środa, 16 września 2015 18:54

Obwodnica ma pójść poza miastem

 

W kwestii południowej obwodnicy miasta Gniezna powiedziano już chyba wszystko. Tematem jednak ponownie zajęli się radni, którzy spotkali się na środowym posiedzeniu komisji.

Zebranie, zorganizowane przez przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska Arkadiusza Masłowskiego, miało w założeniu ostatecznie rozwiązać wszelkie kwestie, dotyczące koncepcji budowy tytułowej drogi. Na spotkanie przybyli przedstawiciele stowarzyszenia Zielony Pławnik, prezydent Tomasz Budasz oraz urzędnicy i radni.

Jak się okazało, temat środowego spotkania, został już wcześniej omówiony na osobnym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami stowarzyszenia: - Nadal podtrzymuję to, co omówiłem z państwem wcześniej. Jedyną nowiną jest to, iż w dniu wczorajszym wspólnie ze starostą uczestniczyliśmy w spotkaniu w Poznaniu, na którym omawialiśmy sprecyzowania dotyczące OSI - przekazał prezydent. Do 30 września przedstawiciele gmin, powiatu i miasta mają ostatecznie przedstawić marszałkowi swoje stanowisko i propozycje, które miałyby otrzymać dofinansowania w ramach Obszarów Strategicznych Interwencji.

Projekt południowej obwodnicy miasta Gniezna, zgodnie z nowymi założeniami, byłby przedmiotem rozważań Zarządu Dróg Wojewódzkich: - Prawdopodobnym terminem realizacji, byłby wówczas 2018 – 2020 rok, co póki o nie jest ustalone. Nie jest także wytyczona ta droga, ale przyjęta odległość 3,7 kilometra wyznaczona jest wzdłuż granic miasta Gniezna. W linii prostej przebiegać ona może przez tereny gminy Niechanowo, Lasów Państwowych, ale o przebiegu drogi decydować będzie już ZDW - poinformował Tomasz Budasz. Jak dodał, propozycje zawarte w ramach OSI, mają zostać przyjęte do końca bieżącego roku. Póki co jednak, jak przyznał, nie chce zdradzać kolejności i priorytetów, zawartych na liście inwestycji: - Dopóki nie przeprowadzono rozmów z pozostałymi gminami w sprawie ostatecznego kształtu wszystkich zgłoszonych projektów, nie jestem do tego upoważniony.

Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał, czy będzie istniała możliwość, aby drogę przez osiedle Pławnik przekształcono ze zbiorczej na ulicę o charakterze lokalnym: - Nie chcę zmieniać planu przestrzennego zagospodarowania, bo narażę się w ten sposób na działanie na szkodę miasta. Pod tę drogę dokonano już wykupu ziemi za kwotę ponad 460 tysięcy złotych i teraz okazałoby się, że miasto nabyło je niepotrzebnie - stwierdził prezydent i dodał: - Źle się stało, że zmieniono wcześniej plan dla ul. Artyleryjskiej, a teraz źle by się stało gdyby zmieniono plan dla ul. Leśnej.

Zamysł drogi, położonej poza ścisłą zabudową miasta oznacza, że najprawdopodobniej zostanie ona wytyczona na terenie lasu lub na jego skraju, pomiędzy ul. Wrzesińską a ul. Witkowską. Jak jednak przekazano, ostateczna decyzja o jej przebiegu będzie w tym momencie zależeć od inwestora, którym już nie będzie Miasto Gniezno, ale Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Dalsza dyskusja na komisji toczyła się wokół Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, ich zmian, a także innych inwestycji planowanych do realizacji na terenie miasta, m.in. ul. Osiniec, która ma odchodzić od ul. Witkowskiej (na wysokości składu budowlanego) i docierać do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie jej szacowany koszt wynosić ma 12 milionów złotych. W najbliższym pięcioleciu planowana jest również kompleksowa przebudowa ul. Wolności, która zostanie zawarta w nowym Wieloletnim Planie Gospodarczym. Ten ma zostać przedstawiony radnym w najbliższym czasie.

17 komentarzy

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 17 września 2015 22:02 napisane przez wyborca

  Fakt jest taki pani sekretarz i rzecznik nie potrafią nic, więc ten wianuszek niekompetencji jest tylko potwierdzeniem kim się budasz obstawia, słaby szef słabi przyboczni, i takie tam, .
  ZDW Poznań nie wybaczy wam drogi 5 ,że ją nie chciały gminy i województwo ma ją z powrotem i ta ściema, to porostu szczyt populizmu pełowców. Nie będzie rozmów w tej sprawie w ZDM. Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 17 września 2015 17:57 napisane przez avalon

  Właściwie to całe te wypociny radnych i pana Budasza na temat dróg wojewódzkich są absurdalne. Władza samorządu UMG kończy się na granicy gminy miasto Gniezno. Mało tego, w takim małym mieście nie zarządzają nawet wszystkimi drogami bo cześć dróg podlega pod Powiatowy Zarząd Dróg, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
  Kowalski kiedyś "gospodarskim okiem" doglądał frezowanie asfaltu na DK5 przy Trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego i ma godnego następce - ten będzie budował drogi wojewódzkie które nie leżą w jego kompetencji i na dodatek na terenach innych gmin... Widzisz a nie grzmisz...

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 17 września 2015 15:37 napisane przez urzędas

  Karolina życzyć to mozesz swojej babci sto lat, a sprawy publiczne nie mieszczą sie w kategorii życzeń tylko potrzeb i ich zaspokojemia w sposób, który akceptuje większośc społeczeństwa.

 • Link do komentarza karolina czwartek, 17 września 2015 14:47 napisane przez karolina

  A ja sobie nie życzę, żeby wycinano las pod obwodnicę, skoro jest już gotowy pas ziemi wyznaczony pod budowę drogi.

 • Link do komentarza głos obywatelski czwartek, 17 września 2015 10:46 napisane przez głos obywatelski

  Kibicuję Pławnikowi i cieszę się z ich sukcesu pomimo, że mieszkam na Winiarach! Niestety, dopóki nie będzie wybudowanej obwodnicy nie wierzyłbym prezydentowi, który wywodzi się przecież z PO... a tam z obietnicami bywa różnie.

 • Link do komentarza Pirat czwartek, 17 września 2015 10:13 napisane przez Pirat

  Do "hahah" spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Zielony Pławnik z Prezydentem nie jest owiane tajemnicą. Podsumowanie masz tutaj: https://www.facebook.com/zielonyplawnik/posts/1120381051310237

 • Link do komentarza wertyui czwartek, 17 września 2015 08:31 napisane przez wertyui

  Czyli przynajmniej w tej kadencji jak nie dłużej chaos komunikacyjny mamy zapewniony z racji transportu ciężarowego w kierunku tej całej "strefy ekonomicznej"

 • Link do komentarza hahah czwartek, 17 września 2015 08:28 napisane przez hahah

  Ciekawe co było omówione na tym owianym tajemnicą spotkaniu Budasza z mieszkańcami Pławnika ? Czy dostali pisemne deklarację miasta że pod domami nie będzie obwodnicy , czy powstały jakieś obopólne zobowiązania ? Ale trzeba przyznać że formy nacisku na obecną władzę odnoszą jakieś skutki.

 • Link do komentarza andzia czwartek, 17 września 2015 08:23 napisane przez andzia

  Jak ze szpitalem, najpewniej nic z tego nie będzie

 • Link do komentarza Marek czwartek, 17 września 2015 08:06 napisane przez Marek

  Peowskie gadanie. Coś , gdzieś, kiedyś. Drogi na Wrześnię nie zrobili porządnie i cisza, ekspresówki ślimaczą w kraju i końca nie widać . W Gnieźnie obwodnica w prawdopodobnym terminie ale nic nie ustalono. Jaki sens mają te konferencje, ta tajemniczość inwestycyjna ? Czy aby nie chodzi o uspokojenie nastrojów przed wyborami ?

 • Link do komentarza ot co czwartek, 17 września 2015 07:51 napisane przez ot co

  Czyli temat obwodnicy w obojętnie jakiej postaci i miejscu, na tą kadencję został zamknięty. Odmowa zmiany kategorii drogi przez Pławnik nakazuje być czujnym i nie należy pozbywać się transparentów z hasłami. A te wszystkie tajemniczości co do inwestycji mogą pozwolić na przypuszczenie że to wszystko to tylko gadanie dla gadania.

 • Link do komentarza avalon środa, 16 września 2015 23:48 napisane przez avalon

  Bez sensu ten przebieg. Ciężki transport do zakładów na Kawiarach i w południowo-wschodniej części Gniezna i tak będzie przebiegał Witkowską i Wolności. Czy w tym kraju najprostsze, najtańsze, najmniej inwazyjne i najnormalniejsze rozwiązania nie mogą być realizowane???

 • Link do komentarza Maciej środa, 16 września 2015 21:59 napisane przez Maciej

  W latach, w których ma byc realizowana obwodnica, po politykach i urzędnikach związanych z PO nie będzie już śladu. Moze wtedy będzie normalniej? Mniej kłamstwa, a więcej szacunku dla człowieka?

 • Link do komentarza Zenek środa, 16 września 2015 21:17 napisane przez Zenek

  "Źle się stało, że zmieniono wcześniej plan dla ul. Artyleryjskiej, a teraz źle by się stało gdyby zmieniono plan dla ul. Leśnej" - no tak na ulicach gdzie mieszkają radni można zmienić plan zagospodarowania, a gdzie zwykłe ludzie już nie..... - władza dobra i miła podczas kampanii wyborczej.

 • Link do komentarza ktos środa, 16 września 2015 21:11 napisane przez ktos

  "Pławnikowce" nadal musicie być czujni. To może być zagrywka przedwyborcza kampania w pełni. Nie macie nic na papierze tylko zapewniania ustne. Brawa dla Was za dotychczasową walkę.

 • Link do komentarza misiek środa, 16 września 2015 20:49 napisane przez misiek

  lala zauważ że gdy w internecie pojawiają się komentarze krytykujące , lub wskazujące jakieś nieprawidłowości to natychmiast jest reakcja. Ludzie pisali o chwastach to zaraz wysłano ekipy, jakieś zarwane studzienki też była reakcja, coś tam z jeziorami natychmiast prezio z jakimś dyrektorem byli na miejscu, itd. Wniosek jeden , trzeba głośno mówić i domagać się .

 • Link do komentarza lala środa, 16 września 2015 19:56 napisane przez lala

  Lol. Ale się prezio musiał 'obstawić' - pani sekretarz i pani rzecznik. Portki pełne w spotkaniu z mieszkańcami własnego miasta. Mur oddzielający urząd od mieszkańców - coraz wyższy.

  A mieszkańcom Pławnika szczerze gratuluję. Pokazaliście, że warto walczyć, a władza jest na usługach ludu i pracuje dla tego ludu - gdy nie słucha, można tę władzę zwolnić. Daliście sygnał ostrzegawczy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022