poniedziałek, 24 sierpnia 2015 13:35

Zmiany w Muzeum

 

Po zakończeniu sezonu turystycznego, Muzeum Początków Państwa Polskiego planuje dokonać szereg zmian, związanych z rozwojem swojej działalności edukacyjnej.

Ogłoszono właśnie przetarg na wykonanie przebudowy części pomieszczeń budynku przy ul. Kostrzewskiego. Zgodnie z założeniami projektowymi, instytucja chce dostosować się do aktualnych potrzeb, wynikających z prowadzonych działań m.in. edukacyjnych i warsztatowych. W związku z tym zaplanowano nowe zagospodarowanie sal, znajdujących się w części administracyjno-biurowej Muzeum. Ponadto, korzystając z okazji, wyremontowana ma zostać część elementów wewnętrznej architektury budynku, funkcjonującej od początku jego powstania. Bez zmian pozostaną pomieszczenia głównej sali wystawienniczej, znajdującej się w środkowej części gmachu.

Korzystając z możliwości, obiekt zostanie dodatkowo zabezpieczony przeciwpożarowo - północna klatka schodowa (bliżej ul. Poznańskiej) ma zostać specjalnie wydzielona – w tym celu wymienione zostaną drzwi i okna w piwnicy, a na parterze powstanie nowe szklane przepierzenie, oddzielające od korytarza z wystawą czasową i szatnią. Na pierwszym i drugim piętrze pojawią się dalsze elementy, zabezpieczające konstrukcję nośną oraz ściany i sufit przed ogniem. W dachu zamontowane zostaną dodatkowo nowe klapy dymowe. Wymieniona zostanie także balustrada na klatce schodowej.

Ponadto zmiany pojawią się także w salach na pierwszym i drugim piętrze. Z istniejącej małej sali wystawowej, wydzielona zostanie edukacyjna, a jej ściany zostaną wykonane z przegród izolujące akustykę od innych pomieszczeń biurowych. Przeniesiona zostanie także biblioteka, w której miejscu planowo znajdzie się dział warsztatowy i zaplecze działu edukacyjnego. Księgozbiór pozostanie jednak na tym samym poziomie budynku, a ulokowany będzie bliżej środkowej klatki schodowej – w sali ekspozycji, która odtąd będzie salą wystawienniczo-biblioteczną.

Ponadto wydzielone zostaną nowe pomieszczenia biurowe, które zostaną doświetlone przez istniejące okna od strony ul. Kostrzewskiego lub świetliki dachowe – tych powstanie nowych łącznie pięć. Większość podłóg wyłożona zostanie linoleum lub wykładziną obiektową. Kafelki pojawią się w nowo zaprojektowanych toaletach i pokojach socjalnych.

Pomiędzy pierwszym a drugim piętrem pobudowane zostaną nowe kręcone schody o konstrukcji stalowej, prowadzące do antresoli technicznej. Dodatkowo wymianie ma ulec strop pomiędzy poziomami budynku, a także nowy pojawi się pod dachem budynku. Na drugim piętrze pojawi się dział archiwum z zapleczem i biurem.

Przetarg w sprawie remontu został ogłoszony kilka dni temu, a wykonawca ma zostać wyłoniony 9 września br. Będzie miał on 30 dni na rozpoczęcie prac, które zgodnie z założeniami mają potrwać maksymalnie 6 miesięcy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane