Jesteś tutaj:Gospodarka Tymczasowa krata za 3600 zł
wtorek, 07 lipca 2015 17:39

Tymczasowa krata za 3600 zł

 

Siermiężna krata na tarasie widokowym w Dolinie Pojednania ma chronić, a nie wyglądać. Tyle wynika z odpowiedzi Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Wczoraj poinformowaliśmy, że na tarasie widokowym w Dolinie Pojednania została zamontowana krata, zabezpieczająca dostęp do części tego miejsca (zobacz także: Problem za kratami). Ustawiona została mniej więcej w jednej trzeciej długości i zamknięta na dwie kłódki. Konstrukcyjnie została też dopasowana do architektury, ale z otoczeniem nie bardzo się komponuje. Czy Miejski Konserwator Zabytków wyraził na nią w ogóle zgodę?

W odpowiedzi z Urzędu Miejskiego czytamy: - Powodów decyzji montażu kraty było kilka. Po pierwsze od długiego czasu zakończenie „tarasu widokowego” zmieniło się w toaletę miejską. Zanieczyszczeń, mimo regularnego sprzątania, było tak wiele, że zapach unoszący się w pobliżu był bardzo dokuczliwy. Ponadto na skarpie znajdują się schody zwisające nad powierzchnią ziemi, które zwłaszcza wieczorem i dla osób nieznających terenu są bardzo niebezpieczne. Taras widokowy w Dolinie Pojednania stał się też miejscem spotkań, szczególnie w celu spożywania alkoholu, co stwarza zagrożenie dla osób przemieszczających się Doliną Pojednania. Monitoring miejski nie obejmuje tego miejsca. Teren ten podobnie, jak całe miasto nadzorowany jest przez Straż Miejską, nie sposób jednak w oddelegować tam strażnika, żeby pilnował tego miejsca w sposób ciągły - odpowiedziała Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Jak przyznała rzecznik, wyżej opisane zjawiska nasilają się głównie w godzinach wieczornych i nocnych. - Planujemy, żeby bramka była otwarta w dzień a zamykana na noc. Na potrzebę rozwiązania tego problemu zwracała uwagę także Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, która kontrowała Dolinę Pojednania w ostatnich tygodniach - czytamy w odpowiedzi z UM.

Dlaczego bramka pojawiła się akurat w tym miejscu, a nie np. na początku tarasu widokowego? Odpowiedź jest dość kuriozalna: - Należy podkreślić, że bramka nie blokuje dostępu do tarasu widokowego, gdyż de facto kończy się on w miejscu posadowienia bramki. Od niego dalej widok przesłaniają drzewa - twierdzi Anna Dzionek. Będąc na miejscu fetor odczuwalny był już przy samym zejściu na taras, a na miejscu już pojawiły się różne butelki...

W zapytaniu do Urzędu Miejskiego zapytaliśmy także o to, czy ustawienie konstrukcji, która estetycznie niezbyt pasuje do otoczenia, było konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. W odpowiedzi otrzymaliśmy, że został on o niej poinformowany jako rozwiązaniu tymczasowym. Koszt jej ustawienia wyniósł... 3642 zł brutto.

Jak się okazuje, konstrukcja na tarasie widokowym nie jest elementem większego planu odgrodzenia Doliny Pojednania. Jakie wobec tego plany mają władze miasta wobec tego miejsca? - Stan Doliny Pojednania w Gnieźnie jest wynikiem wieloletnich, odziedziczonych zaniedbań, których nie da się naprawić od razu. Stosowane w tej chwili rozwiązanie jest tymczasowe. W pierwszej kolejności Miasto Gniezno pracuje nad rewitalizacją parków. W kolejnym etapie nastąpi poszukiwanie nowej funkcji i rewitalizacja Doliny Pojednania - stwierdziła Anna Dzionek. Pozostaje pytanie, czy przy pomysłowości mieszkańców Gniezna, krata spełni swoje zadanie?

19 komentarzy

 • Link do komentarza Monika czwartek, 09 lipca 2015 08:05 napisane przez Monika

  Normalnie jestem w szoku . W innych miastach dbają o czystość i jest dużo zieleni a w Gnieźnie nie dość że brudno i chwasty to jeszcze idą na łatwiznę i zamykają kratami dostęp do miejsca widokowego ? Do tego w pobliżu miejsca gdzie przebywa dużo turystów. Niezłą reklamę nam UM robi.

 • Link do komentarza gnieźnianin środa, 08 lipca 2015 22:07 napisane przez gnieźnianin

  Ale przecież Dolina Pojednania służy jako toaleta dla psów, a nie jako miejsce dla odpoczynku i relaksu dla mieszkańców

 • Link do komentarza aaa środa, 08 lipca 2015 18:45 napisane przez aaa

  a te ekskrementy za kratą pozostawili?

 • Link do komentarza wyborca środa, 08 lipca 2015 12:59 napisane przez wyborca

  pani rzeczniczko ! a jak prezydent nie był jeszcze prezydentem a chciał być prezydentem to przedstawiał program i tam było napisane cyt. " stworzenie mapy miejsc najbardziej niebezpiecznych i doprowadzenie do zwiększenia ilości pieszych patroli policyjnych oraz straży miejskiej; usprawnienie pracy straży miejskiej; " ale o kratach nie mówił

 • Link do komentarza Marta środa, 08 lipca 2015 10:03 napisane przez Marta

  @ Marek - bardzo logiczny komentarz. No cóż, widocznie w obecnej władzy tylko tyle jest pomysłów. Ale ja sie proszę Pana nie dziwię, wiedziałam, ze tak to będzie. Przecież trzeba było patrzeć i słuchać kandydatów na prezydentów w trakcie kampanii wyborczej. A jednak gnieźnianie ulegli czarowi młodości ( tzn. brakowi doświadczenia i kompetencji przyp. mój), uwierzyli sciekłym atakom na Ostrowskiego, oczarowani zostali przez dziką krzykaczkę promującą Budasza na sali w Milenium itd. Tak, taka prymitywna kampanie zbiera teraz żniwo w postaci lekceważącego stosunku do społeczeństwa i rozdawnictwa naszych pieniędzy jak Gniezno długie i szerokie na bzdurne i niepotrzebne cele.

 • Link do komentarza kunegunda środa, 08 lipca 2015 08:54 napisane przez kunegunda

  Może się mylę ale mam wrażenie że ta krata jak do tej pory jest jedyną inwestycją obecnej kadencji , nie licząc oczywiście zatrudniania wiadomych osób.

 • Link do komentarza Marek środa, 08 lipca 2015 08:47 napisane przez Marek

  Skoro w Gnieźnie są miejsca będące wynikiem zaniedbań to dlaczego tych miejsc nie doprowadza się do porządku tylko wydaje się kasę na żużel, asystentów, doradców, rzeczników, prezesów TBS, dyrektorów MOK, pracowników z likwidowanego GARG, ustawianie namiotów i wysypywanie piasku na Rynku , itd. Dlaczego tych pieniędzy nie przeznacza się na faktyczne i niezbędne potrzeby Gniezna, dlaczego z tych pieniędzy nie odnawia się , restauruje, upiększa, itd. Jeżeli ktoś przyjmuje że ożywienie miasta ma polegać na działaniach mających zapewnić pracę i dochody wyżej wymienionym , czy też organizowanie na Rynku imprez nie wiadomo do czego potrzebnych to raczej się myli. Zaczyna się odliczanie gmin chylących się ku upadkowi z wiadomych powodów , oby Gniezno nie znalazło się w tej "elicie"

 • Link do komentarza AM środa, 08 lipca 2015 08:03 napisane przez AM

  Czy wygląd zajezdni MPK i przystanków autobusowych też jest wynikiem wieloletnich, odziedziczonych zaniedbań ?

 • Link do komentarza waldi środa, 08 lipca 2015 07:02 napisane przez waldi

  Jak może być że stan doliny to wieloletnie zaniedbania jak Budasz mianując Kowalskiego prezesem jednego bloku za 7000zł coś tam pochwalnego na jego temat wspominał że niby doświadczenie i inne takie jakieś ?

 • Link do komentarza koziol środa, 08 lipca 2015 00:27 napisane przez koziol

  @Kalafa
  Aktualnie tzw. Straż Miejska pilnuje debilnych instalacji na Rynku; tj.
  1. Namiotu w którym nikt nie tańczy, a po to został wystawiony
  2. Tak zwanej plaży, czyli toalety dla okolicznych psów i kotów
  3. Jakiejś wystawy, która bez wątpienia przyciąga rzesze turystów nawet z obu Ameryk, o Biegunach nie wspominając.

  Są tak zawaleni robotą, żeby pilnować lipnych pomysłów Towarzysza Budasza i Spółki, że nie mogą przypilnować Doliny Pojednania

  Chcieliśta Ludziska Budasza to teraz mata :-)

 • Link do komentarza samotna biała flaga środa, 08 lipca 2015 00:23 napisane przez samotna biała flaga

  @ Cela - jak się wybrało dewastatorów do władzy, to mamy, jak widać!

 • Link do komentarza Cela wtorek, 07 lipca 2015 23:55 napisane przez Cela

  Czy te białe ścierki w mieście nie są dewastacją pierwszej stolicy Polski?

 • Link do komentarza senior wtorek, 07 lipca 2015 23:26 napisane przez senior

  A kiedy te białe szmaty znikną z naszych ulic? przyjeżdżajacy nieliczni turyści pytają, ze u nas jest biały tydzień? Kiedys taka nazwą określano wyprzedaż towarów!

 • Link do komentarza tomasz wtorek, 07 lipca 2015 23:18 napisane przez tomasz

  kiedy wreszcie na stronie internetowej UM będą zamieszczane bieżące informacje dotyczące aktualnych wydatków UM z uwzględnieniem danych sprzedawcy, towaru i ceny ?

 • Link do komentarza ASS wtorek, 07 lipca 2015 23:07 napisane przez ASS

  A jak krata przestanie być tymczasowa to co , czy ją komuś odsprzedadzą , wystawią na licytację ? Czy ktoś w tym UM myśli ? czy tylko wydaje polecenia żeby wydawać kasę ?

 • Link do komentarza felek wtorek, 07 lipca 2015 22:58 napisane przez felek

  mogę się założyć że czegoś podobnego czyli ta konstrukcja jak i jej wytłumaczenie nie spotkacie nigdzie na całym świecie :-))))))))))))

 • Link do komentarza jacob wtorek, 07 lipca 2015 21:58 napisane przez jacob

  Krata może kosztowała 500 złotych , ale ktoś zarobił na montażu.

 • Link do komentarza kalafa wtorek, 07 lipca 2015 21:47 napisane przez kalafa

  no dobrze , to niech nam jeszcze pani rzecznik wyjaśni dlaczego w takim razie dziedzicząc ten bajzel spadkobierca nagrodził spadkodawcę przekazując jemu stanowisko prezesa za 7000zł , no i co również ciekawe czy w Gnieźnie mamy Straż Miejską czy Straż Fotoradarową ?

 • Link do komentarza heheheh wtorek, 07 lipca 2015 17:55 napisane przez heheheh

  taniej by kupili w praktikerze , słabo się człowiekowi robi jak słyszy takie odpowiedzi. W tym mieście najlepiej nie mieć samochodu i wówczas można wywijać do woli bez żadnego zagrożenia ze strony służb niby pilnujących

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane