poniedziałek, 17 sierpnia 2015 12:40

Parowóz pojedzie w 2016 roku

 

Już od roku na wąskich torach naszego powiatu nie porusza się żadna lokomotywa parowa. W końcu jednak ruszy remont, na który czekają miłośnicy kolei.

Ponad rok temu zakończył się termin przeglądu technicznego lokomotywy parowej Px48 1919, która od tego czasu znajduje się w wąskotorowej lokomotywowni. Cykliczne kontrole, połączone z rozbiórką na części kotła i innych elementów, są konieczne co 6 lat. Od roku jednak parowóz stał i kurzył się w „szopie”, oczekując na udany przetarg.

Ostatecznie od 2014 roku odbyło się pięć przetargów na wykonanie kompleksowego remontu parowozu i tendra, ale wszystkie zakończyły się fiaskiem. W trzech pierwszych postępowaniach wystartowało Biuro Utrzymania i Eksploatacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, jednakże zostały one unieważnione ze względu na braki formalne. Ostatecznie, po ostatnim (piątym) nieudanym przetargu, który miał miejsce w lipcu 2015 roku, Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego podjął decyzję o innym, bardziej korzystnym rozwiązaniu sprawy. W ostatnim czasie podjęto uchwałę w sprawie powołania komisji ds. przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego „z wolnej ręki”. Według zamówienia ma zostać dokonana naprawa główna kotła parowozu wraz z tendrem i łącznie z rewizją wewnętrzną kotła.

Jak się dowiedzieliśmy, na dniach mają zostać dopięte szczegóły i podpisana zostanie umowa na remont lokomotywy: - Remont rozpocznie się jak tylko wszystko już będzie ustalone. Szacujemy, że prace mogą potrwać do marca – kwietnia 2016 roku, także na przyszły sezon kolejka będzie mogła zabrać wszystkich w drogę - mówi Dariusz Michałowski z Biura GKW.

Kompleksowy remont parowozu ma kosztować ok. 300 tysięcy złotych. W tym celu, jeszcze w ubiegłej kadencji, Zarząd podjął decyzję o sprzedaży drugiego parowozu - Px48 1785 za cenę 140 tysięcy złotych. Pozostała część kosztów zostanie pokryta z budżetu miejskiego.

1 komentarz

  • Link do komentarza prosport środa, 19 sierpnia 2015 17:10 napisane przez prosport

    Nie podoba mi sie pomysł sprzedazy drugiego parowozu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane