca 2015 00:00 napisane przez mieszczuch

  Kościół i klasztor bardzo przyjazny katolikom. Tam czuć Boga! Szkoda tylko, ze nie przegania się żebraka siedzącego w kosciele, bo nie tylko przeszkadza, a nie chce skorzystać z pomocy społecznej, którą mu oferowano.

 • Link do komentarza dk środa, 01 lipca 2015 22:30 napisane przez dk

  Ojcowie Franciszkanie pokazują miastu, że można! Yes, we can :)

 • Link do komentarza starababa środa, 01 lipca 2015 21:45 napisane przez starababa

  chyba żadne żyjące obecnie pokolenie nie pamięta tego kościoła w tak dobrym stanie!! nic tylko podziwiać i dziękować za podjęcie tego trudu!!

 • Link do komentarza turystka środa, 01 lipca 2015 20:36 napisane przez turystka

  świątynia zawsze była piękna, teraz będzie po prostu najpiękniejszą świątynią w Gnieźnie!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane