Jesteś tutaj:Gospodarka Dolina Pojednania zostanie ogrodzona
czwartek, 22 października 2015 13:00

Dolina Pojednania zostanie ogrodzona

 

Miejsce, które 15 lat temu uświetniło posadzenie dębów przez przedstawicieli kilku państw europejskich, od lat jest miejscem libacji i aktów wandalizmu. Wkrótce ma zostać zabezpieczone.

Jeszcze w 2016 roku Dolina Pojednania ma zostać dokończona. Dokończona, gdyż w trakcie urządzania tego miejsca w latach 1999 - 2000, projekt przewidywał zainstalowanie ogrodzenia w miejscach, z którego jest ogólny dostęp. Z przyczyn finansowych zrezygnowano jednak z tego pomysłu: - Chcemy by ten teren był uporządkowany i bezpieczny, ale przy tym dostępny dla rodzin z dziećmi. Jest to powrót do pomysłu sprzed wielu lat, czyli ogrodzenia Doliny Pojednania ze wszystkich stron. Przypomnę, że sam projekt zakładał takie ogrodzenie, ale ze względu na koszty nie zrealizowano tego - przekazał Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Wejście na teren będzie możliwy jedynie w ciągu dnia, a na noc cała dolina ma być zamykana.

Ogrodzenie Doliny Pojednania będzie musiało uzyskać zgodę Konserwatora Zabytków, a w założeniach realizacja przedsięwzięcia ma nastąpić w przyszłym roku. Póki co, nie są jeszcze znane koszty całej inwestycji, jednak jak zapewniono, dopiero po jej wykonaniu będzie można przystąpić do naprawy zniszczeń i uszkodzeń, które nawarstwiały się od kilku lat. Zlikwidowana ma zostać nieużytkowana sadzawka, a ponadto naprawie trzeba poddać skarpy schodzące w dół jaru. Usunięta ma zostać także krata na tarasie widokowym, zamontowana na początku tegorocznych wakacji. W planach jest także realizacja placu zabaw wzdłuż doliny, od strony ul. św. Wojciecha.

35 komentarzy

 • Link do komentarza senior wtorek, 15 grudnia 2015 09:18 napisane przez senior

  Ad.arpiko-co ty z tym Kościołem? Oczywiście, że jest to pewna forma manipulacji z Twojej strony i próbą ataku na Kościół! Pisząc taki komentarz sugerujesz czytelnikowi zachłanność instytucji, która ma tyle wspólnego z tą doliną, co koń z koniakiem! Zanim coś palniesz kolejny raz i to niezależnie na kogokolwiek, to zastanów się, bo tak tworzą się mury nienaiści.

 • Link do komentarza arpiko wtorek, 15 grudnia 2015 07:50 napisane przez arpiko

  Kto jest właścicielem tego terenu? Czy przypadkiem nie jest to teren kościelny.Jeśli tak to niech sobie sami grodzą.
  Proszę nie usuwać wpisu - to nie jest atak na kosściół.

 • Link do komentarza dk wtorek, 27 października 2015 20:04 napisane przez dk

  @ kurczak
  W sedno.

 • Link do komentarza aaa niedziela, 25 października 2015 19:49 napisane przez aaa

  Mirela a dlaczego potrzeba było posiłków ? bo się chłopcy rozzuchwalili , a dlaczego się rozzuchwalili ?

 • Link do komentarza kurczak niedziela, 25 października 2015 19:32 napisane przez kurczak

  Mirela to nie my powinniśmy się zamykać przed chuliganerią , to chuliganerię trzeba zamykać. Takie ogradzanie świadczy tylko o słabościach władzy która nie może sobie poradzić inaczej z problemem jak tylko postawić kratę , ogrodzenie, słupki. A jak chuligani zaczną niszczyć Rynek to co , też trzeba będzie postawić ogrodzenie na Rynku ? A jak zaczną nas atakować w autobusach to założymy klatki w których będziemy podróżować ? Po to jest władza, służby policyjne, straż miejska, prawo , żeby zrobić z tym porządek a nie stawiać jakieś płoty. Tylko władza musi być silna !

 • Link do komentarza Mirela niedziela, 25 października 2015 14:42 napisane przez Mirela

  poczytajcie sobie o chuliganerii, którą trzeba było uspokić posiłkami policyjnymi z Poznania i potem sobie opdpowiedzcie na pytanie, dlaczego trzeba choćby w nocy chronić wspólne dobro.

 • Link do komentarza promocja niedziela, 25 października 2015 12:22 napisane przez promocja

  Dolina Zamykania. Miasto Zamknięte. Gniezno Płatnego Parkowania.

 • Link do komentarza SzaryEminent niedziela, 25 października 2015 11:46 napisane przez SzaryEminent

  a ci z wrześni zimą przyjeżdżają do Gniezna na basen, więc jest po równo ;)

 • Link do komentarza mniamniam niedziela, 25 października 2015 11:35 napisane przez mniamniam

  Mnie to zamykanie nie przeszkadza , ja i tak z dzieciakami jeżdżę do innych miast gdzie jest swobodniej, ładniej i więcej atrakcji. We Wrześni korzystamy z basenów odkrytych w pełnym słoneczku a teraz jeszcze ta kolejka wąskotorowa.

 • Link do komentarza Mariusz niedziela, 25 października 2015 11:18 napisane przez Mariusz

  Jeżeli ktokolwiek z Was bywa w sąsiednich Niemczech, to widzi, ze tam nawet domki jednorodzinne nie są ogradzane. Ale tam jest kultura, tam nikt nie odważy się wejść na nie swój teren, a już Broń Boże, by czynić jakieś szkody! Choć niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że w związku z najazdem dziczy z innych krajów, coraz więcej Niemców myśli o instalowaniu płotów, bo kultura najeźdźców niestety nie jest europejska. A my musimy, jak widać chronic nasze dobra nawet przed swoimi, a co będzie, jak zamieszkają u nas inni?

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 25 października 2015 01:41 napisane przez mieszkaniec

  Do "centrum" Filozofować to możesz ze swoją własnością. A tu, własnie dlatego, ze jest to "przestrzeń publiczna", to trzeba ją chronić i jedyne co można zrobić to ogrodzić i na noc zamykać. Nie masz nic do szukania w tej swojej "przestrzeni publicznej" po nocah. W dzień będziesz miał otwarte.

 • Link do komentarza wilk niedziela, 25 października 2015 00:40 napisane przez wilk

  Dolina to by mogła być perełką w naszym Gnieźnie,nie tylko by turysta mógł tu wypocząć lub zrobić ładną panoramiczną fotkę,ale także dla mieszkańców,by się spotkać pogadać o starych Polakach w takim pięknym otoczeniu,ale tu trzeba zdecydowanego GOSPODARZA miasta,nie gadułę wypychanego przez kolesiów z parlamentu. Od czego są strażnicy miejscy,tam powinni pilnować non stop,a jak nie to wypad na zasiłek........w to miejsce dać specjalne uprawnienia np. naszym rodzimym WOJOM z grup rekonstrukcyjnych. Coś mi się wydaje,że np. w pełnym rynsztunku,zrobili by tam raz dwa całkowity porządek i zapewnili spokój !!!!!!!!!!!! Dać im tylko możliwość,zapłacić z kasy strażników.......i zapewniony spokój na 1000 procent !!

 • Link do komentarza światowa sobota, 24 października 2015 22:43 napisane przez światowa

  Cóż zgadzam się w całej rozciągłości!! Podobnie parki też powinny być terenami zamkniętymi - w wielu miejscach na świecie bywałam i uważam że to zapobiegnie dewastacji, zwiększy bezpieczeństwo, ale też pozwoli na nowe atrakcje w tych miejscach! Ale wtedy też trzeba zatrudnić na stałe ludzi do sprzątania, pilnowania i otwierania baaaardzo wcześnie rano Np 5.30 do 22.30 latem a zimą od 8 do 16!

 • Link do komentarza centrum sobota, 24 października 2015 19:48 napisane przez centrum

  Dolina Pojednania to przestrzeń publiczna w mieście, to miejsce na terenie którego znajdują się ścieżki, trawniki, drzewa, ławki, to przestrzeń żywa w świadomości mieszkańców miasta. Nie jest to obiekt wymagający aż takich środków ochronnych jak jakieś płoty ograniczające możliwość poruszania się w tym miejscu. Konstytucja RP gwarantuje wolność poruszania się, czy w tym przypadku nie nastąpi ograniczenie praw i wolności obywatelskich ? Z każdej strony tylko nakazy i zakazy ograniczające swobody - krata zamykana na kłódki, słupki blokujące przejazd, strefa ograniczonego postoju powiększana do rozmiarów obejmujących również ulice które czy faktycznie można zaliczyć do obszarów charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych ? Teraz ogrodzenie broniące dostępu do terenu zielonego, zwykłego parku w centrum które miało być ożywiane. Co dalej ?

 • Link do komentarza picca sobota, 24 października 2015 17:17 napisane przez picca

  do "z okolicy" - wystarczy porządny monitoring podłączony do miejskiego i skuteczni strażnicy miejscy którzy działaniami nękającymi i mandatami wyczyściliby meneli i nauczyli porządku. Po prostu trzeba chcieć, samo ogrodzenie niewiele pomoże , no chyba że wysokie na 5 metrów i pod napięciem. Dziwne to Gniezno, zamiast ludzi nauczyć porządku używa się półśrodków tak jak przykładowo swego czasu wyrzucono kasę na te "kupośmietniki po psach" ale żeby ukarać kogoś mandatem za psie odchody to nie. Mało tego za psa w Gnieźnie nie płaci się podatku a byłaby też z tego kasa na sprzątanie, jak pamiętam taki podatek był u nas kiedyś ale żeby się nie narazić właścicielom piesków wprowadzono ulgę uchwałą w 2004 roku -"Zwalnia się od podatku od posiadania psów osoby będące właścicielami mniej niż dziesięciu psów". Takie oto gnieźnieńskie absurdy, za psy które brudzą nie trzeba płacić , za samochody które są opodatkowane przy zakupie i w cenie benzyny zapłacimy jeszcze więcej w opłatach za postój . Ale co tam , wracając do tematu jak ta władza z miasta otwartego chce zrobić miasto zamknięte to niech systematycznie wszystko ogradzają i zamykają, grunt to samozadowolenie władzy.

 • Link do komentarza dk sobota, 24 października 2015 16:33 napisane przez dk

  @napisane z okolicy
  Do obsługi kamer nikogo nie potrzeba? Ten monitoring ma działać bez udziału człowieka?
  Oczywiście, że dozorca nie byłby potrzebny, gdybyśmy mieli straż miejską z prawdziwego zdarzenia. Ale nie mamy.

 • Link do komentarza z okolicy sobota, 24 października 2015 14:12 napisane przez z okolicy

  Tym, którzy postuluja pilnowanie doliny przez dozorców ośmielę się zapodać, że do tego celu potrzeba by było aż pięciu pracowników. Trzech na zmiany, jeden na wolnym, a piąty w razie choroby jednego z nich. Wiecie ile to kosztuje? Fakt, że pięciu bezrobotnych miałoby pracę, ale co oni by tam mieli robic przez 8 godzin po kolei? Siedziec na ławce i obserwować przechodniów? Czyli, ze byc żywym straszakiem! Pomyslcie troche logicznie. A gdyby tak dobra kamera w dzień, a w nocy solidne zamykanie, to jak sądzę wszystko by jakoś wróciło do normy. A tak naprawdę, to należy zacząć od wychowywania dzieci i młodzieży, a nie sprowadzania do Gniezna wulgarnych zespołów.

 • Link do komentarza zibilabon sobota, 24 października 2015 13:08 napisane przez zibilabon

  Od tego są.Biorą kasę to niech się boją i idą na interwencje tylko pieszo

 • Link do komentarza zibilabon sobota, 24 października 2015 13:05 napisane przez zibilabon

  A Straż Miejska jeszcze funkcjonuje

 • Link do komentarza dk piątek, 23 października 2015 13:44 napisane przez dk

  I tym placem zabaw... to tak niekoniecznie. Dolina straci do szczętu pierwotny charakter ("miejsce - pomnik", że użyję takiego sformułowania).

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane