wtorek, 06 października 2015 08:33

Remont wiaduktu na ul. Zabłockiego jeszcze w tym roku

 

Przeprawa dla pieszych, znajdująca się nad torami pomiędzy osiedlem Ustronie a Różą, jeszcze w tym roku ma zostać odnowiona.

Wiadukt, przechodzący nad torami kolejowymi Gniezno – Gniezno Winiary, od lat czeka na wyremontowanie. Dla pieszych użytkowników ruchu jego stan jest tylko w części widoczny. Po wykonanych badaniach technicznych, stwierdzono bowiem konieczność kompleksowego odnowienia obiektu.

Przeprawa, mająca łączną długość prawie 26 metrów i szerokość 5,40 metrów, przeszła badania techniczne, w trakcie których zauważono głębokie ubytki betonu, także u podstawy konstrukcji oraz na wielu elementach elewacji. Ponadto stwierdzono korozję balustrad, a urządzenia odwadniające są zasypane. Dodatkowo stwierdzono uszkodzenie izolacji przeciwwodnej. Obiekt od początku swojego powstania, nie przechodził żadnego gruntownego remontu.

Wszystkie te uwagi należało uwzględnić przy wykonywanym remoncie obiektu, na który Urząd Miejski ogłosił obecnie przetarg. W jego ramach obiekt otrzyma nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej, która rozpoczynać się będzie tuż przed wjazdem na wiadukt. Po obu krawędziach przeprawy powstanie wyprofilowany z kostki ściek, odprowadzający wodę z drogi w kierunku torowiska. Wymienione zostaną także balustrady, gdyż obecne są w złym stanie, a ponadto nie spełniają norm bezpieczeństwa. Usunięta ma zostać także część porastającej teren roślinności, a po bokach obiektu, wzdłuż skarp powstaną balustrady uniemożliwiające schodzenie w kierunku torowiska. Cały remont ma być na bieżąco konsultowany z Polskimi Liniami Kolejowymi.

Wiadukt został prawdopodobnie pobudowany w latach 30. XX wieku, z przeznaczeniem dla lekkich pojazdów rolniczych. Obecnie jednak przywrócenie go do ruchu pojazdów jest niemożliwe z uwagi na ograniczenia konstrukcyjne, dlatego wciąż pozostanie przeprawą wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Z uwagi na to, przy wjeździe na wiadukt powstaną bariery, uniemożliwiające wjazd samochodom.

Początkowo, przy wykonywaniu analizy technicznej, planowany remont przewidziany został na 2016 rok. Zgodnie jednak z ofertą przetargową, wykonany ma zostać jeszcze w tym roku – do 15 grudnia 2015 roku.

7 komentarzy

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 06 października 2015 19:25 napisane przez rowerzysta

  Też uważam, że powinien powstać wiadukt dla samochodów osobowych do 3,5 T DMC. Na pewno remont nie będzie kosztował wiele mniej. Jeżeli ktoś się obawia dużego ruchu to można położyć muldy co 30 metrów - wtedy ruch oraz prędkość będzie ograniczona. Większa ilość osób poruszająca się w tym miejscu z pewnością poprawi bezpieczeństwo dzieci i dorosłych wracających ze szkoły lub kościoła zimą, ponieważ czasami aż strach iść tamtędy po zmroku a alternatywna droga dookoła zajmuje ponad 20 minut.

 • Link do komentarza WS wtorek, 06 października 2015 16:47 napisane przez WS

  @Stefan: Sprawdziłem. Nie pozostaje mi nic innego jak przyznać Panu rację. Mam nadzieję, że p. radny weźmie te uwagi do serca. A mój pierwszy komentarz pozostawiam bez zmian, oprócz pierwszego zdania :-)

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 06 października 2015 14:52 napisane przez Stefan

  WS: dokładnie tak napisałem ostatnie zdanie - merytorycznie. Reszta miała być po prostu oceną działań p. Zygmunta. Poddaję pod myślenie następującą kwestię. Z analizy publikowanych na stronie UM interpelacji radnych wynika, że jakoś w większości spraw, które Pan Zygmunt porusza na forach nie znajdują odzwierciedlenia w jego interpelacjach. Stąd prosty wniosek - działalność iście propagandowa, medialna. Interpelacje są stosunkowo niewidoczne w opinii publicznej, za to komentarze pod artykułami jak najbardziej.

 • Link do komentarza WS wtorek, 06 października 2015 12:26 napisane przez WS

  @Stefan: Moim zdaniem merytorycznie to brzmi tylko pańskie ostatnie zdanie. Reszta, to krytykanctwo i nic więcej. A skąd Pan wie, że radny Marek Zygmunt nie udziela się w inny sposób. To, że w komentarzach pisze jak widzi rozwiązanie niektórych spraw nie świadczy o tym, że tylko tak się udziela. Startował do wyborów z określonym programem i chce go realizować. Nawet przez takie „laboraty”. Jego wyborcy też to czytają i z tego będą go rozliczać. Lepsze takie działanie niż nic nie robienie. A że „ komentarze pod artykułami prasowymi stają się drogą komunikacji z władzami” wiadomo nie od dziś. Wystarczy prześledzić jak reagowała WŁADZA na niektóre z nich. I od razu dodam, że nie ze wszystkimi pomysłami p. radnego się zgadzam - np. rondo przy ul. Budowlanych.

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 06 października 2015 11:29 napisane przez Stefan

  Panie Zygmunt - od kiedy komentarze pod artykułami prasowymi stają się droga komunikacji z władzami? Jest Pan radnym, ma Pan narzędzia przewidziane przepisami, widać, że aż się Pan trzęsie do działania w każdej sprawie więc niech Pan działa jak należy - konstruktywnie, efektywnie i realistycznie. Pisanie laboratów na forum to chyba nie ten kierunek...
  A tak merytorycznie to jak Pan sobie wyobraża remont dwóch różnych obiektów w oparciu o tę samą dokumentację?

 • Link do komentarza WS wtorek, 06 października 2015 11:12 napisane przez WS

  P. Marku pełna zgoda. Nawet poczekać rok czy dwa, zebrać pieniążki i zrobić wreszcie coś od początku do końca tak jak powinno być. Zamiast remontu tego wiaduktu mógłby powstać nowy, ale przesunięty bliżej kościoła. Dlaczego ul. Budowlanych i os. Ustronie nie mogą mieć takiej mini obwodnicy jak mają Winiary (Orcholska/Lednicka/Biskupińska)? Warto to rozważyć póki jest jeszcze czas, bo miejsce pod taką inwestycję jest. Tym bardziej, że przy ul. Zabłockiego ma powstać hala widowiskowo-sportowa, to i ruch pojazdów będzie większy. A tak będziemy mieli pięknie odnowiony wiadukcik dla pieszych i rowerzystów z przebiegającą niedaleko ul. Laubitza, po której niedługo to tylko terenówka da radę przejechać.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT wtorek, 06 października 2015 09:12 napisane przez Marek ZYGMUNT

  A szkoda, że remont tego wiaduktu nie zostanie przeprowadzony wg tej samej dokumentacji co wiadukt w ulicy Orcholskiej. Poszerzenie tego wiaduktu o kładki dla pieszych z prawej i lewej strony, a pozostawienie środka wiaduktu, dla jednokierunkowego ruchu lekkich samochodów osobowych ( z terenu osiedla „Ustronie” w kierunku ulicy Rycerskiej) w znaczny sposób odciążyłoby ruch na przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Roosevelta i na rondzie przed „Biedronką”. Nie wspominając już o tym, że czasie zamkniętych rogatek na tym przejeździe ni e tworzyłyby się już kilometrowe korki na ulicy Roosevelta. A gdyby w następnym kroku Miasto w końcu dokończyło budowę ulicy Zabłockiego na odcinku od ronda przy wieży ciśnień do hotelu „GEWERT”, i na odcinku od ulicy Staszica do kościoła bł. Bogumiła, to ruch na ulicy Żwirki i Wigury oraz Roosevelta zmalałby diametralnie. Proszę tą drogą Władze naszego Miasta o wstrzymanie jeszcze tego remontu wiaduktu w tym roku i o ponowne przeanalizowanie opisanych wyżej faktów mogących upłynnić ruch w naszym mieście.
  Marek ZYGMUNT

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane