Jesteś tutaj:Gospodarka Ruszają decyzje w sprawie nowej drogi na Kawiarach
wtorek, 20 października 2015 09:49

Ruszają decyzje w sprawie nowej drogi na Kawiarach

 

Pomiędzy ul. Witkowską a ul. Cegielskiego powstać ma nowa droga, równoległa do ul. Słonecznej. To część dawno planowanej ramy komunikacyjnej, której część planów już zarzucono.

Miasto Gniezno przygotowuje się do otrzymania decyzji środowiskowej ws. „Budowy ul. Osiniec w Gnieźnie (od ul. Witkowskiej do ul. Cegielskiego). Dokumenty w tej sprawie trafiły do jednostek zarządzających ochroną środowiska i zdrowia w regionie. Jest to zwykła procedura administracyjna, niezbędna do przeprowadzenia w przypadku tego typu inwestycji.

W informacji znajdują się dane, dotyczące parametrów nowej drogi. Prawie dwukilometrowy odcinek ulicy, ma się zaczynać na wysokości składu opału przy ul. Witkowskiej i niemal prostopadle, odchodzić w kierunku północno-wschodnim, po terenie zajmowanym dziś przez pas zieleni. Obszar ten na całej długości jest niezabudowany i w większości niezagospodarowany oraz nie występuje na nim żadna zabudowa.

Obecnie też, na wschód od ul. Kawiary odchodzi droga (ul. Osiniec) w części wysypana grysem, a w części polna, prowadząca na pewnym odcinku po kolektorze ściekowym. Częściowo wzdłuż niej prowadzony jest także rów melioracyjny, odprowadzający m.in. wody ściekowe z zakładów przy ul. Kolejowej. Wkrótce pierwsza część infrastruktury ziemnej na tym odcinku ulicy ma się zmienić – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodnej, przygotowuje się do prac związanych z ułożeniem kanalizacji sanitarnej, przeznaczonej dla powstającej fabryki Kirchhoff, a także innych obiektów przy ul. Kolejowej i Cegielskiego. Dodatkowo na końcu tej ostatniej, powstanie przepompownia.

Nowa droga, roboczo nazywana obecnie ulicą Osiniec, ma mieć 7 metrów szerokości i około 1800 metrów długości, a także posiadać chodnik i ścieżkę rowerową o szerokości 3,5 metra. Przy skrzyżowaniu z ulicą Witkowską, droga ma mieć dodatkowe wysepki, zabezpieczające przejścia dla pieszych. Sama droga ma iść w linii prostej w okolice Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie ma się załamywać w kierunku wschodnim i potem dochodzić do ul. Cegielskiego. Wzdłuż całej drogi postawione mają zostać 54 lampy o technologii LED. W założeniach, droga ma pozostać w kategorii dróg gminnych, należących do miasta.

Powstanie drogi wymagać będzie także licznych prac infrastrukturalnych – budowy kanalizacji deszczowej, budowy przepustów czy rurociągów drenarskich. Wynika to też po części z faktu, że cały obszar Kawiar stanowi dawne rozlewisko rzeki Srawy, stąd na tym terenie występuje kilka rowów odwadniających.

Planowana droga znajduje się w planach projektowych już od około 40 lat. Pierwotnie miała stanowić fragment południowo-wschodniej ramy komunikacyjnej miasta Gniezna i przez obecną ul. Artyleryjską i Armii Krajowej, łączyć się z ul. Wrzesińską. Plany co do przebijania drogi przez os. Grunwaldzkie zostały jednak zarzucone z uwagi na protesty mieszkańców tej części miasta. To też spowodowało kolejne komplikacje, które ujawniły się po przedstawieniu w marcu br. planów budowy drogi na os. Pławnik, którą wówczas roboczo nazwano "obwodnicą". Obecnie trwają ustalenia, co do możliwego innego przebiegu tej drogi, co jednak nie zmienia faktu, że projektowana ul. Osiniec ma w swoim założeniu odciążyć ul. Słoneczną, po której obecnie odbywa się cały ruch tranzytowy z kilku zakładów, znajdujących się w rejonie ul. Kolejowej i Cegielskiego. Koszt powstania drogi szacuje się nawet na kilkanaście milionów złotych.

Na poniższej mapie satelitarnej zaznaczono orientacyjny przebieg drogi.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Stefan środa, 28 października 2015 08:14 napisane przez Stefan

  To ciekawe jak tą drogą ciężarówki będą dojeżdżać do Veluxa, który jest na ul. Słonecznej? "od tyłu "?

 • Link do komentarza dziamdziak piątek, 23 października 2015 09:46 napisane przez dziamdziak

  Stefan z tego co ja rozumuję to cały ruch ciężarowy będzie puszczony właśnie tą nową drogą. Nie będzie już jeżdżenia ciężarówek po Słonecznej.

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 22 października 2015 17:14 napisane przez Stefan

  Jak się patrzy na mapkę to nasuwa się pytanie czemu ta droga nie łączy się ze zjazdem pod trzy mosty?Wystarczyłoby kawałek odbudować i byłaby wielka ulga dla miszkancow ul.Słonecznej gdzie tiry smigaja pod oknami dzień i noc.Buduje się jakby pod konkretny cel (bogaty inwestor)a nie korzysta się z okazji rozwiązywania szerszych problemów komunikacyjnych...

 • Link do komentarza Justyna Jackowska wtorek, 20 października 2015 15:25 napisane przez Justyna Jackowska

  Oby włodarze miasta nie zapomnieli o zwierzynie zamieszkującej obszar zieleni

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022